Loe Piibel aastaga läbi

04/2017
Aime Järv, Tartu Salemi kogudus

Minu vennatütrel on armas arukas 6aastane poeg Rudolf. Igal õhtul kuulab ta unejutuks laste Piiblist lugu, mõnikord aga tahab kuulata muinasjuttu. Hiljuti, ühel pühapäeva õhtul küsis ema: „Mida me täna loeme?” – „Täna on pühapäev, täna loeme Piiblit,” vastas Rudolf.

Mul oli südamest hea meel, kui lugesin aasta alul listist Mari Vahermägi üleskutset aastaga Piibel läbi lugeda. Tulid meelde oma usuelu algaastad. Sain päästetud 18aastaselt. Jumal juhtis mind Salemi kogudusse. Olime üksmeelne perekond. Kasvasime koos – noored ja vanad. Sageli käisime vanemate usklike käest tarkust kogumas.

Kord olime noortega venna Alfred Liini kodus. Ta tuli väga tõsiselt usule ja oli paljudele vaimulikuks isaks. Ta rääkis meile, et peale Jumala juurde tulemist otsustas ta igal aastal Piibli vähemalt korra läbi lugeda. See mõte vaimustas meid ja mitmed järgisid tema nõuannet. Oli omamoodi võistlus, kas jõuame. Jõudsimegi – ja see sai meile harjumuseks.

Piibel on nii sügavalt rikas raamat. Iga kord avaneb midagi uut ja ellu rakendatavat. See aastakümneid Piibli aastaga läbilugemist ja süvenemist on jätnud mulle vaimuliku kindluse ja valguse. Eriti viimastel aegadel, kui uusi õpetusi kerkib nagu seeni peale vihma, on Piibli tundmine ääretult vajalik. Kui kuulen midagi, mis pole Jumala sõnaga kooskõlas, lööb kohe punane tuli põlema.

Sellel aastal on meie vendluse üleskutseks „Järgime Jeesust!” elu. Jeesus võitles oma kõrbekiusatuses saatanaga nagu mees mehega, saavutades korduvalt võidu sõnadega „kirjutatud on…”. Jumala sõna on vaimumõõgaks kõige raskemateski võitlustes.

Lõpetan erilise looga. Kümmekond aastat tagasi lugesin ma ajalehest Eesti Kirik artiklit, milles kirikuõpetaja kirjutas sügava austusega oma emast. Kahjuks ei mäleta ma õpetaja nime. Tema ema oli ümbruskonnas väga lugupeetud. Paljud inimesed käisid tema juures oma murede ja vajadustega. Ta oli hingehoidja ning nõuandja vaimulikes ja elu pakilistes küsimustes. Ta luges ainult kahte raamatut: Piiblit ning „Kiriku laulu- ja palveraamatut”. Kolmas oli tema sugulase poolt välja antud lasteraamat. Kõik oma teadmised ja tarkuse ammutas ta Jumala sõnast.
Kuningas Taavet ütleb: „Sinu Seaduse armastajail on suur rahu ja nad ei komista” (Ps 119:165).