7-8/2011 Gunnar Kotiesen, Rakvere koguduse pastor
Eile, täna, homme – need kolm sõna ongi meie elu – minevik, olevik ja tulevik.
Mooses palub, et Jumal õpetaks teda tema kätte antud päevi arvestama, aru saama, väärikalt kasutama. (Ps 90:12) See palve peaks puudutama meie kõiki päevi – möödunuid, tulevasi ja ka hetke, milles elame. Tänases seminaris tahame eriti hoolega vaadata seda, mis meil hetkel on kõige väärtuslikum – TÄNA!
Kui vaatame enda ümber, siis näeme, et väga suur hulk inimesi elab „eilses" – kaunites mälestustes või hoopis vigade otsimises, et leida vabandusi oma tänastele ebaõnnestumistele. Üsna paljude pilk on aga vastupidi suunatud ainiti eele – unistuste, lootuste ja uute alguste pärusmaale. Tänases päevas seisjaid ei ole paraku väga palju, kuid just TÄNA on määravaim homse perspektiivis.
Moodne psühholoogia õpetab, et meie homse määrab ära eilne. Teatud mõttes on see õige, kuid mitte lõpuni. Hs 18:2-3 salmid ütlevad minule väga selgelt, et me ei tohiks mineviku mõjusid ületähtsustada! Oleme küll kõik tulnud „eilsest", kuid „täna" saame otsustada, mida me „homsesse" kaasa võtame. Paulus õpetab korintlastele, et NÜÜD on päästepäev. Sealses kontekstis räägib ta küll meie igavikulisest mõõtmest, kuid selles sõnas on väga selge printsiip ka kogu meie ellusuhtumisse. Oleme ju kõik kuulnud, et „homme hakkan õppima" või et „homme hakkan heaks", kuid enamikul juhtudel ei ole see õnnestunud, sest me ei ole kasutanud „tänast"!
Vaadates tulevikku on väga oluline teada, kuhu me tahame välja jõuda, kuid lisaks sellele annab Piibel meile ka selge väärtusbaasi selleks, kuidas oma eesmärgile jõuda. Kuhu ja kuidas on justkui jalgratta esi- ja tagaratas. Selleks, et soovitud tulemini jõuda, on vaja mõlemat.
Kuhu – ilma sihte seadmata on meie elus kaks tulemit. Kas me ei jõua kunagi kohale, sest me ei tea, kuhu läheme või „oleme pidevalt kohal" – ainult küsimuseks jääb, kas see on ikka paik, kus Jumal tahab meid näha? Seetõttu on väga oluline koos Jumala ning meid ümbritsevate inimeste abiga vaadata üle oma elu suund ning vajadusel seda esmalt seada või siis hiljem veel korrigeerida.
Kuidas – see on meie väärtushinnangute pakett, mis aitab meil edasi liikuda ka siis, kui vahel „kuhu" ei olegi nii selge. Kristlastena saame oma väärtushinnangud Jumala Sõnast, kuid on äärmiselt oluline, et mõtestaksime ja sõnastaksime need oma igapäevases kontekstis, et neist väärtustest saaks igaks päevaks vajalik Jumala Sõna leib (Mt 4:4), mis annab meile jõu väärikalt eesmärkide poole liikuda.
Meie tulevik saab alguse tänastest mõtetetest (Rm 12:2), millest vormub mõtteviis, mis omakorda väljendub edaspidi meie sõnades ning sealt edasi tegudes. Tegudest saab aga kiiresti teguviis/elustiil, mis vormibki meie tegeliku tuleviku/saatuse.
Lihtsalt võiks meie „tuleviku saavutamise valem" välja näha järgmiselt: mõte – mõtteviis – sõna – tegu – elustiil – saatus.
Ärme jäta (Ärgem jätkem) oma helget tulevikku homseks, vaid alustame (alustagem) sellega kohe täna! (Fl 4:8)
22_gunnar_kotiesen. Foto Helari Hellenurm.
.