Eesti mees tahab vähemalt kolme last

11/2015 12 mees milleks
Isadepäeva konverentsi pressiteade

Tervise ja isadepäeva konverentsil „Mees, milleks sind vaja on?” (2. novembril Tallinnas) ütles sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna, et nii eesti mees kui ka eesti naine tahavad rohkem kui kahte last. See ongi hädavajalik, sest Eesti riik on majanduspoliitiliselt jätkusuutmatu, kuna juba üle poole aasta tuleb Eestis tööjõuturule vähem inimesi, kui siit lahkub.

Kui sul on olnud näiteks kolm-neli isa, tekib poistel suur identiteediprobleem.

„Kolm last saavad need pered, kes võivad endale lubada unistuste elluviimist,” rääkis Margus Tsahkna. „Need ei ole asotsiaalsed perekonnad, vaid vastupidi. Need on tihti edukad pered. Pigem on probleem selles, miks need pered, kus on kaks last, ei saa kolmandat. Lapsed mõjutavad eesti mehe tervist kindlasti positiivselt. Mida varem ja rohkem on mehed väikeste lastega kodus olnud, seda rohkem nad tahavad lapsi saada ja seda tervemad nad on. Lapsed mõjutavad väga oluliselt meeste tervist. Ma elasin noore mehena väga raju elu, aga lapsed muudavad suhtumist väga. Mehed peaks olema rohkem oma lastega koos. Tuleb muuta suhet, et vanemahüvitist saavad 91% naised ja vaid 9% mehi. Ühiskonna tervis paraneb, kui kodus on rohkem lapsi ja mehed on oma laste kasvatamisele senisest palju lähemal.”

„Meie terviseõpetus noormeestele on ebapiisav,” lausus Riigikogu liige Mailis Reps. „Teine asi, kus saame palju rohkem ära teha, on suhte pool, mis on läinud palju paremaks. See, et kärgperendus on meil justkui täiesti normaalne nähtus, on andnud tulemuseks, et eriti poistel on suur probleem – nad ei tea, kes nad on. Kui sul on olnud näiteks kolm-neli isa, tekib poistel suur identiteediprobleem. Mehe ja naise jaoks on ka väga oluline, et oleks võimalik paremini ühendada töö- ja pereelu.”

„Ma ei tea ühtegi seadust, mis saaks panna eesti mehi rohkem lapsi tegema või tervislikumalt käituma,” rääkis Riigikogu liige Artur Talvik. „Täna tundub, et seaduseandja ja valitsus genereerib ühiskondlikku frustratsiooni. Jube on käia seltskondades, kus juba kolmandal minutil minnakse omavahel kaklema. Ma olen kogenud, et meestele on väga oluline, et nad oleksid ühiskonnale ja kogukonnale vajalikud. Selle võrra nad ka joovad vähem. Äge on ka see, kui naine läheb teiste naiste seltskonda ja ütleb uhkusega: „Mu mees on vabatahtlik pritsumees!” Eesti meeste probleem on, et 90% meestest ei suuda väljendada oma tundeid. Sellist seadust, mis sunniks mehi oma tundeid väljendama, ei ole võimalik teha.”


Konverentsil said sõna mitmed tuntud arstid ja ühiskonnategelased: Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher, dr Margus Viigimaa, dr Mare Ainsaar, dr Anneli Raave-Sepp, dr Kristo Ausmees, paarisuhtekoolitaja ja EKNi eetika ja eluväärtuste töörühma juht Karmen Maikalu, uuringueksperdid Kaidi Reedi ja Tatjana Kriger, kirjanik Ilmar Tomusk, videointervjuu andis EKNi asepresident piiskop Philippe Jourdan.


Konverentsi „Mees, milleks sind vaja on?” peakorraldajateks olid Eesti Tervise Fond, SA Väärtustades Elu ja Eesti Kirikute Nõukogu. Mehe tervise konverents toimus tänavu seitsmendat korda. SA Väärtustades Elu on varem korraldanud populaarseid emadepäeva- ja isadepäeva konverentse intrigeerivatel teemadel, nagu: „Kuidas saada isaks?”, „Miks Eesti naine ei sünnita?”, „Tahan last, aga normaalset meest ei ole!” ja „Appi, mu mees armastab mind!”.

SA Eesti Tervise Fond on asutatud 25. mail 2007. Selle eesmärk on eesti rahva tervise areng, aktiivse eluea pikenemine, tervislike eluviiside propageerimine ja terviseteabe jagamine.


SA Väärtustades Elu alustas tegevust 2006. aastal, koostöös EV Rahvastikuministri bürooga, ja selle peamiseks ülesandeks sai raseduskriisi nõustamissüsteemi rajamine Eestis. 2009. aastal alustati perede vaimse tervise terviklikuma toetamise eesmärgil PREP-paarisuhtekoolitusega – täiskasvanute täiendkoolituse vormiga, mis aitab aru saada, mil moel partnerid teineteisega käituvad, kuidas omavahel suhtlevad ja millised on nende hoiakud kooselu suhtesse, ning teadvustada, millised on mallid, mida tuleks muuta või parandada.