Eleri ja Valdur vastavad II

11/2016 12 psyhholoogid


Möödunud suvel oli Pereraadio eetris esmaskordselt saatesari „Suvepsühholoog”, kus kaks noort psühholoogi, Eleri Viinalass ja Valdur Rosenvald, vastasid avameelsetele küsimustele. Järgnevalt avaldame taas 3 küsimust, mis neile on laekunud viimase kuu jooksul Teekäija vahendusel. Loodame, et Eleri ja Valduri vastused võivad kinnitada mingil viisil veel paljusid lugejaid!

Olen aastatega distantseerunud inimestest. Osati seepärast, et on üks tõsisemat sorti haigus, millest on piinlik isegi rääkida. Usklik ma ei ole, aga inimesi ja õnne võiks elus rohkem olla. Mida teha?

ELERI: Mida tähendab sinu jaoks õnn? Vahel kiputakse ütlema, et igaüks on oma õnne sepp. Usun, et selles peitub oma tõetera.
Tõsi, me ei vali ise endale raskeid haigusi, majanduslikult kehva olukorda või üksildustunnet. Küll aga on meie teha, kuidas me sellisesse olukorda suhtume.
Ütlesid, et oled aastatega distantseerunud inimestest. See võiks tähendada, et oled neile millalgi lähedal olnud. Julgustan sind endalt küsima, mis on vahepeal muutunud? Mis oli varem teisiti? Enesehinnang, piinlikkuse tunne vms?
Samuti tähendaks mainitud lause justkui, et sina distantseerusid inimestest ja mitte nemad sinust. Kas on võimalik, et su oma kartus teatud olukordade või teiste arvamuse eest on distantseerumiseni viinud? Ja ka mitte-usklik võib palvetada, et Jumal näitaks tõde ja annaks tundmise, et temagi on armastatud just sellisena, nagu ta on. Tihtipeale kujutab inimmõistus ette olukordi, mida tegelikult ei eksisteeri. Mis võib olla piinlik ühe jaoks, pole seda teisele. Julgustan sind lähedase inimesega oma haigusest rääkima ja vaatama, missugune on tema reaktsioon. Proovi leida probleemi juur või neid viise, kuidas hakata kasvõi imepisikeste sammude haaval liikuma soovitud suunas – rohkem õnne ja rohkem inimesi!

Usklik ma ei ole, aga mind ristiti kolm aastat tagasi. Varem oli nii, et kui käisin kirikus, läks keha üleni kuumaks. Enam mitte. Oskate öelda, miks?

VALDUR: Arvan, et sellele küsimusele ei ole praeguse info põhjal võimalik ühest vastust anda. Põhjuseid, miks keha kuumaks saab minna, võib olla väga mitmeid. Selleks võivad olla lihtsad füüsilised, keskkondlikud põhjused, näiteks kui siseruumis on õhku vähe ja keha reageerib sellele. Põhjus võib olla psühholoogiline, võib-olla toimus kirikus midagi, mis tekitas tugevaid emotsioone, mis vallandas omakorda kehalise reaktsiooni. Samuti on paljud inimesed tunnetanud keha läbivat soojust Jumala ligiolu ja eriti tervenemise ajal, nii et põhjus võis olla ka vaimuliku dimensiooniga. Kui see praegu enam igapäevaelu ei häiri, siis ei peaks sellele liialt keskenduma või selle pärast muretsema.

Mis on edu võti? Kui edukas võiks kristlane olla?

VALDUR: Edu on võimalik defineerida väga mitmel moel. Mõne jaoks tähendab edukas olemine seda, kui ta ettevõte teenib aastas vähemalt miljon eurot puhast kasumit. Teine arvab, et edu on saavutatud siis, kui ta lõpetab ülikoolis magistrikraadi cum laude. Kolmas arvab, et ta on edukas siis, kui ta lapsed korralikult käituvad.

Piibli järgi peaks kristlane olema väga edukas ja seda eriti patuga võitlemisel. Kui arvestada, et meie maapealne elu lõpeb üsna kiirelt, aga ees ootab igavene elu, siis tõeline edukus seisneb selles, et osata valmistuda tulevaseks eluks. Piibel annab palju juhtnööre, kuidas seda teha.
Samas usun, et Jumal tahab, et oleksime edukad ka karjääris, akadeemilises elus ja perekonnas ning oleksime samal ajal tänulikud Jumalale, kes meile kõike seda võimaldab. Oluline on sealjuures, et meie elus ei saaks ükski neist esimest kohta. See kuulub vaid Jumalale.
Motivatsioon, visioon ja puhas töö on kindlasti suur osa edu võtmest.

Kui teil on küsimusi, millele soovite samamoodi vastust, siis saatke need julgelt aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ja need saavad omakorda juba jumalakartlikele psühholoogidele edasi saadetud – ehk isegi järgmises Teekäija numbris vastatud!