Koos Jumalaga ja üksteisega edasi

01/2015 26 einike ej
Einike Pilli, rektor

Kõrgemal Usuteaduslikul Seminaril on olnud mu elus oluline tähendus. Õppisin taasavatud seminari esimeses lennus, astudes kooli 1989. aastal. Teise kursuse alguses abiellusin endast ainult natuke vanema Eesti kultuuriloo ja homileetika õppejõuga. Teenin Toivo kõrval meie ühisel teekonnal praeguseks juba viiendas koguduses. Seminaris õpetamist alustasin juba oma õpingute ajal – hümnoloogia ainega. Hiljem rahvusvahelises teoloogilises koolis, kõrvuti Lääne-Euroopa õppejõududega, magistriõppe üliõpilasi õpetades ja doktorante juhendades avastasin, et olin seminaris saanud hea hariduse. Viimastel aastatel olen osalenud kahes seminari ja laiemalt liidu arengut kavandavas töögrupis. Seepärast olen õnnelik, et mind on usaldatud järgmiseks viieks aastaks seminari juhtima.

See ülesanne – juhtida seminari ja arendada seminar välja liidu hariduskeskuseks – on väga suur, see on Jumala-suurune väljakutse. Neil kordadel, kui olen vaimulikus teenimises põrkunud endast suuremate väljakutsete otsa, on mind aidanud kaks mõtet – see on Jumala töö ja koos me suudame.

Mind on aidanud kaks mõtet – see on Jumala töö ja koos me suudame.

See on Jumala töö

Seminari kõige võimsam liitlane on Jumal ise. Mitte ükski riikliku tunnustuse dokument ega õppejõu doktoridiplom. Ei haridusministri soosing ega meie kooli pikk ajalugu. Kuigi need on kõik head asjad. Seminar püsib siis, kui selle inimesed liiguvad Jumala plaanides ja kuulavad tema häält.

Koos liidu hariduskontseptsiooni toimkonnaga usume, et Jumal kutsub meid edasi minema ja käivitama Kõrgema Usuteadusliku Seminari baasil laiapõhjalisema ja erinevaid tööharusid koondava hariduskeskuse. Tahame koos liidu juhatusega seda käivitades järgida Jumala väga konkreetset juhtimist. Usume, et Jumal kõnetab meid ka läbi koguduste.

Vaimust juhitud elu ja akadeemiline teadmine ei ole vastandid. Isiklikult usun, et parem haridus ei tee inimest kehvemaks pastoriks, hingehoidjaks või evangelistiks. Ikka vastupidi. Aga ainult haridusest ei piisa Jumala riigis töötamiseks mitte kunagi. Ilma Pühakirjas näidatud tee ja Jumala Vaimu juhtimiseta ei või me midagi teha. Seepärast on väga oluline, et me nii kõrgharidusõppes kui kõigis täienduskoolitustes võtame aega Piibli lugemisele, Jumala otsimisele ja kuulamisele. Pean võimekust ja soovi Jumalat kuulata keskseks ka meeskonda inimesi otsides. Eeskuju õpetab enam kui ükski jutt.

Koos me suudame

On inimlik, et kui meil midagi napib, siis hoiame seda endale. Olgu see siis inimressurss või raha, loominguline energia või mõni huvitav oskus. Aga Jumala riigi seaduspära on, et jagades paljuneb. Lõpuks saab nii palju, et jagub kõigile ja jääb üle ka veel!

Ma unistan, et me liidu õppeasutuse ja kogudustena jagaksime üksteisega seda vähest, mis meil on, niimoodi, et sellest jääb üle neile, kes on meie ümber. On need siis teised kogudused, naaberkonfessioonid või hoopis usuvõõrad inimesed. Unistan, et meie kogudused kosuvad ja saavad tugevamaks, avastades jagamise seaduse. Tahame sellele seminari rahvaga igal viisil kaasa aidata.

Oleme jõudumööda valmis tulema ja osalema koguduste teenimises või koolituste läbiviimises. Tahame välja anda väikegrupi materjale ja käivitada sidusa töötegijate mentorlussüsteemi. Usume, et nii saavad kõik õnnistatud. Kirjutage oma mõtetest, plaanidest ja ootustest aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või astuge läbi – ikka Annemõisa 8 Tartus.

Seminari on vaja ainult siis, kui see liidu koguduste ja Jumala riigi tööle kaasa aitab. Aga me ei saa seda ilma teieta teha. Ainult koos suudame.