Otsing

September 2020 25 m6isakool
Anu Nigesen, Kohila Mõisakooli direktor

Kohila Mõisakool avas 24. augustil algklasside maja, mille koolipidaja Miikaeli Ühendus ehitas hooneks endise tall-tõllakuuri varemetest. Koolimaja õnnistas piiskop Philippe Jourdan, avamisel osalesid haridus- ja teadusminister Mailis Reps, vallavanem Uku Torjus ning kohalike koguduste vaimulikud.
Mõisakoolis õpib kokku ligi 200 õpilast. „Siiani Kohila mõisas tegutsenud koolile jäi mõisamaja kitsaks, seetõttu tekkis vajadus lisapinna järele. Tall-tõllakuuri näol on tegemist Kohila mõisa südamesse kuuluva hoonega. Väga kehvas seisus olnud varemed on aga nüüd „uuesti sündinud“ ja siin alustavad kooliteed meie kõige nooremad õpilased,“ ütles Kohila Mõisakooli direktor Anu Nigesen.
Kohila Mõisakooli pidaja on MTÜ Miikaeli Ühendus, mis on kõige pikema ajalooga mittetulundusühing taasiseseisvunud Eestis. Miikaeli Ühendusel on lisaks Kohila koolile Tallinnas asuv Püha Miikaeli Kool. Tegemist on kodanikukoolidega, kus riikliku õppekava ulatuses on õppimine tasuta, vanemad tasuvad huvihariduse ja keeleõppe eest.
On üsna tavapäratu, et mittetulundusühing ehitab valmis terve koolimaja. See ei oleks saanud sündida ilma lapsevanemateta, kelle lapsed õpivad nii uues valminud koolimajas, Püha Miikaeli Koolis kui ka Vanalinna Hariduskolleegiumis (VHK). Nimetatud koolide lapsevanemad on osa kodanikuühiskonnast, kes ei raja uusi süsteeme ja maju ainult oma lastele, vaid näevad suuremat pilti, et vanem saaks jääda oma lapse kasvatajaks.

12/2013 14 1 pr-1
Toivo Tänavsuu, Fotod Pereraadio.

Pereraadio 20. sünnipäeval räägivad selle eestvedajad Mare ja Paavo Pihlak, mida tähendab igapäevaselt kristlikku raadiot teha. Kohtume paljudele tuttavas Tehnika tänava stuudios. Kõik näib nii kodune ja rutiinivaba, mis paneb küsima, kas Pihlakud vahel ka siin mikrofonide vahel elavad? Seepeale teatab Paavo üllatuslikult, et töö tegemiseks on Pereraadio hea koht, aga Tallinn elamiseks mitte.

Miks nii?

Paavo (varasemalt tallinlane): Üks teine vaim hakkas juba 1980ndate lõpus koos ärimaailmaga siia linna sisse pressima. Nimetan seda võbeks. Ta on rahutuse vaim: paneb su keha värisema ja kogu aeg tegutsema.

Mare: See on aja vaim.

Kas raadio on siis päeva lõpuks majandusprojekt? 14 2 pr-1

P: Ei. Pigem on see seotud inframüraga, mis on tingitud näiteks autode arvu suurenemisest. Müra kestab edasi isegi siis, kui liiklust ei ole, see on salvestunud hoonetesse ja võbiseb seal kaasa. Palja kõrvaga seda ei kuule, aga mõõtemikrofonid näitavad ikka.

Nii et ei olegi väike, hubane, emotsioonitu raadiokene?

P: Kristlastena oleme pidevalt võitlusväljal. Samuti selle raadiona. Jumalariigi töö osana sõltume tagalast ja seda mitte ainult finantsilises ja materiaalses mõttes.

M: Mäletan aastat, kus kõik meie töötajad korraga ei jäänud mitte ainult haigeks, vaid sattusid noa alla.

P: Sagedasti koondub see jõulu- või ülestõusmispühade perioodi, kui raadio kuulajaskond on suurem ja sõnum puudutab laiemaid masse. Uskumatu korrapärasusega on näiteks siis palju tehnilisi rikkeid ja haigusi. Eredamalt on meelde jäänud üks jõuluõhtu, kus seisin Tartu stuudios ja hoidsin käes saadet edastavat lingiantenni – see oli ainus võimalus saade eetrisse anda.

06/2012

Laupäeval, 28. juulil kogunevad Eesti erinevate kirikute liikmed Kristuspäevale Tallinna Lilleküla staadionil, et tänada Jumalat meile kingitud vabaduse eest ja paluda õnnistust tulevasteks aegadeks. Mõtteliselt täidame jalgpallistaadioni palvete ja vaimuliku sõnumiga, austades Kristuse nime. Palvepäevale eelneb üle-eestilise palvevõrgustiku loomine ja juba toimivate palvegruppide koondumine. Oled südamest oodatud koos kõigi koguduseliikmetega osalema Kristuspäeval.

14.00-17.00 Kristuspäeva tänu- ja palveteenistus
Erinevate konfessioonide esindajad palvetavad, loevad Piiblit ja päeva peakõnelejaks on EELK Tartu praost Joel Luhamets.
Muusikalises osas kuuleme Kristuspäeva jaoks kokku tulnud kirikutevahelist ühendkoori, tunnustatud ja armastatud soliste – Indrek Patte, Jana Abzalon, Elo Toodo-Jakobs, Tõnis Mägi jt. Laule saadavad erinevad ansamblid ja Kiievi sümfooniaorkester.
Teenistuse kõrghetk on lippudetseremoonia, kus Eestimaa valdade, maakondade ja linnade lipud moodustavad staadionile suure risti, sümboliseerides nii kogu Eestimaa tõstmist palvekätel Jumala ette.

18.00 Kristuspäeva MESS
Lilleküla staadioni ümbruses toimub mess, kus on võimalik soetada kristlikku kirjandust, muusikat ja muid materjale, tutvuda erinevate organisatsioonide väljapanekutega jms.

21.00 Galaõhtu „Believe"
Oikumeenilisele tänu- ja palveteenistusele järgneb galaõhtu, kus astuvad üles legendaarne Briti lauljatar Susan Boyle, Rebecca Kontus, 4 Grammy auhinnaga pärjatud Israel Houghton koos oma jazz-funk-gospel ansambliga New Breed ning armastatud laulja Tõnis Mägi. Muusikalise osa põimivad tervikuks Tallinna praost Jaan Tammsalu ja kirjanik ning kõneleja Josh McDowelli mõtisklused. Õhtune gospelkontsert on oma suunitluselt evangeelne sündmus ning sinna oodatakse kõiki koguduseliikmeid koos mittekristlasest sõprade ja tuttavatega.

Selleks, et Kristuspäeval kindlustada Lilleküla staadionil istekoht, on kaks võimalust:
1) Koguduse vaimulik saadab Kristuspäeva meeskonnale info, mitu istekohta ta oma kogudusele soovib broneerida. Vastu saadetakse teile soovitud arv pääsmeid. Kohtade broneerimiseks on avatud e-maili aadress See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ning telefonil 5681 2919. Kohad broneeritakse tasuta ja lisapääsmete soovi võib esitada hiljem juurde.
2) Soetada Piletilevi kaudu individuaalne pääse, mille hinnaks on sümboolne 1 euro.

Galaõhtule kehtivad eraldi pääsmed, mis on samuti saadaval Piletilevi kaudu. Sooduspääsmete eripakkumise (18 eur pääse) koguduseliikmetele on korraldajad edastanud koguduste vaimulikele.

Lisainfo: www.2012.ee

.

09/2011 Janeli Truus

Augusti alguses toimus Tallinnas Lasnamäel teist aastat sportlik linnalaager lastele. Laager toimus Laagna Gümnaasiumi õuel, kuhu oli üles pandud suur värviline telk.

Korraldusmeeskonna moodustas grupp Hollandist pärit, Lasnamäe Lasteklubi ja Lasnamäe Lootuse koguduse töötegijaid. Laager oli mõeldud nii vene kui eesti keelt kõnelevatele lastele. Kuna laagris olid ka hollandlased, siis nii mõnedki noored said nendega rääkides inglise keelt praktiseerida.

8. augusti hommikul olid kõik valmis laste tulekuks ja ootusärevus aina kasvas. Mina koos veel paari tüdrukuga olime registreerimislauas, et laste nimed kirja panna. Esimesel päeval oli lapsi umbes viiekümne ringis. Alustasime meeskonna tutvustamisega, et lapsed teaksid, kelle käest abi küsida kui vaja, ja kes on kasvatajad. Kogu meeskond kandis ühesuguseid siniseid särke, et lastel oleks kergem meid eristada.

Iga päev algas hommikuvõimlemisega muruplatsil tempoka Lava Lava Island muusika saatel. Peale venitusi valisid lapsed endile tegevusgrupi. Võimalus oli mängida jalgpalli, teha käsitööd või mängida erinevaid sportmänge. Vastavalt sellele sai iga laps kas sinise, rohelise või oranži vesti. Vahepeal kogunesime kõik telki, et koos laulda ja kuulata piiblilugu. Laulsime laule inglise, eesti ja vene keeles, et lapsed saaksid laulda oma emakeeles, aga harjutada ka teisi keeli. Gruppideks jaotamisel lähtusime laste huvidest, mitte rahvusest või emakeelest. Kõike koos tehes nägid nad, et teist keelt rääkivad lapsed on samasugused kui nemad. Mina olin üks kasvatajatest meisterdamise töötoas ja mind isiklikult väga üllatas, et tegelikult oskavad nii paljud vene lapsed väga arusaadaval tasemel eesti keelt rääkida . Ainukene koht, kus jagunesime keele järgi, olid arutelugrupid pärast piiblilugu. Kuna lapsi on sageli raske tõsistel teemadel rääkima saada, siis tundus, et oma emakeeles ja ilma tõlketa õnnestub see paremini. Eestikeelne oli ainult minu väikegrupp, kuna eestlaste osakaal laagris oli küllaltki väike. Meie grupp toimis väga hästi ja suutsin motiveerida isegi poisse, kes muidu piiblilugu kuulata ei viitsinud, et nad väikegrupist mõnegi mõtte meelde jätaksid .

Eelviimasel õhtul pärast laagri programmi olid kõikide laste vanemad kutsutud tutvuma, mis nende laps kõik need päevad on laagris teinud. Panime üles galerii, kus olid kõik laste meisterdused ja pildid. Vanemad said näha oma lapsi jalg- ja rahvastepalli mängimas. Laulsime koos ja ka vanemad ei jäänud ilma Piibli sõnumist. Pärast sõime kõik koos pitsat ja veetsime lihtsalt juttu rääkides aega.

Viimane päev oli täiesti teistmoodi kui kõik eelmised. Hommikul lapsed kogunesid ja tellitud buss viis meid kõiki Tallinna vanalinna. Seal leidis aset suur linnamäng – rebasejaht, kus pidime otsima hollandlasi, kes olid linna peal laiali. Peale selle, et nad võisid olla ükskõik kus, olid nad ka maskeerunud. Iga grupp sai passi, kuhu pidi koguma hollandlaste allkirju. Seiklus vanalinnas lisas laagrile palju elevust. Pärast mängu istusime kõik jälle bussi ja sõitsime tagasi Lasnamäele.

Sügisest ootame lapsi Lootuse Lasteklubisse Huviringide Majas, teismelistele aga plaanime teha noortekaid Lasnamäe Noortekeskuse ruumides. Täpsem info on juba kodulehel www.LOOTUS.ee

Palun palveta, et Lasnamäel jätkuks töötegijaid ja järgmise aasta laager võiks juba olla Jumala kätes. Soovi korral saad toetada misjonitööd Lasnamäel minu kaudu: Swedbank 1120194727; saaja – Kristlik MTÜ Agape Eesti; selgitus – Janeli toetus.

.

02/2011

Sellel aastal toimuvad Piiblipäevad 33. korda. Mistahes üritusele on selline järjepidevus ja regulaarsus muljetavaldav. Kristlasnoortele on PP hästi mõjunud ja nende heaks hästi töötanud. Sellel aastal on aeg suunduda väljapoole. Tahame PP kaudu kuulutada evangeeliumi, elusid muutvat sõnumit Jeesus Kristusest Pärnu linna noorte seas.

Nii nagu paljud väiksemates linnad, käib ka Pärnuga kaasas nn „pommiaugu" mentaliteet – midagi justkui ei toimu või kui toimub, siis on see igav. Peale keskkooli tuleb siit ruttu minema saada ja siia tagasi väga ei tasu tulla (väljaarvatud suvel). „Restarter" tahab aidata selle mentaliteedi muutmisele kaasa. Võib täiesti veendunud olla, et Kristusega isiklikult kohtunud inimene näeb oma saatust suuremana kui ainult enda elu. Sellised inimesed muudavad kogukondi, suhteid ja toovad taevariiki maapeale.

Kuna Pärnusse tulevad kokku kristlasnoored üle terve Eesti ja pea kõigist kristlikest konfessioonidest, siis tekitatakse täiesti erakordne evangeelne olukord, kus ühel pool ca 800 kristlasnoort ja teisal 10000 noort pärnakat. See olukord on liiga intrigeeriv, et see lihtsalt kasutamata jätta. Just seetõttu tahamegi PP ja koos sellega Pärnu linna täita evangeelsete „pommiplahvatustega", kus kristlased saaksid endi parimaid ande rakendada. Me usume, et evangeelium ei ole vaid säravalt peetud jutlus sadadele ammulisui kuulavatele noortele, vaid selleks on ka meie loomingulisus, hoolivus, praktiline abi, turvaline meelelahutus ja aktiivne elu. Selleks vajame iga koguduse, noortegrupi ja kristlase abi.

PP raames toimub neli suurt koosolekut, millede rõhuasetus on evangeelne. Jutlustajatena on oma kindla jah-sõna öelnud Meego Remmel, Märt Saar ja Jose Zayas (USA). Ülistust veab üle-eestiline ülistusbänd eesotsas Daniel Viinalassiga (Risttee). Veel on muusikaliselt toetamas Dave Lubeni ansambel USA-st. Loomulikult ei puudu PP-lt seminarid, kus käsitletakse teemasid alatest suhetest kuni usuvabaduseni. Taaskäivitame ka Vaba Lava, kus saavad eelregistreerunud esineja ülesse astuda. Eriprojektina on kavas luua kolme päeva jooksul kõikide inimeste silme all kaasaegne altarimaal (u 2x10m), mille loomisel löövad kaasa noored kunstnikud.

Mida sina saad teha:

Palveta Pärnu linnaja PP pärast regulaarselt

Uuri Jumalalt, millised on sinu annid ja oskused ja kuidas saaksid neid PP raames rakendada

Mida saab sinu noortegrupp teha:

Küsige Jumalat inspiratsiooni, kuidas sellesse gruppi istutatud potentsiaali Pärnus kasutada

Kuna Jumal kõneleb inimestele keeles, millest nad aru saavad, siis leidke see „keel", kuidas kõnetada Pärnu noori (nt muusika, sport, kunst vms) ja tulge seda Pärnusse „kõnelema"

Kaasake enda ettevalmistustesse ja tegevustesse neid noori, kes veel Jeesust ei tunne, kuid keda tahaksite PP-le kaasa tuua

Mida saab teha teie kogudus:

Regulaarne palve Pärnu linna ja PP pärast

Leida viise, kuidas praktiliselt toetada enda noortegrupi aktsiooni Pärnus

Toetada PP-d rahaliselt

PP ei ole kunagi olnud ja ei saa kunagi olla ühe inimese, ühe koguduse või ühe linna „asi". See on Jumala tööriist, tema erakordne olukord ja võimalus, tema praktiline armastuse väljund Eestimaal! Osalege selles, palvetage selle eest, toetage seda!

Risto Tamm

PP 2011 projektijuht

.

3/2010

Annely Veevo, Palade Priikogudus

Liidu naistöö juhid korraldasid 12.-13.veebruaril Kuressaares Lääne-Eesti ja saarte pastorite abikaasade lõõgastuspäevad. Algul plaanisime Hiiumaalt osaleda kahe autotäie rahvaga, kuid pärast erinevaid põhjusi jäi meie seltskond neljaliikmeliseks. Meie minikoosseisu kuulusid Silvi Lige, Ellen Tüür, Jaana Jaanus ja Annely Veevo.

Kõik oli ilus selle hetkeni kui ilm ära keeras. See juhtus 12. veebruari ennelõunal. Olime tahtnud oma seltskonnaga Hiiumaalt hakata varakult liikuma, et jõuda õigeks ajaks Saaremaale. Mööda jääteed. Saabuv tuisk aga sulges kõik jääteed. Andsin oma kaaslastele teada, et start on tund aega varem ja läheme praamile. Ostsin internetis piletid ära ja kiirustasime sadamasse. Kui kohale jõudsime, polnud praami kuskil. Sadamakapten ütles, et sellel kellaajal pole praami graafikuski. Kummaline küll, et laevakompanii müüs internetis pileteid laevale, mida polnud. Meil soovitati minna jäätee otsa vaatama, kas saab üle. Tegimegi nii. Meie soov Saaremaale saada oli suur. Jäätee otsas oli ootamas 9 autot, meie koos nendega. Olgugi, et tee oli ametlikult suletud, alustasime autodega sõitu Saaremaa poole. Meie ees sõitis traktor, kes lükkas teed lahti. Lõpuks jõudsime õnnelikult kohale.

Pärast pikka sõitu olime parasjagu väsinud ja näljased. Siioni kirikus ootasid meid ees rõõmsad naised äärmiselt maitsva õhtusöögiga. Nad olid veidi mures olnud meie seikluste pärast. Nüüd olime kõik koos ja võisime ühiselt Jumalat tänada! Janice Viinalass ja Agnes Böning olid palju vaeva näinud, et need kaks lõõgastuspäeva korraldada. Olime neile väga tänulikud, sest kes pastorite naiste peale muidu ikka mõtleb.

Pärast õhtusööki läksime Rüütli SPAsse, kus saime üksteisega tuttavaks ja rääkida ära nii mõnedki jutud. Polnud me ju kõik omavahel eelnevalt kohtunudki. Päev lõppes õhtupalvusega Siioni kirikus. Seal sai iga osaleja ennast lühidalt teistele tutvustada ja üksteise eest palvetada.

Järgmine päev algas ülistuse ja palvega, millele järgnes seminar Einike Pilli juhtimisel. Teemaks oli: „Kuidas aidata probleemseid abielupaare koguduses?" Tegelikkuses kujunes seminari teema hoopis selliseks, kuidas tulla koguduses toime probleemsete inimestega. Mitte ainult abielupaaridega. Võime ilmselt kõik tõdeda, et inimesed pole ühesugused. Mõnega on lihtsam suhelda, teisega jälle raskem. Nii on ka kogudustes. Läbi kogemuste jagamise saime julgustatud, et probleemid on sarnased ja me pole üksi.

Seminaride vahepeal said osalejad käia läbi palveteekonna. Kirikusse olid märgitud rajad, mida mööda palveteekond läks. Iga peatuspunkti juures oli aega sõnumi üle mõtiskleda ja palvetada.

Kui hiidlastega võtsime suuna tagasi Hiiumaa poole, olime üritusega väga rahul. See oli toonud meid välja igapäevasest rutiinist, oli andnud meile vaimulikku tuge ja julgust ning suurendanud omavahelist ühtsust. Lõõgastuspäevi on pastorite naistele väga vaja. Naised on meestele tagalaks. Kui kodus on kõik korras, on mehel ka pastorina tavaliselt asjad korras.

Aitäh liidu naistöötegijatele, et nad sellise ürituse korraldasid! Aitäh Ohio koguduse naistele Ameerikas, kes üritust sponsoreerisid! Kuna idee on väga hea, võiks korraldada ühe ühisürituse kõikidele liidu pastorite naistele. Usun, et kui need naised üksteisega tuttavaks saavad ja kokku hoiavad, muutub ka meeste töö tugevamaks.

5129 pildil - osalejad seminaril arutlemas, kuidas tulla koguduses toime "raskete" inimestega.

5136 pildil - Janice Viinalass ja Agnes Böning tänamas tublisid kokkasid.

.

Uudised

2021-1-jaanuar

01 Veebruar 2021
2021-1-jaanuar

SISUKORD Toome rõõmu ja lootust Merle KotiesenÕpilasest saab õpetaja, õpetajatest õpilased Joosep TammoHiinas vangistatud blogija on tunnistav kristlane IDEAJärgmine põlvkond Kristusele! Erki TammÜllas Linder toimetas 32 aastakäiku Kuulutajat Ermo JürmaKuidas sa...

Koroonahaiguses oli Ülo lootus Jumalal

01 Veebruar 2021
Koroonahaiguses oli Ülo lootus Jumalal

Jaanuar 2021 Annely Veevo, Palade priikogudus Ülo Kikas haigestus paar kuud tagasi raskekujulisse COVID-19 haigusesse. Tänaseks on ta tervis taastumas. Ülo töötab juba osakoormusega, mõõdetavad tervisenäitajad on korras, kuid täieliku taastumiseni...

In memoriam Jüri Jürgenson

01 Veebruar 2021
In memoriam Jüri Jürgenson

Jaanuar 2021 26.10.1937–21.12.2020 Tartu Salemi baptistikoguduse emeriitpastor Jüri Jürgenson lahkus igavikku jõulude eel, 21. detsembril 2020. Teda iseloomustab töökas ja tasakaalukas elu. Õnnistuseks paljudele.Jüri Jürgenson oli pärit Pärnu lähedalt Tahkurannast, 5-lapselisest...

Tõeliselt lähedaseks saamisest

01 Veebruar 2021
Tõeliselt lähedaseks saamisest

Jaanuar 2021 Krista Esta, Allika kirjastus Koroona-aastal oli üks sotsiaalmeedias levinud lemmiknalju, et eestlased igatsevad 2+2 reegli lõppu, et saaks juba tavapärasele 5-le meetrile tagasi minna. Nali naljaks, aga päriselus siiski...

Eesti Kirikute Nõukogu aastalõpu kontsert-palvus

01 Veebruar 2021
Eesti Kirikute Nõukogu aastalõpu kontsert-palvus

Jaanuar 2021 Eesti Kirikute Nõukogu (EKN) andis 16. detsembril Rootsi-Mihkli kirikus toimunud kontsert-palvusel vaimulik ja teoloog Arne Hiobile (fotol) üle 2020. aasta oikumeenilise aastapreemia. Hiobi tegevus vaimuliku, õppejõu, püha maa ja...

Palivere koguduse pastor Peeter Padu

01 Veebruar 2021
Palivere koguduse pastor Peeter Padu

Jaanuar 2021  Läänemaal Palivere Evangeeliumi Kristlaste Vabakoguduses oli 3. advendil, 13. detsembril rõõmus päev – EKB Liidu president Erki Tamm seadis ametisse uue pastori Peeter Padu (61). Peeter on sündinud...

Haapsalu koguduse pastor Mihkel Nõlvak

01 Veebruar 2021
Haapsalu koguduse pastor Mihkel Nõlvak

Jaanuar 2021  Haapsalu Baptistikoguduse vaimulikku tööd juhib kogudusevanema kt-na oma koguduse vend Mihkel Nõlvak (43).Mihkel on pärit usklikust kodust, kus kõik kolm last on tulnud usule ja kogudusse teismeeas. Isa...

Teoloogia koroonatest

01 Veebruar 2021

Jaanuar 2021 Einike Pilli, KUSi rektor Aasta 2020 on selja taha jäänud. Kui palju reaktsioone sellesse on jäänud! Kerget üleolekut ja hoolimatust, et mind ja mu armsaid see kriis ju ei...

Koguduste juhtide küsitlus

01 Veebruar 2021
Koguduste juhtide küsitlus

Jaanuar 2021  Erki Tamm: Pastorite hulgas on EKB Liidu juhatuse poolt küsitlusi läbi viidud ka varem. Ennekõike selleks, et mõista, millised kitsaskohad neile töös ja elus muret valmistavad, et siis...

Teistmoodi läheduse lugu Torontost

01 Veebruar 2021
Teistmoodi läheduse lugu Torontost

Jaanuar 2021 Timo Lige, Toronto baptistikoguduse pastor Et 2020. aasta jõulud tulid teisiti, pole uudis, vaid juba ajalugu. Jõulud on aeg, kui traditsioonidel ja harjumuspärasel on suurem tähendus kui mingil muul...

Linke