Julge juhtida

10/2013
Meelis Kibuspuu, GLS juhatuse esimees

Ühel seminaril jäi mu kõrvu lause, et julgus pole mitte hirmu puudumine, vaid hirmu ületamine. Selle mõtte saab suurepäraselt üle kanda juhtide maailma. Julged pole mitte need juhid, kes midagi ei karda, vaid juhid, kes ületavad kartused, langetavad otsuseid ja tegutsevad. Võib-olla alati mitte isegi õigeid otsuseid, aga nad julgevad otsustada ja tegutseda. Väidetavalt võtab inimene päeva jooksul vastu umbes keskmiselt 1000 erinevat otsust. Mõned nendest on lihtsad ja me ei oskagi ehk tähele panna, millal on juba otsus tehtud (kas tõusta äratuskella peale üles või tukkuda veel, milline riietus valida jne). Kindlasti tuleb meil vastu võtta ka tõsisemaid otsuseid ja sageli ka nii keerulisi, millest sõltub meie enda ja teiste inimeste tulevik, võib-olla elugi (kas anda sõjaolukorras käsk rünnata või mitte, kas sulgeda kahjumis tehas või investeerida sellesse raha juurde). Aga otsustusjulgus on vajalik ka abielus, lastekasvatamisel, iseenda vormis hoidmisel jm. Julgus otsustada ja julgus tegutseda on igasuguse edu võtmeks.

Arenguks on vaja, et tegutsemisjulgus ületaks läbikukkumise hirmu.

Arenguks on vaja, et tegutsemisjulgus ületaks läbikukkumise hirmu. Sageli jääb meie potentsiaal kasutamata just sellepärast, et meil napib julgust. "Julge juhtida" ei ole vaid ilus sõnademäng, vaid see on üleskutse ületada oma kartus ja juhtida oma parimaid oskusi ja omadusi täielikult mängu pannes seal, kuhu meid on pandud.

Suvel võistlesin tenniseturniiril. Finaalis oli vastane saanud minu üle initsiatiivi ja mäng oli murdmas tema kasuks. Otsustaval hetkel tuli mul ületada hirm kaotuse ees ehk mängu kõige tähtsam punkt, ja riskida julge rünnakuga. See kandis vilja, võidetud punktid muutsid mängu käiku ja tõid võidu. Sageli kardame oma elus kaotada otsustavaid punkte ega tegutse oma parimaid oskusi, kogemusi, teadmisi mängu pannes. Pahatihti tähendab see elumängu võimaluste kasutamata jätmist.

Soovin meile julgust juhtida iseennast ja neid, kes meie juhtida. Tahame sel aastal pöörata tähelepanu julgusele, mida vajab iga inimene, et elada oma elu Jumala parima plaani kohaselt. Sellel pealkirjal on ju ka teine pool – meil on tegelikult julge juhtida, sest saame loota Jumalale ka olukordades, kus meie tarkusest ja oskustest puudu jääb .

Tingituna soovist pakkuda Eesti ja eestlaste jaoks asjakohaste ja oluliste teemade valikut toimub selleaastane GLS uuendatud formaadis. Oleme saanud varasematelt külastajatelt häid soovitusi, kuidas muuta GLS veelgi mõjusamaks ja mitmekesisemaks. Seetõttu on publikul lisaks traditsioonilistele väliskõnelejatele võimalus kuulata meie oma Eesti esinejaid elavas ettekandes. Samuti on rohkem aega diskuteerida kuuldu üle ja minna süvitsi enda jaoks tähtsate teemadega.

Ajakava:

I päev
1. sessioon: Bill Hybels "Juhtimise julgus"
2. sessioon: Colin Powell "Minu jaoks see toimis", kaasettekanne Marju Lauristin „Religiooni kommunikatsioon avalikkusele"
3. Valiksessioonid:
A Henry Cloud "Juhi surmaspiraali tagasipööramine" ja Patrick Lencioni "Kuidas kaotada parimaid inimesi?"
B "Loominguline juhtimine". Kindral Riho Terras, Lembit Peterson, Taavo Remmel, Ruth Alas, Juko-Mart Kõlar, Aapo Pukk. Juhib Meego Remmel
C "Juhi perekond – turvaline sadam või tormine meri?" Jana ja Priit Tamm, Iiri ja Hannes Hermaküla, Külli ja Toomas Kivisild. Juhivad Meelis ja Karita Kibuspuu
4. sessioon: Brene Brown "Julgus olla haavatav"

Reedeõhtused eriprogrammid:
Noorte GLS. Õhtune kvaliteetaeg on laetud hea muusika, suurepärase loengu ja rõõmsameelse atmosfääriga.
Kogemuslik õhtupalvus kutsub sind mõtlema endast ja teistele, otsima osadust isekeskis ja Jumalaga.

II päev
5. sessioon: Joseph Grenny "Mõjutamise kunsti meisterlikkus"
6. Valiksessioonid:
A. Andy Stanley "Mitte ilmaasjata"
B. Vijay Govindarajan "Uuenduse väljakutse"
7. Valiksessioonid:
A. Liz Wiseman "Kordistajad"
B. "Vaba tahte vägi". Marko Torm, Riina Solman ja Triin Käpp. Juhib Gunnar Kotiesen
C. Maailmakohvik. Einike Pilli juhtimisel vaadatakse tagasi möödunud kahele päevale ning seatakse sihte homsesse.
8. sessioon: Chris Brown "Õige tiitel, vale kuningriik"