10/2011 TK

Palestiina omavalitsuse president Mahmoud Abbas andis 23. septembril ÜRO peasekretärile Ban Ki-moonile ametliku taotluse organisatsiooni täieõiguslikuks liikmeks saamiseks. Selleks peaks avaldus koguma ÜRO julgeolekunõukogus 15 alalise liikme häältest vähemalt 9. USA on lubanud selle sammu vetostada, pidades ainsaks Palestiina riigini viivaks teeks Palestiina-Iisraeli otseläbirääkimisi.

Iisraeli ja Palestiina kontakte vahendav Lähis-Ida rahukvartett, kuhu kuuluvad ÜRO, USA, Euroopa Liit ja Venemaa, kutsus Iisraeli ja palestiinlasi taasalustama rahukõnelusi lähema kuu jooksul ning võtma kohustust veel sel aastal lõpliku tulemuseni jõuda. Palestiina liider Mahmoud on uued läbirääkimised välistanud, kui Iisrael täielikult oma asundustegevust ei lõpeta.

Prantsuse president Nicolas Sarkozy tegi peaassamblees ettepaneku anda Palestiinale vaatlejastaatus.

UNESCO (ÜRO hariduse, teaduse ja kultuuri organisatsioon) täidesaatev komitee teatas Palestiina omariikluspüüde toetamisest. Kuid see avaldus vajab veel UNESCO üldassamblee heakskiitu. USA otsusega rahule ei jäänud.

Euroopa Nõukogu parlamentaarne assamblee andis 4. oktoobril Palestiina rahvusnõukogule demokraatiapartneri staatuse.

Eelnimetatud küsimuses sai ka Eesti Kirikute Nõukogu kaks pöördumist juudi kogukonnalt Eestis, mis saadeti koos kaaskirjaga edasi EV välisministrile, öeldes, et „kirikud palvetavad jätkuvalt rahu eest kogu maailmas, Lähis-Idas ning eriti Iisraelis, riigis, mille territooriumil asub suur osa Pühast Maast." Samuti palus EKN nende vahendusel saadetud pöördumistega võimalusel arvestada.