Usu või ise...

6/2009 Joosep Tammo, Pärnu Immaanueli koguduse pastor

Head sõbrad, 10.-12. juulil ootame teid suvepealinna Pärnusse, kus on ainulaadsed võlud: soe merevesi, kuum rannaliiv, sõbralikud inimesed. Siin on avatust ja muretust. Igav siin ei hakka.

Neil päevil seisavad Vallikääru aasal, Viikingi hotelli ees suured telgid. Siin näed bastione, mis kaitsesid kesk-ajal Pärnut. Pane tähele ka uhkeid Tallinna väravaid – sõbrad küsivad pärast, kas märkasid, et neil on üks pool ehitatud ühes, teine teises stiilis.

Aga registreeru ja leida endale kiiresti sobiv öömaja. Pärast jõuad ujuda ja vaadata jahisadamat, mis on ankrupaigaks paljudele eesti ja väliskülaliste purjekatele. Jahtklubi kõrval asub Pärnu Kolledž kui tõend sellest, et Rootsi ajal sai Pärnust ülikoolilinn. Tänane Tartu Ülikooli kolledž ühendab elegantselt uue ja vana – modernne koolihoone seisab õlg õla kõrval muinsusväärtusega raamatukoguga! Siitsamast paistavad ka kuulsad Pärnu muulid.

.

Kuid ära unusta end Pärnu välistesse võludesse. Kell kuus kohtume peatelgis avateenistusel! Südames on ju küsimus: mis see „Usu või ise..." ikkagi tähendab?

Seejärel ootab Raekoja suurepärase akustikaga saal, kus koguneb linna volikogu, vaimuliku kammermuusika huvilisi.

Hilisõhtul koguneme Saalemi palvelasse õhtupalvusele või peatelki noorteprogrammile.

Magama võib minna mõnda meie esinduslikest hotellidest, kodustest villadest või ka loodus-lähedastest turismitaludest ja kämpingutest ümber linna. Öömaja tuleks broneerida aegsasti, sest peale sinu on Pärnus kümneid tuhandeid külalisi. Nüüd saad aru, miks pärnakatest sõbrad suvel tutvusringkonna silmis hinda lähevad.

Laupäeva hommikul jõuad end merevees karastada. Need, kes ööbivad Saalemi palvelas, võivad põigata turule ja osta põsetäie maasikaid, herneid, värskelt hapendatud kurke ja kasvõi mett. Nõnda oled vastu võtnud sõbraliku terekäe, mis ulatatakse sulle Pärnu õdusatest aedlinnaosadest.

Kell kümme on suures telgis pühendusmisteenistus (kõrvaltelgis lasteosa). See on Lootuse festival järg, kus on võimalik ette astuda, et öelda taevasele Isale: „Ma olen siin. Ma tahan koos Sinuga edasi minna! Ma tahan usus vastu võtta, mida Sa mulle pakud!"

Lõunatunnil võib valida ühe paljudest kohvikutest või restoranidest, aga kõrvaltelgistki saab põske hädapärase burgeri. Seejärel võib lõõgastuda rannaäärse pargi pingil või murul. Südikamad tormavad randa. Veelgi kindlameelsematele algab Tervise Puhkekeskuse basseinis ujumisvõistlus – 400 meetrit rinnuli – esimesed saavad EKB Liidu ujumise lahtise meistrivõistluse karikad. Kahjuks saavad sellele sündmusele kaasa elada vaid vähesed.

Kell neli algavad seminarid:

  1. Sel aastal tähistab meie koguduste liit ja Haapsalu, Kärdla, Tallinn Kalju ja Pärnu Immaanueli kogudus oma 125 sünnipäeva, seepärast mõtiskleme ühise ajaloo üle.
  2. Välismisjonärid jagavad oma tööst ja elust.
  3. Kriisiaegadel ei saa mööda ka rahast, nii räägime Jumala heldusest, mis kutsub meid oma ressursse õigesti paigutama.
  4. Nooruslikult avatakse sama teema varjukülje – „ostuhullus".

Ostuhullus ja mure käivad Pärnuski käsikäes. Nagu teisteski linnades on selleks palju kiusatusi. Vastavatud kaubanduskeskused südalinnas võivad usus nõrgad oma õnge võtta. Aga sina lähed neist kiirelt mööda, sest usku peab olema.

Vahepeal väike kehakinnitus ja käes on Suvefestivali kõrgpunkt – merelaulude õhtu – evangeelne ja uute otsuste õhtu, kuhu võid kutsuda oma sõbra.

Veel üks magusa unega öö ja pühapäeval koguneme suures rannas ristimisele. Seejärel lõputeenistus Vallikääru 600-kohalises telgis, kus ootab pärnakate ühendkoor ja jutlustab president Meego Remmel ning koos vastristitutega Issanda laud.

Kaunid päevad suvepealinnas uute ja vanade sõpradega mööduvad kiiresti. Pärnakad ütlevad selle kohta „Ela või ise..." ja elavadki siin jõe ja mere vahel. Meie aga ütleme „Usu või ise..." ja usumegi, sest oleme näinud, millist imelist tööd on Jumal meie juures tegemas!

Koduteel ole valmis avastama Pärnumaa kauneid paiku. Paide ja Rakvere suunal ootab Kurgja talumuuseum. Ära unusta, et talu rajaja Carl Robert Jakobsoni vend oli üks esimesi baptiste. Tartu ja Riia poole minejaid tervitavad Häädemeeste, Kabli ja Lemme liivarannad ning männimetsad. Kui aga lahkud mööda lahekallast Haapsalu ja Tõstamaa suunas, saad nautida soojade rannavetega puutumata loodust. Milline maa, milline suvi! „Usu või ise.." Tule ja vaata!