Sven-Joonatan Siibak valiti Liidu peasekretäriks

09/2018

EKB Liidu vanematekogu valis 11. septembri koosolekul uueks peasekretäriks Sven-Joonatan Siibaki (26). Senist tegevust liidu noorsootöö juhina jätkab Sven-Joonatan osalise koormusega. Samuti teenib ta aktiivselt kaasa 3D koguduses ja juhib abikaasa Heliniga selle koguduse Jüri kogukonda. Sven-Joonatan Siibak on lõpetanud Tartu Ülikooli ajaloo eriala ja töötanud üldhariduskooli õpetajana. Sven-Joonatan on KUSi kirikuloo õppejõud.

Suvi EKB Liidu kogudustes II

07-08/2018

25 robirohi hiius

Hiiumaal Jausa külas Mardina õuel laulis ja mängis ansambel Robirohi. Dirigent Kaie Kant kõneles Jausa kogudusest. Oleviste vanempastor Siim Teekel luges Jumala sõna (Ps 78) ja rääkis, miks me oma esiisade usus jätkame. Pastor Enn Veevo sõnum oli: „Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise!“ (Mt 11:28). Pärast kontserti oli kõigile kohvilaud. Foto: Üllar Kuusk.

25 jaanituli2018

Kohila baptistikoguduse jaaniõhtu toimus Keila jõe kaldal ajaloolises Siimu talus, kus sai alguse Kohila koguduse lugu. 1906. aastal hakati just siin pidama jumalateenistusi ja 1909. aastal registreeriti ametlikult kogudus. Mitmete inimeste jaoks on see paik olnud sünni- ja lapsepõlvekoduks, siis on toimunud ristimisi ja kogetud Jumala kõnetust. Ligi sada inimest tuli kokku, et üheskoos austada Jumalat ja tunda rõõmu kaunist suveõhtust. Foto: Helen Haljasorg.

Kui vaba on kogudus, kui vaba on liit? II

06/2018 16 leho paldre 1
Ettekanne EKB Liidu talvekonverentsil 17. veebruaril 2018 KUSis
Leho Paldre, Tartu Kolgata koguduse pastor

Algus maikuu Teekäijas
Olen olnud pastor 19 aastat. Paljud eakamad koguduseliikmed on selle aja jooksul rääkinud koguduse minevikust. Tean isiklikke lugusid pastorist, kes suri ootamatult 54 aastat tagasi. Mulle on räägitud isiklikke meenutusi sõja-eelse koguduse lastetööst 75 aastat tagasi. Umbes 70 aastat on see ajalugu, mida ma kogemuslikult koguduses tajun. Sellest varasem on loetud kirjanduse põhjal ja abstraktsem.
Sellised usulised, kultuurilised ja ajalised tegurid mõjutavad koguduse vabadust ja vastutust oma liikmete suhtes.
Pöörame nüüd aga teise vaatenurga: kui vaba on kogudus Liidu suhtes?

Iga koguduseliige tahaks rohkem kaasas olla koguduse reaalses elus ja otsustusprotsessides; kogeda, et ka temal on Püha Vaim ja tema arvamus loeb.

Loe edasi: Kui vaba on kogudus, kui vaba on liit? II

Kui vaba on kogudus, kui vaba on liit?

05/2018 12 leho paldre
Ettekanne EKB Liidu talvekonverentsil 17. veebruaril 2018 KUSis
Leho Paldre, Tartu Kolgata koguduse pastor

Kuigi pealkirjaks on „Kui vaba on kogudus, kui vaba on liit?“, lisan sellesse teemasse lisaks liidule ja kogudusele veel väiksema tasandi, üksikuskliku. Kõigepealt küsingi: Kui vaba on usklik, üksikinimene? Kas ja miks on tal üldse vaja „oma“ kogudust? Teises osas püüan vastata: Kui vaba on kogudus (a) oma liikmete suhtes ja (b) liidu suhtes? Kolmandas osas vaatan: Kui vaba on liit koguduste suhtes?

Koguduse liikmeks olemisega määratleb inimene ka selle, kes on tema vaimulikud autoriteedid.

1. Kui vaba on usklik? Milleks on vaja „oma“ kogudust?
Kui vaba on usklik inimene koguduslikus mõttes? Uues Testamendis on mitu kirjakohta, mis eeldavad, et igal usklikul peab olema üks kogudus, mis on temale „oma“ kogudus. Ta ei ole vaba selles mõttes, et „käin, kus tahan“. Oma kogudus on oluline nii kaasvastutuse kui ka vaimuliku kasvamise seisukohalt.

Loe edasi: Kui vaba on kogudus, kui vaba on liit?

Järgime Jeesust!

04/2018
Eesti EKB Koguduste Liidu konverentsi läkitus, Tallinnas, 14. aprillil 2018

Koguduste esindajad kinnitasid järgnevateks aastateks meie ühistöö nägemuse ja arengukava. Tahame olla Jeesust järgiv, inimesi armastav, Jumala sõnas ja väes kasvav liikumine.

Meie jaoks on ülimaks elukäsuks see, mida Jeesus on andnud: „Armasta Issandat, oma Jumalat, kogu oma südamega ja kogu oma hingega ja kogu oma mõistusega! See on suurim ja esimene käsk. Teine on selle sarnane: Armasta oma ligimest nagu iseennast!” (Mt 22:37–39). Miks ei võiks olla see kirjutatud ka meie sajaaastase riigi põhiseadusse? Parim kingitus teise sajandisse astunud Eestile on ühiskond, kus austatakse Jumalat ja armastatakse kaasinimest.

Loe edasi: Järgime Jeesust!