Koos külalistega kaasmaalaste juurde

3/2009 Helari Puu, Tallinna Allika koguduse pastor, Lootuse festivali tegevjuhatuse aseesimees

Teekäija lugejad on juba kuulnud, et küllap on plaanitust varem Eestisse jõudev Lootuse festival siiski õigeaegne. Tervet maailma tabanud finants- ja majanduskriis on kohal. Vaimsete väärtuste kriis oli meil ammugi käes, nii on lootuse sõnum meie rahvale lausa hädavajalik.

Usun, et seekordse hea sõnumi kuulutamise vorm ja esituse kvaliteet võiks pisutki muuta skeptilise eestlase arvamust Kristusest ja kristlusest.

„Kas sellise evangeelse meetodi aeg pole mitte ümber?" on küsinud mõnedki mu tuttavad. Mina olen näinud seda tõhusalt toimimas. 1995. aastal osalesin Kanadas Torontos toimunud festivalil. Laulsin ühiskooris ja teenisin kaasa vaimuliku nõustajana. Lihtsas ja arusaadavas vormis evangeelium täitis inimeste südamed lootusega.

BGEA asutaja ja esimene juht Billy Graham on öelnud: „Üks mu elu eesmärkidest on aidata inimestel leida isiklik suhe Jumalaga. Ma usun, et see tuleb Kristuse tundmise kaudu." Oma esimese festivali (tookord nimega krusaad) pidas aastal 1949 Los Angeleses. Algselt kolme nädalasena planeeritud festival kestis rohkem kui kaheksa nädalat. Rahvahulgad täitsid kesklinna püstitatud suure telgi igal õhtul.

Franklin Graham on öelnud: „Oli üks asi, mida ma kunagi ei mõelnud teha – jutlustada krusaadil!" Tema algus polnud sugugi lihtne. Aasta 1983 – esimene jutlus, esimene kutse. Mitte keegi umbes tuhandest inimesest, kes sel õhtul kokku olid tulnud, ei reageerinud kutsele. Kuid Grahamite pikaajaline sõber, evangelist John Wesley White tundis südames, et Franklinil on sama and, mis ta isalgi. Pika veenmise peale astus Franklin jälle kantslisse 1989. aastal Alaskal. Seekord inimesed vastasid kutsele. Sellest ajast on Franklin Graham olnud evangelist, kelle sõnumi kaudu sünnib see ime, et inimene kohtudes Jumalaga Kristuse kaudu hakkab elama otsekui uut elu.

Lisaks Lootuse festivali peakoosolekutele – õhtud Saku Suurhallis – toimub veel nii mõndagi muud. Aktiivselt on alustatud sotsiaalprojektidega. Hiljuti avati Põhja-Tallinnas supiköök, mis pakub hädalistele paar korda nädalas sooja suppi. Toimub traditsiooniline lastele suunatud üritus „Operatsioon jõululaps". See on paljudele eesti lastele kingakarpi pakitud kingitusega rõõmu teinud. Seekord siis jõululapse pakid ülestõusmispühade aegu. Organisatsiooni peamised tegevussuunad on aga katastroofi- ja arenguabi, laste südame projekt, HIV AIDSi ohvrid, ülemaailmne meditsiiniabi.

Miks siis ikkagi Lootuse festival sellises vormis? See pole lihtsalt üks järjekordne massiüritus, kuhu me läheme vaid religiooni tarbijatena. Me kõik saame kaasa lüüa erinevates ülesannetes. Ja sellest kõik algabki. Üks olulisemaid on palvetöö ja inimeste kutsumine festivalile. BGEA evangeelsetel festivalidel tehakse seda niinimetatud Andrease liikumise kaudu. See on väga tõhus meetod, kus igaüks palub konkreetsete inimeste eest. Sageli on nendeks meie oma pereliikmed, sõbrad või naabrid. Me palvetame nende eest ja suhtleme nendega. Sellelt aluselt on hea neid ka kutsuda. Praktika on näidanud, et väga paljud neist tõepoolest ka tulevad. Ja edasise võime usaldada Jumala hooleks.

Lootuse festivali taga on kõik Eesti evangeelsed kirikud ja suur enamus kogudusi. Oikumeenilised suhted on Eestis viimasel paaril aastakümnel olnud traditsiooniliselt head. On isegi märgitud, et võrreldes enamuse riikidega maailmas lausa unikaalsed. Nii oli loomulik, et Lootuse festivali kutsus Eestisse Eesti Evangeelne Allianss. Festivalist võidavad need, kes on valmis sellesse panustama. Kes panustavad rohkem, võidavad ka rohkem. Mida külvad, seda ka lõikad. Kuid tähtsaim on see, et kogu Eesti ühiskond näeb, et kristlased on ühtsed sama eesmärgi nimel.

Mida saaksid teha konkreetselt sina, hea lugeja? Esmane on palve. Kas oled mõelnud, kui suur on palvetajate armee igal õhtul kell 22.00? Ühine sellega! Lisaks veel koor, Kristliku elu ja tunnistuse kursus ning muu. Mitmel rindel on võimalik kaasa lüüa vabatahtliku praktiliste ülesannete täitjana. Mis siis muud, kui ole osa viimaste aegade mastaapsemast kristlikust üritusest Eestis! Tule ise ja võta sõber kaasa!