Quo vadis, vaba kirik?

03/2018 21 sven joonatan
Sven-Joonatan Siibak, LNK juhataja, KUSi õppejõud
Seminari talvekonverentsil „Vaba kirik, vaba riik”, 17. veebruar 2018.

Tulevikuvaade Liidule läbi noorte
Olles kirikuajaloo õppejõud KUSis, tean, kui oluline on vaadata tagasi ja mõista nii hästi kui võimalik seda, kust me tuleme. Kuid sama oluline, kui vaadata tagasi, on vaadata ka olevikku, tänast päeva ja muutusi, millest oleme läbi minemas, aimatavat lähitulevikku.

Tema süda muutub hetkel, kui ta tajub ja mõistab, et Jeesus tunneb teda tõeliselt.

Tahtes mitte kedagi panna end tundma vanana, tuleb meeles pidada, et 2018. aasta pole mitte ainult aasta, kus Eesti Vabariik saab 100aastaseks, vaid ka hetk, kus aastal 2000 sündinud inimesed saavad 18aastasteks, noorteks, küpsevateks täiskasvanuteks. Oleme elanud 26 aastat juba taasiseseisvunud Eestis. Mina olen üks nendest, kes ongi sündinud ja elanud ainult vabas Eestis. Olen osa täiesti uuest noorte täiskasvanute põlvkonnast, kelle jaoks vabadus on elus loomulik osa. See pole tulnud mitte niisama, vaid oma hinnaga. Noored on meie vaade aimatavasse tulevikku. Õppides neid tundma, võime õppida paremini mõistma nii tänast kui ka tulevast. Kuid milline on üldse üks tänane noor?

„Tänased noored armastavad luksust, neil on halvad kombed, nad põlgavad autoriteeti ja on mitte austavad oma vanemate suhtes. Nad armastavad lobiseda kohtades, kus tuleks hoopis pingutada ja endid harida. Tänased noored on türannid, kes ei aita kaasa oma kodudes ja peredes.” – Just nii on öelnud 2400 aastat tagasi Sokrates. Noori võib alati vaadata kui probleemi, mida tuleb lahendada. Nii on veel hiljutigi tehtud. Meie tänane riiklik noorsootöö on aga liikunud hoopis suunas, kus noori tuleb kaasata, võimalusi pakkuda ja neid võimestada. Noored ei ole mitte enam probleem või väljakutse, vaid noored on just nimelt see grupp, kelle kaudu saab tuua esile suurepäraseid muutusi ja kellel on võime elu edasi viia ning kelle koht ühiskonnas on ääretult oluline.

Kuhu läheb täna meie Liit, on seotud just nimelt sellega, kuhu lähevad täna noored. See tähendab, millised nad on ja milliseid muutusi nad endaga kaasa toovad. Käesoleval hetkel on meie liikumises osalemas umbes 900 last ja 900 noort, kellest teatav hulk kuulub ka meie Liidu 6000 liikme hulka. Samas ütlevad näitajad, et ligikaudu 60–75% noori läheb kogudustest kaduma ülikooliõpingute ajal, välja arvatud ehk siis, kui nad just KUSis õpivad. Et paremini mõista, kellest räägime, peame jälgima, kuidas täna sotsioloogiliselt nimetatakse erinevaid vanusegruppe. Kui veel mõnda aega tagasi räägiti millenniumi-põlvkonnast (sündinud enne millenniumi vahetust või selle kandis), siis tänaseks on üles kasvamas juba uus Z-generatsioon või i-generatsioon (seotud nende suure nutiseadmete huvi ja kasutavusega, sündinud pärast 2000. aastat).

Uue põlvkonna peale kasvades toimuvad muutused. Muutub loogika – kuidas me mõtleme ja asjadest aru saame. Muutub moraalne mõtlemine – kuidas me otsustame, mis on õige ja mis vale. Muutuvad suhted – kuidas me neid ehitame ning säilitame ja kasvatame. Muutub autoriteedi tunnetus – keda ning miks me kuulame. Kui noored on täna sihtgrupp, kelleni meie kogudused tahavad jõuda, peame õppima neid tundma. Johannese evangeeliumi alguses näeme loos, kui Jeesus jüngreid kutsub, ühe karakterina Naatanaeli, kes on Jeesuse suhtes skeptiline. Tema süda muutub hetkel, kui ta tajub ja mõistab, et Jeesus tunneb teda tõeliselt. „Kust sa mind tunned?” küsib ta imestades ja on valmis järgnema Päästjale. Just niisama oluline on tunda ka meie noori, et Jeesus ja kogudus ka nende elude jaoks võiks olla tähenduslik ja relevantne (asjakohane, tabav – toim).

Toon järgnevalt välja kaks nimekirja, mis on erinevate uuringute lugemise põhjal kokku pandud. Esimene neist toob välja omadused, mis iseloomustavad uut põlvkonda, ning teine, mis iseloomustab neid kogudusi, kes nende noorteni täna jõuavad.

Z-generatsioon

1.Tehnoloogia ja selle tundmine on nende jaoks loomulik. Juba beebina on see generatsioon hoidnud käes telefoni või mõnd nutiseadet ja enne oma esimesi sõnu osanud sõrmega ekraanil asju liigutada ning avada aplikatsioone. Nende jaoks on tehnoloogia ja selle kiire areng elu loomulik osa ning nad suudavad selle raugematus tempos sammu pidada.

2. Radikaalne läbipaistvus. Nad austavad tõelisust ja näevad läbi sellest, mis on ebasiiras. See omadus paneb neid ka eemale tõmbuma kõigest, mis tundub formaalne või teatraalne. Nad on realistlikud ja eelistavad loomulikku lähedust oma olemisviisilt.

Järgneb aprillikuu Teekäijas