03/2012
Salemi kirikusse Tartus kogunes 9.-10. märtsil Eesti EKB Koguduste Liidu 154 delegaati 66 kogudusest, et anda oma hinnang ühistegevuse tulemustele ning neli aastat tagasi valitud vanematekogu ja presidendi tööle.
Ainsana kandideerimiseks nõusoleku andnud, senine president Meego Remmel, valiti tagasi EKB Koguduste Liidu presidendiks. Tema ettepanekul valiti asepresidendina jätkama Kohila Baptistikoguduse pastor Viljar Liht. Uue perioodi üheks olulisemaks teenimistööks pidas valitud president kaasvaimulike hingehoidu, alustades koos asepresidendiga arenguvestlusi kõigi koguduste pastoritega. „Kuigi külastasin kogudusi möödunud aastal 40 korral, ei piisa vaid pühapäevasest vestlusest pärast jumalateenistust," ütles Meego Remmel. EKB Liidus on 74 ordineeritud pastorit ja 19 diakoni ordinatsiooniga pastorit. Töötasu saavaid vaimulikke on 28 koguduses.
.
Vanematekogu koosseis aga muutus pisut enam. Uue esindaja vanematekogus sai Lõuna piirkond Peeter Lematsi, Tallinn Indrek Luide ja vene regioon Valeri Vetšerkovski näol. Põhikirja järgi üle 1000liikmelise Oleviste koguduse esindajana vanematekogus on nüüdsest Veljo Kaptein. Vabalt valitavatest kandidaatidest osutus lisaks senistele vanematekogu liikmetele valituks Helle Liht Kohila Baptistikogudusest, kes on töötanud mitmetes Liidu tööorganites ka varem, sealhulgas tegevsekretärina.
Liidu tööorganite tegevuse õiguspärasust jälgiva revisjonikomisjoni liikmeteks said Allan Laugesaar, Tarmo Lige ja Toomas Türkson uue liikmena. Muutunud ordineerimiskomisjoni koosseisus tegutsevad järgmisel neljal aastal Toivo Pilli, Eerik Rahkema, Meego Remmel, Margus Kask ja Peeter Roosimaa.
Tagasi vaadates möödunud aastale on põhjust Jumalat tänada – liidu kogudused on kasvanud 139 liikme võrra. Täna kuulub EKB Liitu 84 kogudust 6196 liikmega. Kokku 33 koguduses toimus ristimisi, kuid suurim kasv toimus pisut üle aasta tagasi rajatud 3D koguduses, kus ristiti 40 uut liiget. Pühapäevastel jumalateenistustel osaleb kogudustes kokku igal pühapäeval keskmiselt 3405 inimest. 60-s koguduses toimuvast lastetööst võtab osa üle 1000 lapse. Noortetööd tehakse 37 koguduses ning selles osaleb ligi 900 teismelist ja noort.
Ühistöö toetuseks annetasid kogudused 2011. aastal liikme- ja sihtannetustena üle 70000 euro. Ettevõtjate toetus ulatus üle 20000 ning välismaa partnerite toetused ligi 90000 eurot. Eesti riigi toetus Eesti Kirikute Nõukogu kaudu oli 2011. aastal ca 13000 eurot. Liidu ühistöö suurimad toetajad summaarselt olid Oleviste, Tartu Salemi ja Kolgata ning Kohila kogudus, kuid väikekogudused nagu Sadala, Emmaste-Nurste, Jausa ja Luguse annetus liikme kohta oli kõrgeim. Liidu ühistööks kogutud vahendeid kasutatakse vaimulike töötegijate koolituseks, sise- ja välismisjoniks, noorsootööks, vähekindlustatud pastorite toetamiseks, ajakirjade Päikesekiir ja Teekäija väljaandmiseks, pühakodade remonditoetuseks ning Liidu organisatsioonilisteks kulutusteks, et korraldada ühistööd koguduste vahel kui ka partneritega nii kodu- kui välismaal.
Aastakonverentsil võeti vastu Liidu ühistegevuse 2017. aastani ulatuv arengukava, mille eesmärgid toodi ära eelmises Teekäija numbris. Sõnastatud visiooni järgi peavad kogudused olema terved ja viljakad oma kogukonnas, luues koostöös teiste kogudustega uusi algatusi ja ressursse, millega mõjutatakse Eesti ühiskonnaelu laiemalt. Rakenduslik plaan avaldati kõigile delegaatidele väljajagatud aastaraamatus, mille kaudu peaks see jõudma ka koguduste liikmeteni.
Möödunud aastal esitas Lehtse Evangeelse Misjoni kogudus EKB Liidu vanematekogule avalduse Liidust lahkumiseks, mida põhjendati vastava ilmutuse saamisega. Selgitusi küsimustele jagas pastor Peeter Lõhmus. Ettepaneku aastase mõtlemisaja võtmiseks, lükati koguduse esindajate poolt tagasi. Kuna kogudusel on tulenevalt seadusest õigus otsustada oma kuulumise üle EKB Liitu, siis konverents lahkumistaotluse ka rahuldas.
20. aprillil kogunev vanematekogu valib presidendi ettepanekul uue juhatuse ning peasekretäri.