Otsing

09/2012
Tiit Niilo, Valkla Baptistikoguduse pastor 1966-2006

Tänavu suvel täitus mul 45 aastat Valkla baptistikoguduse pastoriks ordineerimisest. Selle aja eest võlgnen tänu Jumalale ja koguduse juhatuse esimehele Oskur Vahersalule (endine Veder, kes oli Keila Baptisti Jutlustajate Seminari I lennu lõpetaja koos vend O. Tärgiga), kes tõi minule kutse, tulla Valkla koguduse vanemaks.

Meie Tallinna korter oli 10,5 m2, kuid Valklas ootas nelja toaga tühi korter. Ajalikuks tööks kujunes Kuusalu kolhoosi loomakasvatuse juhtimine (1966-1972).04 valkla koor-3
Kahtlemata oli kaht töökohta korraga pidada üsna keeruline. Kolhoosi juhtkond oli aga väga mõistev ja augustis 1967 sain isegi preemia viiepäevaseks sõiduks Soome.

Kogudusetöös oli oluline segakoor, kevadised evangeeliumi kuulutamise nädalad, naaberkoguduste külastamised, juubelite ja matuste korraldamine ka väljaspool kogudust.

.

Ühe taolise esinemise korral esitas koorijuht Ilme Jäätma (Andres Jäätma ema) erilise palvesoovi, et tema on siin, aga kodus on lehm poegimas. Peale koosolekut lauta minnes tervitas pereema kaks juba püsti tõusnud vasikat!

Valklasse tulid evangeeliumi kuulutama mitmed noored ja vanad vennad. Ise käisin ka paljudes kohtades mandril ja saartel, kuhu pääses ainult keelutsooni loaga, mis mul oli, sest Valkla kuulus põhjaranniku keelutsooni.

Kuusalu kalmistupühi peeti enne sõda koguduste poolt eraldi, kuid alates 1987. aastast oleme igal aastal kõnelnud nendel koos luteri kiriku õpetajaga.

Igal suvel andis kolhoos kogudusele suure bussi tasuta sõiduks mööda Eestit, sest sõitjad olid ju sama kolhoosi liikmed.

Pühapäevakoolitöö algas eriti aktiivselt 1989. aastal abikaasa Aili juhtimisel igal pühapäeval. Kokku tuli kuni 40 last, sest ta ise oli Kuusalu Keskkoolis 20 aastat tööl.

Kui meie oma lapsed kasvasid, siis külastasid Valklat sageli nende sõbrad Kohilast, Tallinnast ja mujalt ning neid oli palju.
Me koguduse õed-vennad olid aktiivselt ametis. Igal suvel andis kolhoos kogudusele suure bussi tasuta sõiduks mööda Eestit, sest sõitjad olid ju sama kolhoosi liikmed. Muidugi oli siis ka teisi oma sõpru kaasas.
90-ndatel valiti mind kahel korral Kuusalu valla volikogusse. Vald toetas igal aastal teatud summaga palvela remonti (uus elektrisüsteem jm). Vald toetas ka koguduse ajalooraamatu „Juubeliraamat 110. Valkla Baptisti Kogudus 1894-2004" trükkimist, milline sündmus oli üliedukas.

Usu pärast jäin 1960. aastal EPA lõpudiplomist ilma, kuid 32 aastat hiljem anti peale uue lõputöö „Eesti maaelu arengust läbi muutlike aegade" (selles on kirjas ka minu pöördumislugu) tegemist mulle pidulikult Põllumajandusülikooli õpetatud loomakasvataja eriala lõpudiplom. Seejärel pakuti võimalust teha samal teemal doktoritöö, millest muidugi loobusin.

1992. aasta 15. veebruaril (oma sünnipäeval) tuli mul matta legendaarne Kuusalu kolhoosi esimees Arnold Vunk. Kalmistul tuli enne lõpulaulu minu juurde kepi ja karguga Johannes Käbin (Eestimaa Kommunistliku Partei juht 1950-1978 ja Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi esimees 1978-1983) tänades mind põhimõtete eest ja lisas: „Meil on Jumal, kes päästab, hoiab ja aitab. Meie Jumal on imeline!" Muidugi tänasin ka teda ja soovisin Jumala õnnistusi talle ja ta elule.

Minu 70. sünnipäevaks kutsus kogudus rohkesti külalisi ja vallavanem andis valla poolt rinnamärgi „Austuse märk" koos rahasummaga, mille kasutasin paar aastat hiljem sõiduks Rooma.
2006. aasta suvel valis Valkla kogudus minu asemele uue noore venna Aldo Randmaa ja juhatuse esimeheks Raul Valgiste. Õde Helena Siemann on koguduse esimene õnnistatud diakoniss (17. juuni 2012).

Aastakümnete jooksul on Jumal olnud mulle eriliselt armuline, õnnistanud vaimulikult ja hoidnud ka tervise poolest. Olen väga-väga tänulik Jumalale, Valkla kogudusele ja oma ustavale perele koos laste ja nende lastega, kes on alati mind aidanud ja toetanud igal rindel.
Tunnistan aina seda, et olen teinud, mida olen osanud ja võinud nii, et Jumala rahu on mu südames kuni tuleb kojukutse. Kõik on olnud ainult Jumala selgest heldusest ja armust (Psalm 103:1-6).

Uudised

SAATEKS

21 Juuni 2022
SAATEKS

Juuni 2022 Mikael Raihhelgauz, Kõrgema Usuteadusliku Seminari (KUS) arendusjuht Paistab, et on hakanud kujunema murettekitav seaduspära: Kõrgema Usuteadusliku Seminari kogukonna mahukamate tekstikogumike ettevalmistusaeg langeb kokku tõsiste kriisidega. 2021. aasta suvel ilmunud...

2022-4-juuni

21 Juuni 2022
2022-4-juuni

SISUKORD  SAATEKS Mikael RaihhelgauzTarkuse omandamine: mõtteid kristlikust haridusestTARKUS hüüab tänavail Mikael RaihhelgauzNoorte juhtide arenguprogramm: Euroopa ja Eesti versioon Einike PilliMinevikukogemusele, olevikule või tulevikule keskendumine? Koguduse arenguprogrammi arenguteest ja õppimiskogemustestEinike Pilli,...

Sõnaväänamise anatoomia

21 Juuni 2022
Sõnaväänamise anatoomia

Juuni 2022 Tõnu Lehtsaar, religiooni- ja suhtlemispsühholoog Uskliku inimesena usun, et Jumala sõna ehk Piibel on Jumala vaimust inspireeritud tõde. Jumalakartliku inimesena püüan oma elu elada Jumala sõna järgi. Selleks et...

Lepituse and ja ülesanne

21 Juuni 2022
Lepituse and ja ülesanne

Juuni 2022 Michael Kißkalt, Elstali Teoloogilise Kõrgkooli rektor, jutlus Olevistes 6. märtsil 2022 Niisiis, kui keegi on Kristuses, siis ta on uus loodu, vana on möödunud, vaata, uus on sündinud. See...

Jumala õunaaed

21 Juuni 2022
Jumala õunaaed

Juuni 2022 Einike Pilli, KUSi rektor, jutlus Keilas, 6. märtsil 2022 Seda suurt Keilast alanud kooli juubelisünnipäeva peame nii keerulisel ajal (Venemaa on koos Valgevene sõjaväega ründamas Ukrainat), kus isegi ei...

Miks me teeme seminari?

21 Juuni 2022
Miks me teeme seminari?

Juuni 2022 Erki Tamm, EKB Liidu president Jeesus aga, vaadanud talle otsa, tundis armastust ta vastu ja ütles talle: „Üks asi puudub sul. Mine müü kõik, mis sul on, ja anna...

Jumal on kõnelnud – mis siis edasi?

21 Juuni 2022
Jumal on kõnelnud – mis siis edasi?

Juuni 2022 Stefan Gisiger, Euroopa Baptistiföderatsioon president Järgmisel päeval me lahkusime sealt, jõudsime Kaisareasse ja astusime sisse evangelist Filippuse kotta, kes oli üks neist seitsmest, ja jäime tema juurde. Temal oli...

Tarkus hüüab TÄNAVAIL

21 Juuni 2022
Tarkus hüüab TÄNAVAIL

Juuni 2022 Michael Kißkalt, Saksamaa Elstali Teoloogilise Kõrgkooli rektor Tarkus hüüab tänavail, annab oma häält kuulda turgudel, kisendab lärmakates paikades, kõneleb oma sõnu linnaväravate suus (Õp 1:20–21).Eelmised kaks ettekannet käsitlesid selle...

Olla helilooja vabakirikus

21 Juuni 2022
Olla helilooja vabakirikus

Juuni 2022 Toivo Pilli, KUSi kirikuloo õppejõud On 2011. aasta hilissügis. Pärast väikest ekslemist leian Vääna-Jõesuu männimetsas õige teeotsa ja pööran kitsamale rajale. See viib Anne Metsala manu. Suvilast elumajaks ümber...

Vabakirikliku kõrgkooli „eksperiment“ 1989–

21 Juuni 2022
Vabakirikliku kõrgkooli „eksperiment“ 1989–

Juuni 2022 Einike Pilli, KUSi rektor Kui ma 16. oktoobril 1989 „koolimajja“ jõudsin, oli EKB Liidu presbüterite nõukogu koosolek Pargi tänaval Tallinnas juba alanud, kuid kooli avamise otsust ei olnud veel...

Linke