Kolgata jõululõunal avastati Jõuluteekäijaid

01/2018 24 omasugust otsimas
Avo Rosenvald, Tartu Kolgata baptistikogudus

Tartu Kolgata kogudusel on traditsioon pidada jõulu esimesel pühal ühist lõunat. See on andnud uue nüansi jõulude tähistamisele. Söögilaudade taga oleme koos koguduse sõpradega vestelnud, kuulanud jutlusi, tunnistusi, intervjuusid, viinud läbi viktoriine jne.

Teekäija lugemine aitab mõista protsessi, meie vendluse arengut.

Tänavu korraldas pastor meile omapärase infotunni. Igale laudkonnale ulatati paar Teekäija jõulunumbrit viimasest 25 aastakäigust ja me pidime sealt leidma ning üksteisele tutvustama üht uudist, üht vaimulikku mõtet ja üht üllatust. See otsing osutus huvitavaks avastusretkeks ja meil oli üksteisele jagada mõndagi aastatetagust, mida on praegugi hea teada. Näiteks kuulsime uudist, et jõuludeks 1997 ilmus Eesti Piibliseltsi uus piiblitõlge ning järgmisel aastal tuleb Piibli arvutiversioon ja seejärel suur Perepiibel (1999). Kas tõesti nii kaua on meil need juba olemas!

Ühel aastalõpu õhtul otsustasin oma kodused Teekäijad üle vaadata ja sealt jõuluajakirjad välja otsida. Selle tööga aga ei saanudki ühe õhtupoolikuga hakkama, sest paljudest numbritest jäi midagi silma, mis tundus olevat oluline üle vaadata. Selle tegevuse ajel sündis arusaam: Teekäija lugemine aitab mõista protsessi, meie vendluse arengut.

Jõulunumbritega tutvusin põhjalikumalt. Hämmastav kogemus: jõulud muutusid veelgi rikkalikumaks, mitmekesisemaks ja samas sügavamaks. Nii palju põnevat! Mõned huvitavamad leiud: Joosep Tammo „Kust leidsin elu mõtte” (2009) tutvustas Andres Põderi eluloolist dokumentaalfilmi „Via avium”, toimetaja Ermo Jürma avaveerg (2014) küsis, kas sinu jõulud peatuvad väravas või jõuavad lossi, intervjuu Toivo Tänavsuuga „Filantroop võib olla ka 300-eurose pensioniga” (2015) jne. Üks number (2002) oli pühendatud üleni jõuludele ja see oli küll väga hariv.

Kokkuvõttes pean tunnistama, et mind valdas suur rõõm, sest olen võinud viimased 28 aastat lugeda Teekäijat ja jagada kaasusklikega ühist teekonda. Seda hinnalist kirjavara saan ma jagada ka meie kodugrupiga.