Otsing

3/2010 Erki Tamm, EKB Liidu peasekretär

Ootamatult süllelangenud ja esimene lühireis maale, mis lapsepõlvest saati juba piiblilugudest tuttav, andis võimaluse pühakirja tekstile pilt juurde panna.

Arvan, et iga Iisraelisse reisiva kristlase jaoks saab mingis mõttes "Sõna lihaks". Äärmiselt põnev on tunnetada, kuidas mitme tuhande aastane piiblimaa ajalugu elustub iidse templi müüri ääres palvetades, Kapernauma sünagoogi sammaste vahel jalutades või Galilea merel laevaga loksudes. Seda elustavat tunnet on otsinud palverändurid siin aastasadu. Tuleb tunnistada, et see mõjub isegi usku kinnitavalt. Eriti meie maa inimese tarvis, kes üles kasvanud ühiskonnas, kus õhutati totaalset usaldamatust Piiblis kirjeldatut tõena võtta. Aukartustäratavana mõjuvad Jeruusalemma muuseumis Shrine of the Book (Raamatu pühamu) leiduvad Surnumere käsikirjad, millede vanus ulatub 3 saj eKr – 1 saj pKr. Muuseumi hämara valgustusega südames peitub hästi hoitud pärl – üle kahe tuhande aasta vanune Jesaja raamatu 7 m pikkune kirjarull. Selle avastamine ja võrdlemine seni vanima tekstiga 10. saj pKr tõestas, kuivõrd täpselt Pühakirja tekste ümber kirjutati. See aga annab kindluse meie kasutada oleva Piibli algupärasuses.

.

Läbi sajandite on juudid, kristlased ja hiljem ka moslemid üritanud pühade ehitistega jäädvustada neile olulisi isikuid ja sündmusi. Paljud neist on sajandite jooksul mitmeid kordi ümber ehitatud või ka oma usule vastavaks kohendatud. Enamik neist paikadest pole teadlaste poolt tõestamist leidnud, vaid omavad sümboolset tähendust. Seepärast võib näiteks Jeruusalemmas koguni kaht oletatavat Jeesuse hauda leida, mis loovad samas piisava ettekujutuse 2000 aasta tagusest matmiskultuurist. Muidugi pole kristliku usu seisukohalt oluline see, kuhu Jeesus maeti, vaid tema järgijate tunnistus ning meie veendumus, et ta on surnuist üles tõusnud.

Teekonnal Jeruusalemmast Galileasse saime kogeda hämmastava loodusnähtuse – Surnumere – kandvat vett. Naljakas on istuda meres nagu tugitoolis põhja vajumata. Tulisoolase veekogu rannal on söögikoht, mis nimetab end maailma kõige madalamaks baariks, üle 400 m allpool merepinda.

Jordani jõe org on kivikõrbene, mis vaid vihmaperioodil elustub. Mööda head asfaltteed mägede vahelt läbi sõites paistavad aegajalt silma kentsakad lobudikud, mis kokku klopsitud kättejuhtuvast ehitusmaterjalist. Ümberringi väiksemad ja suuremad loomakarjad. Need on tänapäeva beduiinid.

Õhtu eel jõuame Kapernauma, et hommikul avastada lopsakas ja imekaunis Galilea. Erinevalt Jeruusalemmast ööbime nüüd Ma´agan Holiday Village's, majutusteenusega tegelevas kibutsis, otse Kinnereti järve ehk Galilea mere kaldal.

Pärast edutut kalapüüki küll ühelt ja teiselt poolt paati, külastame Galilea ääres olevat muuseumi (The Yigal Alon Center), kus on eksponeeritud purjepaat, mille kaks kohalikku venda 1986. aastal avastasid. Eriliseks teeb leiu asjaolu, et paadi vanust hinnatakse umbes 2000 aastale. Seesugune paat võis olla Jeesuse ja ta jüngrite käsutuses, kellest mitmed olid ju kalamehed. Keset seda maaelu ilu ja lihtsust tekib mul teoloogiliselt täiesti põhjendamata tunnetus: Peetrusel, Johannesel ja Jakoobusel polnud lihtne koos Jeesusega rahvast ja kaubandusest kirevasse Jeruusalemma minna. Kuigi püha linn ja tempel tekitasid tõenäoliselt aukartust, olid nad ju ikkagi maamehed.

Sellesama Jeesuse-aegset paati säilitava muuseumi ees kohtas meid sõidutanud bussijuht noort tütarlast, keda ta rõõmsalt ka meile oma sugulasena tutvustas. Minu üllatus oli aga suur, kui tüdruk teatas, et on Naatsareti baptistikoguduse liige. Seda noort tumedajuukselist araablannat käteldes mõtlesin, et Jeesus käib endiselt siinseid paiku mööda ja kutsub endale järgijaid. Iisraeli usulises õhustikus on tänagi tunda seda pinget, mis pani ka apostlite hinge veritsema, kui nende oma rahvuskaaslased ei võtnud evangeeliumi vastu ning Jumal pööras oma armupakkumise teiste rahvaste poole.

Kuigi lühikese, siiski äärmiselt sisuka reisi ajal mõistsin, millise usuhüppe jüngrid tegid, asudes evangeeliumi kuulutamise riskantsele teele. Kuid tänu nende alustatule on see jõudnud Juuda- ja Samaaria piiridest ilmamaa äärteni. 30kraadisest soojast ja lopsakast Galilea mere kaldalt 15 külmakraadisesse Maarjamaale jõudes saad isegi aru, et elad ilmamaa ääre peal. Kuid ikkagi Jumala armu all.

Iisrael 1- Autor Janne Kütimaa – panna see foto suurelt! Jüngrite ühine usk kasvas Galilea lainetega võideldes. Eestimaa kirikujuhtidele anti ühtekasvamiseks õnnistatud reis. Pildil (vasakult) Ruudi Leinus, Erki Tamm, Heigo Ritsbek, Tõnu Jugar, Andres Põder, Peeter Võsu ning ees istuvad Taavi Hollmann ja Ago Lilleorg. Pildilt puudub piiskop Eelija.

Iisrael 2- Autor Janne Kütimaa; „Ja igaüks, kes otsib muud religiooni peale Islami, ei saa vastu võetud tema poolt ning saab olema kord kaotaja," seisab plakatil Naatsaretis. Tänapäeva Jeesuse kodulinn on võrreldav Narvaga, kus enamuse moodustavad araablased, kellest osa on kristlased, osa moslemid. Iisraeli ühiskonna rahumeelne areng on suur väljakutse nii valitsusele kui kohalikele rahvastele.

Iisrael3- Iisraeli turismiminister Stas Miseshnikov annab palveränduri tunnistuse isa Heigo Ritsbekile.

 

Iisraeli minister võttis vastu Eesti kirikujuhid

Iisraeli turismiministeeriumi kutsel viibis 15.-19. veebruarini Eesti kirikujuhtide rühmaga Pühal Maal Eesti EKB Liidu peasekretär Erki Tamm.

Suurepärase reisi korraldanud Iisraeli Keskuse esimees Peeter Võsu sõnul vältasid ettevalmistused üle aasta. Jeruusalemmas kohtuti Iisraeli turismiminister Stas Miseshnikoviga, kelle sõnul on see maa erinevate religioonide esindajatele oluline ja seepärast püüab riik teha kõik, et külalised tunneksid end Pühal Maal hästi. Iisraeli riigi jaoks on aga turism väga oluline majandusharu, mistõttu sellesse ka investeeritakse. Iga grupiliige sai Moskvast pärit ministrilt palveränduri tunnistuse.

Kohtuti ka Eesti asesuursaadik Marin Mõttusega, kes oli meeldivalt üllatunud kirikujuhtide kõrgetasemelisest kohtumisest ministriga, millest ta lootis kasu ka riikidevahelisele koostöö arengule. Vahetati mõtteid võimaluste üle, kuidas erinevad sihtrühmad võiksid saada infot Iisraelisse reisimise ja enesetäiendamise võimaluste kohta. Samuti on Iisraeli kodanikud tundnud huvi Eesti vastu.

Kolme kohapeal veedetud päeva jooksul oli Eestist pärit giidi juhendamisel võimalik külastada Piibli ning Jeesuse eluga seotud paiku Jeruusalemmas, Kapernaumas ja Naatsaretis. Samuti tutvuda juutide traagilise lähiajaloo esitusega Iisraeli muuseumis ning erakordsete Qumrani leidudega.

Kirikujuhtide rühmaga olid Iisraelis EELK peapiiskop Andres Põder, EKNK piiskop Ago Lilleorg, Metodisti Kiriku Superintendent Taavi Hollman, Adventistide kiriku president Tõnu Jugar, Karismaatilise Episkopaalkiriku peavikaar dr. Heigo Ritsbek, EÕK piiskop Eelija, EKN peasekretär Ruudi Leinus, Pereraadio toimetaja Janne Kütimaa.

Uudised

2021-5-august

03 September 2021
2021-5-august

SISUKORD „Kahevõitluse“ päevad Nuutsakul Miikael Johan Tamm 3D Kogudus sai Maailma Baptistiliidu tunnustuse Helle Liht EKNi vaie Vabariigi Valitsuse korralduse peale TK Jeesus on alati kohal Ermo Jürma Peeter Tamme kutsumus...

Eesti Kirikute Nõukogu läkitus taasiseseisvumispäeva kolmekümnendaks aastapäevaks

03 September 2021
Eesti Kirikute Nõukogu läkitus taasiseseisvumispäeva kolmekümnendaks aastapäevaks

August 2021  „Vabaduseks on Kristus meid vabastanud. Püsige siis selles ja ärge laske endid jälle panna orjaikkesse!“ (Gl 5:1). Käesoleva aasta 20. augustil möödub 30 aastat, kui Eesti Vabariigi Ülemnõukogu...

Mustvee Betaania Kogudus 100

03 September 2021
Mustvee Betaania Kogudus 100

August 2021 Paul Gill, Betaania pastorFotod: Reet Pappe Hea kaasteeline, meist igaüks tähistab juubeleid, et tänus vaadata tagasi ja mõelda sellele, mis veel ees seisab. Seda tegi ka Mustvee Betaania Kogudus,...

Tõrva Immaanueli Kogudus sai 100-aastaseks

03 September 2021
Tõrva Immaanueli Kogudus sai 100-aastaseks

August 2021 Monika Aavistu, Valga Betaania kogudus Eriliselt kuumal pühapäeval, 4. juulil Tõrvas pidutseti – Immaanueli kogudusel täitus 100 ja Pigilinnal endal 95 aastat. Abivallavanem Lauri Drubinš nimetas koguduse rolli kohaliku...

Pastor Siilas Kase ordineerimine

03 September 2021
Pastor Siilas Kase ordineerimine

August 2021  Kohila Baptistikoguduse 112. aastapäeval 8. augustil ordineeriti pastor Siilas Kask (38), kes teenib kogudust juba neli aastat ja on Kohila Mõisakooli poisteklassi õpetaja. Koos abikaasa Kärdiga kasvatavad nad...

Väikesest isamaast ja taevasest kodumaast

03 September 2021
Väikesest isamaast ja taevasest kodumaast

August 2021 Erki Tamm, EKB Liidu president Eesti taasiseseisvumise ajal õppisin Usuteadusliku Seminari teisel kursusel. Olin 23 – noored mehed selles eas päevikut ei pea. Elu on liiga kiire ja põnev...

Interneti väljakutse koputab uksele

03 September 2021
Interneti väljakutse koputab uksele

August 2021 Timo Lige, Toronto Eesti Baptistikoguduse pastor Elame ajas, kus internetimaailma väljakutsed koputavad aina intensiivsemalt koguduse uksele ja meil on valik. Kas me nuriseme taustamüra üle või avame ukse?Torontos oleme...

Kui digitaalseks muutub kogudus?

03 September 2021
Kui digitaalseks muutub kogudus?

August 2021 Joosep Tammo, EKB Liidu vanematekogu esimees Koroonaepideemia ei muutnud mitte ainult meie era-, vaid ka koguduste elu. Uus olukord on nõudnud koguduseliikmete ja kaasinimesteni jõudmiseks uute teede leidmist. Rekordilise...

Külluslik ja mitmekesine kõhutäis vabakiriklikku vaimulikku rooga

03 September 2021
Külluslik ja mitmekesine kõhutäis vabakiriklikku vaimulikku rooga

August 2021 Urmas Viilma, EELK peapiiskop Kui Erki Tamm minuga ühendust võttis ja palus, et kirjutaksin Teekäijale väikese arvamusavalduse „kõrvaltvaataja“ pilguga Akadeemilise Teoloogia Seltsi Usuteadusliku Ajakirja erinumbrile „Vabakiriklik identiteet ja kogudused...

Püha õhtusöömaaja talitus EKB Liidu kogudustes

03 September 2021
Püha õhtusöömaaja talitus EKB Liidu kogudustes

August 2021 Rait Tõnnori, Oleviste koguduse diakoni kokkuvõte oma KUSi lõputööst Mida püha õhtusöömaaeg tähendab? Miks Jeesus selle korralduse andis? Kellel on koguduses õigus seda seada? Nendele ja paljudele teistele küsimustele...

Linke