Jumala juures on kõike küllaga

07-08/2018 05 ermoj
Ermo Jürma, Teekäija toimetaja

Küll meil läheb hästi! Eesti majandus kasvas 3,6%, maal on rahu, kuigi mitte kogu maailmas. Igal aastal on tõusnud pension ja palgad ning päikesepaistet on olnud rohkem kui küllalt. Kuid stabiilsed ajad ja jätkuv heaolu pole loodusseadused, need võivad ka äkitselt muutuda.
Vaevalt 2800 aastat tagasi elas Iisraeli jagunenud kuningriik samuti hästi – nii Põhjariik kuningas Jerobeami kui Lõunariik kuningas Ussia all läksid kolm aastakümmet näiliselt üksnes ülespoole. Aga siis muutusid ajad hoopis pööraseks. Tuli vennatapusõda, põhi lõuna vastu. Lisaks veel kõlbluse allakäik ja korruptsioon ülemise kümne tuhande keskel.
Sellel taustal saab mõistetavamaks, mis oli Jesaja tõotuses nii lootustandev. Prohvet oli Jumala ülesandel kuulutanud: „Issand on kõrge, sest ta elab kõrgel, tema täidab Siioni õiguse ja õiglusega. Tema on su aegade tagatis, abi küllus, tarkus ja tunnetus; Issanda kartus – see on Siioni rikkus“ (Js 33:5–6).

Meil on võimalus õppida tundma Piibli suuri tõotusi ja toetuda neile.

Kord oleksid iisraellased nii põhjas kui lõunas kukalt kratsinud ja mõistatanud: „Mis see prohvet küll tahab? Meil läheb ju hästi!“ Kuid kui silmapiiril mustas välispoliitiline äiksepilv, oli aeg meenutada Jesaja tõotust: Jumal toob kord taas õiguse ja hoolitseb õigluse eest ning tema juures on ootevalmis ka see, millest ka näiliselt ideaalsetel aegadel pole küllalt – pääste, tarkus ja tunnetus!
Meil on võimalus õppida tundma Piibli suuri tõotusi ja toetuda neile. Jumal tahab olla meie „aegade tagatis“. Tema juures ei häiri meid suve- ja talveaeg. Tema kingib meile kohtumistunnid armsate inimeste, oma koguduse ja iseendaga. Kuigi meil kõigil on ühes päevas ühepalju aega, kurdab samas kasvav hulk, et neil on aega vähe. Seepärast on arukas iga päeva kavas arvestada Jumala pakkumisega.
Tema juures on „abi küllus“. On mitmeid töid, mida me üksi ei suudagi teha; on ülesandeid, mille lahendamine käib üle jõu. Kuid Jumal pakub abi.
Temas on „tarkus“. Vanas Testamendis kordub refräänina lause: „Issanda kartus on tarkuse algus!“ Seda on hea hoida silme ees õppeaasta algul ja elukooli lõpuklassides.
Temas on „tunnetus“. Elus on asju, mida me oma viie meelega ei taju, ka hoolsalt õppides ja harjutades ei omanda, kuid milleks Jumal annab parimad juhised.
Kui oleme kohtunud Jeesuse Kristusega, näinud tema koguduse keskel ja ajaloos, kuidas Jesaja raamatu tõotus oma head vilja kannab, kasvab meie usaldus selle kõrgemasse maailma juhatava suunaviida vastu.
Jumalalt kõlab meile nii headel aegadel kui uutes oludes: „Sulle piisab minu armust“ (2Kr 12:9).