Lõputu seiklus – kahetsuseta ja kehetsetud valikud

9/2008 Annely Veevo, Hiiumaa suvefestivali seminar

Tahan sulle esitada mõned küsimused. Kas sina juhid oma elu või juhib su elu miski muu? Võib-olla juhib sinu elu su mees/naine? ema? Jumal? või hoopis raha? Kas sina sõltud olukordadest või sõltuvad olukorrad sinust? Kui sa oled olukorras, mis sulle ei meeldi, kas sa jääd siis sellele alla ja halised, miks Jumal sulle nii laskis sündida või ütled Jumalale, et ükskõik kui raske ka on, lähed sa temaga koos edasi. Kasvõi läbi pisarate.

.

Meie elu on meie kätes. Meie valikutest sõltub meie elukvaliteet. Meie juhime oma elu. Koos Jumalaga. See on meie vastutus. Jumal ei ela meie eest. Meie peame oma igapäevaeluga toime tulema – tegema õigeid valikuid, õigeid otsuseid. Jumal ei tee asju, mida meie peame tegema, kuid ta aitab meil teha õigeid otsuseid. Ta räägib meiega Püha Vaimu kaudu.

1. Sõna läbi. Ta tuletab meelde Piibli kirjakohad, mis sind aitavad. Loe Sõna ja õpi pähe;

2. Sinu sisemise tunnistuse kaudu – vaigista müra enda sees ja vaata vastust oma südames;

3. Südametunnistuse hääle kaudu – sa tead, mis on õige ja mis on vale;

4. Füüsilise hääle kaudu – sa tunned ära, et see on Issand. Räägi Jeesusega, ta on su sõber ja abimees.

Aga kui me oleme juba teinud vale valiku, kas meil ka siis on lootust? Jah, on küll. Piibel ütleb: „Igaüks, kes hüüab appi Issanda nime, päästetakse" (Ap 2:21; Rm 10:13). Meid päästab Jeesuse nimi.

Me ei saa omale unenägusid valida. Samuti ei saa me valida oma käitumist seal. Nägin ühe unenäo: sõitsin oma abikaasa Ennuga Kärdlas ringteele. Oli talv. Meie auto kaotas juhitavuse ja hakkas koha peal libeduse tõttu keerlema. Eemalt lähenes teine auto. Teadsin, et kui imet ei sünni, toimub avarii, sest teine auto põrkab meie autoga kokku. Hakkasin unes palvetama: Jeesus, Jeesus, Jeesus. Ainult üks nimi. Teadsin, et Jeesuse nimi päästab – ja meie auto jäi napilt enne teise autoni jõudmist pidama. Ärgates oli mul hea tunne, et teadmine Jeesuse nime väest on nii sügavalt minu sees, et aitab mind isegi unenägudes.

Teine, mis on igapäevaelus oluline teada ja meid hädast päästab, on Jeesuse veri. Me võime paluda endale tema vere kaitset õnnetuste ja hädade eest.

Aastaid tagasi rääkis loo üks tüdruk, kes elas Oleviste kiriku lähedal. Kui ta ühel õhtul pärast jumalateenistust koju läks, hakkas keegi mees teda jälitama. Tüdrukul ei olnud kuhugi peituda. Ta jooksis oma kodu ukse taha, kuid paraku... see oli kõige valgustatum koht hoovis. Ainuke lamp põles tema pea kohal. Tüdruk palus endale Kristuse vere kaitset, et see teeks ta nähtamatuks ja mees teda ei märkaks. Mees jõudis temani, vaatas kangialusesse, kus tüdruk väriseva käsi koduvõtit otsis... ja läks edasi. Ta ei näinud tüdrukut. Jumal oli teinud ime.

Sinu elu on sinu kätes. Sinu suhtest Jumalaga sõltub su elukvaliteet. Õpi nägema Püha Vaimu juhtimist oma elus, siis sa oskad teha õigeid valikuid.