Abielufestival „Kahekesi koos“

04/2014 20 talvi-allan helde-1
Jane ja Gunnar Üprus, Keila baptistikogudus

Abielufestivali „Kahekesi koos" eesmärk on suhtekvaliteedi olulisuse teadvustamine ja abielude tervenemine. Juba üks ühine päev annab paaridele võimaluse võtta aeg maha ja investeerida oma suhtesse. Tänase elutempo juures nõuab selline kõrvalepõige lausa eraldi pühendumist. Kuid kas meie abielud pole siis seda väärt?

Taolisi elulähedasi intervjuusid abielupaaridelt võiks koguduste jumalateenistustel tihedamini kasutada.

Tallinna metodistikirikus 29. märtsil toimunud esimest festivali juhatas Hannes Hermaküla. Avasõnad ütles Liidu president Meego Remmel. Sombusesse ja külma kevadpäeva tõi romantilist õhkkonda ansambel „Häälemaa".

Avavideo tuli Mark Gungorilt, Ameerika tuntud pastorilt, kelle seminare „Naerdes parema abielu suunas" külastavad tuhanded paarid. Ta jutustas väga ilmekalt, kuidas igas abielus on probleeme ja väljakutseid. Ainuke võimalus neid vältida on juhinduda Piibli kirjakohast „On hea, kui mees ei puutuks naist" (1Kr 7:1). Ta rääkis mehe ja naise aju erinevustest ning näitas, et tihti pakume oma kaasale armastust ja tuge viisil, kuidas meile endale meeldib. Üksteise erinevusi tundma õppides mõistame teineteist paremini ja suudame oma abikaasat ka paremini armastada.
Karmen ja Meelis Maikalu ning Kristel ja Herman Jürgens jagasid oma abieludest. Sõnumitest jäi kõlama mõte, et üksteise jaoks tuleb leida aega ja suhtlemise kaudu õpime teineteist paremini tundma. Taolisi elulähedasi intervjuusid võiks koguduste jumalateenistustel tihedamini kasutada.

Festivali peakõneleja oli Rebecca Sears – tuntud koolitaja, psühhoterapeut ja peretöösse ordineeritud hingehoidja. Ta tõi kujundlikult esile abielupoolte erinevused – „rahetorm versus kilpkonn". Mees ja naine on erinevad ning stressiolukorras on mõlemal soov taastada rahu, ainult käitumine selleks on erinev. Paljud abieludes tekkivad pinged tulenevad minevikust ja nendega tuleb tegeleda.

Festivali messi üheksas töötoas tutvustati abieluteemat käsitlevaid materjale:
Agape PereElu – Kristel ja Herman Jürgens;

Alfa abielukursus – Andrus Reeder, Jane ja Gunnar Üprus;
PREP – Karmen ja Meelis Maikalu, Hannes Hermaküla;
Suhte ehituskivid – Pia Ruotsala;

Parema abielu perelaager – Mati ja Velli Hollmann;
Sisemine paranemine – Pentti ja Eeva Suihkonen;
5 armastuse keelt – Robert Willoughby;
EELK Perekeskus – Pia Ruotsala;

Abieluks ettevalmistav koolitus – Lea ja Matthew Edminster.
Lisaks Karita ja Meelis Kibuspuu suhteseminarid paaridele: „Tahan sind hoida".

Paneeldiskussioonil intervjueeris Indrek Luide kahte prominentset paari – Ilmar ja Reet Tomuskit ning Piret ja Allar Saardi –, kes jagasid mõtteid oma abielust ja laste kasvatamisest. Eredalt jäi meelde Ilmari lause, et just oma laste heaolu nimel peabki pingutama, sest see on Jumala poolt antud kohustus sinule kui lapsevanemale.

Päeva lõpetas Mark Gungori video abielust. See rääkis, et naine paneb tähele iga väiksematki heategu ja see teeb teda õnnelikumaks. Mehele pole pisiasjad tihti olulised, kuid naine märkab ja hindab, kui mees suudab aeg-ajalt söögilauagi ise ära koristada.

Mehe jaoks on tähtis, et abikaasa temasse usuks. Ükskõik, mis elus ka ei juhtuks, on naine oma mehele toeks ja ka tema kõige suurem fänn.

Kui eluraskustes tekib kibedus ja käegalöömistunne, siis on Jumal andud meile võimsa relva – paluda andestust ja alustada uuesti. Andestamine on kristluse põhiväärtus. Jumal andestas meile ja meie kohustus on ka teistele inimestele andestada. Vaid nii saame oma abielu parandada ja üheskoos edasi minna.

On heameel, et festivalile tulid paljud paarid. Tunti rõõmu koosolemisest ja suhtlemisest. Eestis on erinevaid pere- ja abielumaterjale, mida kogudustel on võimalik kasutada. EEA abielutoimkond plaanib lähemas tulevikus ka rohkem informatsiooni abielutöö ja -kursuste kohta panna kodulehele www.abielu.eu