01/2018 23 indrek patte
Maarja Vardja, Oleviste kogudus

2017. aasta detsembris rõõmustas hea muusika austajaid Indrek Patte kolmas sooloalbum „Cinemanic”. Siia plaadile on autor kogunud varasematel aastatel kirjutatud filmimuusikat koos mitmete uute arranžeeringute ja teemaarendustega. Kogu album on professionaalsete kompositsioonidega sümfooniline tervikteos. Võrreldes tema eelmiste sooloplaatidega, on siin aga uutmoodi põnevaid muusikalisi väljendusvahendeid ja üllatavaid kõlavärve. Ilmselgelt on tegemist väga võimeka muusiku ja heliloojaga.
Autori sõnul võib plaadilt leida kolm erinevat taustsüsteemi – loomise kõiksuse tasand, vaba riigi tasand ja inimese teekond, alates loomisest kuni tagasi Jumala juurde jõudmiseni. Läbi muusikaliste väljendusvahendite kuuleme, et sageli kulgeb tõe juurde jõudmine läbi raskuste, teekond ideest teostuseni võib olla üpriski keeruline, kuid ometi – läbi armastuse paistab lõpus valgus.

Plaadil olevast kümnest loost on üheksa instrumentaalsed. Kuulaja on tänulik, et lugude pealkirjad annavad fantaasiale suunavihjeid, mis aitavad kogu tervikut paremini tunnetada. Siit tulebki soovitus seda plaati järjest kuulata. 55 minutit kvaliteetaega koos omaenda silmade ees jooksva isikliku filmiga!

1. Rhythm Of Creation/Loomise rütm põhineb 1. Moosese raamatu esimesel peatükil. Muusikat sõnadega kirjeldada pole ehk kõige mõttekam, aga plaadi esimesed helid ja kõlavärvid on tõepoolest lausa lummavad ja hiljem, kui staatiliselt korduvate rütmifiguuride vahele paisatakse kosmilist valgust, siis tajume loomise imet – uus on sündinud.

2. Waba Riik oma kaunite meloodiatega võib olla plaadi kontekstis Eesti riigi sünd, mis viib mõtted tänulikkusele ja eriti EV100 valguses tõdeme, et vaba riik on Jumala kingitus.
3. Red Dragon’s Trail/Punase draakoni jälg on kantud tumedatest hoovustest, kuuleme muusikas valu ja ängi, hing on lahenduse ootuses, aga seda selles loos ei tule, pigem meenuvad meie maa ja rahva valusad aastad.
4. Looking For A Sign/Märki otsimas ja 5. From Shadows Into Light/Varjudest valgusesse moodustavad nagu omaette väikese terviku, kuhu on haaratud kõik valguse spektrid, ruumilisus, nii tuul kui tuulevaikus ja siis need kaunikõlalised teemad, mis teevad lausa õnnelikuks! 23 patte cinemanic

6. Complications/Komplikatsioonid on plaadi kõige pikem ja võib-olla ka üks kõige komplitseeritum lugu. Nagu teame, siis sageli ei tule valguse suunas liikumine kergelt, on loobumist ja enese ärasalgamist, mõnikord võib mõtete korrastamine ja fookuse hoidmine olla tõeliselt keeruline. Niisiis on meie ees ruumilised kõlavärvid, kajaefektid ja kohati lausa futuristlikud helid. Tahaks haarata pintsli ja seda muusikat maalida, või kui silmad kinni panna, siis võivad mõtted vabalt liikuda teise dimensiooni.
7. Passions/Kirglikkus on nagu muusikaline lahendus eelmisele loole oma meloodilisuses ja ilus. Ongi ju nii, et kui võtta asju kire ja südamega, saab ka raskustest üle, on vaja vaid pühenduda. Ja siinset vaimustavat kitarrisoolot kuulaks veel ja veel.
8. The Door To Source/Uks allikale – ega sõnad ei suuda ju neid helisid ja muusikavärve kirjeldada – kõrgemad sfäärid, vaade üles, sihtpunkti uksekünnis, mustrid, mis joonistuvad ülevalt alla ja alt üles ning viimaks tekib maa ja taeva kokkupuutepunkt. Meistriteos.

9. Sunset Glow/Päikseloojangu kuma on plaadi ainuke vokaaliga lugu, mis toob sisse kuldse, sooja valguse. Puhtus, selgus, vabadus. Nagu sirutaks tiivad ja liugleks ülespoole. Maine hääbub, aga ainus, milles saad kindel olla, on Jeesus. Laulusõnades on autor viidanud kirjakohale „Ja Jumala rahu, mis on ülem kui kogu mõistmine, hoiab teie südamed ja mõtted Kristuses Jeesuses” (Fl 4:7).

10. Behind The Skies/Taevaste taga on plaadi imeline lõpulugu, kus helisevad universumi hääled, on igavikuline vaade, rahu ja harmoonia, jumalik puudutus, kõikevõitev armastus. Plaadi lõppedes oli kuidagi kahju, et juba saigi läbi, muusika oli tuppa jätnud heljuma soojuse ja valguse helid.

Muusikud: Indrek Patte – klahvpillid, vokaal, kitarrid; Raul Jaanson – kitarr; Vladislav Reinfeldt – basskitarr; Andrus Lillepea – trummid; Toomas Vanem – kitarr; Priidik Soon – flööt; Hendrik Soon – viiul.

Indrek Pattel on ilmunud kolm autoriplaati. Albumid „Celebration” (2011) ja „Thank And Share” (2014) on pälvinud suurepärast tagasisidet paljudelt prestiižsetelt muusikaajakirjadelt üle maailma.
Indrek Patte on Oleviste koguduse liige alates aastast 2004.

Indrek Patte autoriplaadi „Cinemanic” esitluskontserdid toimuvad:
19. jaanuaril kl 19 Tartus, ERMi teatrisaalis.
Tallinnas plaadiesitlus 25. jaanuaril.
Täpsem info: facebook.com/indrekpattemusic
indrekpatte.com