03/2015
Vastab Karita Kibuspuu
Piibel ütleb, et „naise riidlemine on otsekui katuse alaline läbitilkumine" (Õp 19:13). Nii nagu katkise ja tilkuva katuse puhul ei ole kasu lihtsalt istumisest ja lootmisest, et äkki kaob probleem iseennesest ära, ei muuda ka näägutav naine tõenäoliselt niisama oma käitumismustrit.
Esimene küsimus, mida küsida, võiks olla, mis on sellise näägutamise ja kritiseerimise taga? Kas naine on terve elu niimoodi käitunud või on probleem ilmnenud alles viimasel ajal? Millega seoses? Muidu toredad ja kenad inimesed võivad muutuda kriitiliseks ja rahulolematuks siis, kui nende sisemine tasakaal on mingil põhjusel paigast ära: mõni oluline vajadus on pikemat aega täitmata või mure või hirm rõhub hinge. Loomulikult ei pea ükski abielumees olema selgeltnägija, kes üht pilku naisele heites tema murede tagamaad mõistab. Siin tuleb taas appi võtta vanad head suhtlemistehnikad, mille nimedeks rääkimine ja kuulamine. Üheks võimaluseks on kutsuda abikaasa kohtingule: varuda aega, nuputada välja piisavalt vaikne, kuid kena koht, vajadusel leida lapsehoidja ja naisele veidike jagamatut tähelepanu pühendada. Muuhulgas võib siis naise käest küsida, kuidas tal läheb ja kas tal ka mingeid muresid on.
Ükskõik, kas näägutamine ja kriitilisus on viimase aja käitumismustrid või juba ammusest ajast naisele iseloomulikud, võib mees selle kohta ka enesekohast, võimalikult konkreetset tagasisidet anda (enesekohane tähendab jagamist iseenda tunnete-mõtete kohta mina-teadet kasutades. Nt „Kui ma täna lapse kelgu lasteaeda unustasin ja sa mulle ütlesid, et ma ei saa millegagi hakkama, tundsin end läbikukkununa. Viimasel ajal tajun paljudes asjades sinu rahulolematust ja see tekitab lootusetust, sest mul on väga raske sulle meele järele olla.").
Võib-olla vajab selgeksarutamist või ülevaatamist ka ootuste teema abielus. Nii kaua, kui meie ootused abielu või abikaasa suhtes on endalegi selgeks sõnastamata, kaasale välja ütlemata ning pole tema poolt ka nõusolekut saanud, ei ole meil õigust tema kallal täitmata ootuste pärast toriseda. Loomulikult kehtib see ka vastupidi: meiegi ei saa vastutada nende abikaasa ootuste eest, mida pole meiega jagatud ja mille täitmiseks me pole nõusolekut andnud.
Kui kahekesi probleemi lahendamine üle jõu käib, võib küsida abi paarinõustajalt või minna üheskoos näiteks PREP-paarisuhte koolitusele.
Kui sul on küsimusi artikli või suhete teemal üldisemalt, on neile valmis vastama psühholoog ja üks suhtematerjali „Tahan Sind hoida" autoritest Karita Kibuspuu. Oma küsimused palun saata aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Küsijate anonüümsus on tagatud.