2/2010 Astrid Teekel ja Vaike Tutsu, Elva baptistikogudus

On 2. veebruari hommik. Maa on kaetud paksu valge lumega. Suur pakane on järele andnud. Sõidame mitmest Eestimaa nurgast: Harjumaalt, Tartumaalt, Saaremaalt, Viljandimaalt, Läänemaalt ja Raplamaalt Pärnu linna. Kahjuks takistab Hiiumaalt tulijaid jää. Oleme kutsutud kauaaegsete vaimulike töötajate kokkusaamisele. Meie koguduste liidu ilus traditsioon! Selliseid kokkusaamisi on olnud Tallinnas, Tartus, Haapsalus. See on vanadele õdedele-vendadele rõõmus kohtumine. Jumal on meile veel tervist ja jõudu kinkinud. Nii armas osadus koos meie liidu juhtivate vendadega! Kokku on meid seekord 40.

Kava kohaselt on ette nähtud kohtuda vendluse kogudustega Pärnus. Päev algab jumalateenistusega Immaanueli palvelas. Juhatab pastor Joosep Tammo. Alustame tuntud lauluga: "Näha vendi ja õdesid Issanda ees..." asepresident Viljar Lihti kitarri saatel. Lühivaate koguduse elust ja tööst annab Joosep Tammo. Immaanueli kogudus rajati 1884. aastal, mil Läänemaa usulisest äratusliikumisest haaratud mehed, eesotsas Andres Tetermanni ja Jüri Milliga, otsustasid rajada uuetestamentliku koguduse. 1895. aastal osteti krunt Henno tn 3, millele aasta hiljem valmis palvela. Kogudus on vanim baptistikogudus Pärnus. Jutlus on president Meego Remmelilt ning temale omaselt väga sisukas. Ta kõneleb Lk 2:25-38 alusel Siimeonist ja Hannast. Vennad saalis pidid kõne käigus iseloomustama jumalakartlikku Siimeoni ja õed vaga Hannat. Meego tõi ka toreda näite Billy Grahamist, kes on juba vana ja haige. Teda kutsuti ühele tänulõunasöögile. Billy otsustas minna ja seal lihtsalt istuda. Seal meenub talle lugu Albert Einsteinist, kes sõidab rongiga. Kontrolör küsib piletit. Einstein otsib, aga ei leia ja ütleb: "Mul oli pilet, aga ma ei leia." Kontrolör lohutab: "Ma usun teid, teil ei ole vaja otsida!" Einstein otsib edasi, juba põlvili pingi all. Kontrolör tuleb tagasi ja kinnitab: "Ma ju usun teid, ärge otsige enam!" Einstein vastab: "Ma ei tea ju kuhu ma sõidan, selle pärast on mul piletit vaja." Selliseks muudavad meid aastad. B. Graham lisab: "Mul on täna uus ülikond seljas, tõenäoliselt pannakse mind sellega kirstu, aga ma tean kuhu ma lähen!"

Jumalateenistuse lõppedes imetleme veel palvela juurdeehituse kõrvalruume. Kümme aastat ehitatud, väga kaunid!

Järgmisena külastame Saalemi koguduse palvelat. Evangeeliumi Kristlaste Vabakoguduse poolt ehitatud pühakoda on kõige ruumikam. Võib-olla sellepärast võetigi ta nõukogude võimu poolt koguduselt ära ja kasutati võimlana. Kuid nüüd on ruum jälle koguduse kasutuses. Saalemi koguduse ajaloost ja taastamistöödest annavad ülevaate Voldemar Kaasik ja Kalju Põldroos. Koguduse kõrvalruumis toimub pidulik lõunasöök. Söögi ajal on mitmeid sõnavõtte. Palvela poodiumil tehakse ühine pilt. Rivistume kui koorilauljad ja "Sära päike, sära..." kõlab üsna võimsalt. Edasi liigume Sool ja Valgus kogudusse. Nende jumalateenistused toimuvad Noorte Vabaajakeskuse ruumides. Kohtume siin mõnede koguduse noortega ja saame ülevaate nende töödest, tegemistest.

Jäänud on veel Peeteli vene kogudus. Väike, kuid töökas. Palvela saal on ilusti remonditud, kaunilt dekoreeritud. Kõrvalruumides on remont veel pooleli. Pastor annab vene keeles ülevaate koguduse tööst. Lõpuks suundume Samaaria keskusesse. Siin majas on kristlikku abi saanud paljud õnnetud mehed, kellel olid alkoholiprobleemid või kes vabanesid vanglast. Selle maja töö vajab tõsist eestpalvet!

Ilus päev ongi möödunud ja käes lahkumistund. Veel südamlikud käepigistused ja õnnistussoovid. Oleme südamest tänulikud kõigile korraldajatele armastuse ja lahke vastuvõtu eest! Suur tänu meie liidu vendlusele! Suurim tänu Taevaisale! Koduteele asume rikkalike heade muljetega! Süda hõiskab ja juubeldab sees, sest parem aeg ootab ju ees... suur kohtumispäev saabumas on – see lõpmata rõõmsaks teeb meid! Jumalaga, kuni näeme veel!

 

6_Kohtumine Sool ja Valgus koguduse tootegijatega Foto Erki Tamm: Pärnu Sool ja Valgus kogudus on EKB Liidu üks nooruslikumaid. Külaskäigul olnud eakad töötegijad olid vaimuliku töö jätkumise üle väga rõõmsad.

6_DSC02313 Foto Erki Tamm: Johannes Voksepp (paremalt teine) Leisi kogudusest jagab Liidu asepresident Viljar Lihtiga oma töökogemusi.

.