Toronto sõrmejäljed Bosnias

01/2018 12 bosnia ryhm
Jael Puusaag, Bosnia misjonär

Sügisel käis Teekäijast läbi uudis, et Toronto Eesti Baptisti Koguduse (TEBK) välismisjoni toimkond lõpetab detsembris oma tegevuse. Aastavahetuseks jõudis paljudeni ka nende viimane infoleht Misjonipõldudel, kus nad rääkisid oma toimkonna tööst ja projektidest. Nende töö ametlik algus oli aastal 1964. Järgnevatel aastakümnetel aitasid nad paljusid misjonäre. Nende armastusetöö sõrmejäljed on ka minu elus ja Bosnia-Hertsegoviinas.

Kõik meie ühisüritused ja kohalikud projektid Bosnias sündisid välisannetajate abiga.

Minu Bosnia-töö tagala

Oli jaanuar 2000. Mina olin Rootsis piiblikoolis ja valmistusin suvel minema kaheks aastaks Bosniasse. Olin juba saatnud liitumisavalduse rahvusvahelisele misjoniorganisatsioonile OM International (endise nimega Operation Mobilisation). Nende tingimus oli, et iga misjonär peab ise leidma endale finantstoetajad. Mulle oli saadetud vajaminev kuu eelarve eluks Bosnias. Teadsin, et ei saa kodumaalt lahkuda enne, kui kogu mainitud summa on koos. Eestis oli tol ajal veel sügav majanduskriis ja välismisjoni mõte oli samuti võõras. Olin juba võtnud kontakti paljude Eesti sõpradega ja mitmed olid lubanud ka aidata, aga nende igakuiste annetuste kogusumma oli mu eelarvest vaid viiendik. TEBK välismisjoni toimkond oli juba aidanud mul Rootsi saada, nii pöördusin abipalvega uuesti nende poole. Mu rõõm oli suur, kui sain positiivse vastuse. Nad lubasid esimestel aastatel katta poole mu igakuisest eelarvest! Jumal lisas ka teise poole ja augustis lahkusin teadmisega, et kogu mu Bosnias vajaminev elamisraha on koos. See oli paljudele, ka mulle endale, suur Jumala ime!

Välismisjoni toimkond toetas ustavalt terve mu Bosnias oldud aja vältel. Summa varieerus aastate jooksul, aga vähemalt kolmandik mu igakuisest eelarvest tuli alati nendelt. Võisin oma tööd teha rahu ja kindlustundega, sest teadsin, et mu ustavad toetajad ja palvepartnerid täidavad alati oma lubatud osa.

Abi Bihaći kogudusele ja kohalikele kristlastele 12 tebk keskel

Meie kogudus Bihaćis sai samuti Toronto inimeste õnnistustest osa. Kaks-kolm korda aastas sain välismisjoni toimkonnalt eriannetuse koguduse töö heaks. Bosnia on majanduslikult väga raskes seisus riik ja enamus kohalikke kristlasi on töötud. Seetõttu on ka nende koguduse kassa päris tühi. Kõik meie ühisüritused ja kohalikud projektid sündisid välisannetajate abiga. TEBK välismisjoni toimkond oli meie kuldsponsor! Bihać asub teistest Bosnia linnadest kaugel ja meie kristlased tundsid end sageli muust maailmast isoleerituna. Toronto rahad aitasid meil osaleda üle-bosnialistes kristlikes suvelaagrites ja saada uut innustust Balkanimaade ühistel konverentsidel. Rõõmustasime alati siiralt, kui Toronto uus annetus saabus just õigel ajal – enne osavõtumaksude viimast tähtaega! Paljude inimeste elud muutusid nende ürituste ajal –, aga ilma välisabita nad ei oleks saanud sinna minna.

Jõulude ja aastavahetuse ajal sai meie kogudus alati „Operatsioon Jõululaps” kingipakke. Pakid ise tulid tasuta annetusena, aga iga kohalik kogudus pidi ise katma oma programmide ja transpordikulud. Meie rentisime igal aastal veoauto ja viisime kohalikesse külakoolidesse ligi 1500 kingitust. See oli paljudele sealsetele lastele ainuke jõulukink ja esimene kokkupuude Jeesuse järgijatega. Fantastiline oli vaadata laste suuri naeratusi ja kuulata nende rõõmukilkeid pakkide avamisel. Kui poleks olnud Toronto koguduse rahasid, ei oleks me saanud midagi teha. Nüüd aga on meie koostöö tulemusena terve Bihaći maakond külvatud täis Jeesuse armastuse sõrmejälgi.

Jumala abiga sain ise olla Torontos just sellel pühapäeval, kui välismisjoni toimkond oma töö lõpetas. Rõõmustasin, et sain neid kõiki veel näha ja tänada nende ustavuse ja abi eest. Usun, et lõikuse Issand ütleb neile: „Hästi tehtud, sa hea ja ustav sulane!”