Kõigi pühade eest

12/2015 02 elva koor
Eve Saumets, Elva baptistikogudus

Elva baptistikoguduses tuli kirikuaasta viimasel pühapäeval esmaettekandele üks osa siinkirjutaja vaimulikust laulutsüklist „Kõigi pühade eest”. Nende keldi ja briti palvetekstide muusikaline eluletõusmine on ka osake minu vaimuliku eneseleidmise teest.

Nende keldi ja briti palvetekstide muusikaline eluletõusmine on ka osake minu vaimuliku eneseleidmise teest.

„Kõigi pühade eest” koosneb kirikuaasta pühaderingi hõlmavast 15 koorilaulust, mille tekstid pärinevad briti vabakiriklikke palvetekste sisaldavast „Palveraamatust” (tõlkinud Toivo Pilli) ja „Keldi palvetest” (tõlkinud Valda Raud ja Jaan Tammsalu). Seekord kõlasid 8 laulu.
Poolteist aastat tagasi, lugedes neid lihtsaid ja siiraid palveid, tabasin end mõttelt, et oleks meeliülendav selliseid kauneid sõnu ka muusikas kuulda. Esimene laul, „Iiri palve”, helises mu kõrvus kohe. Edasi järgnesid juba teised. Kuna muusika tuli justkui iseenesest, ei saanud ma esialgu aru, kellele ja milleks peaks see küll vajalik olema. Aasta tagasi alustasin tööd Elva koguduse segakooriga ning koorivanema ja -juhi Peeter Liigi heakskiidul ja toetusel otsustasime neid laule tasapisi õppima hakata. Edasi tuli juba selgus kaasata ka koguduse kaks noort viiuldajat, Toomas-Hendrik Ellervee ja Heli-Riin Meri. 02 orkester

Elva on ikka korraldanud novembrikuiseid muusikaõhtuid. Seekord tuli mõte kaasata inimesi ka väljastpoolt. Oma nõusoleku andsid Tartu Salemi koguduse pastor Toivo Pilli, kes luges laulude vahele eelpool nimetatud kogumikest palvetekste ja jagas kuulajatele lühikese vaimuliku mõtiskluse, ning Jõgeva baptistikoguduse pastor ja Jõgeva kammerkoori dirigent Margus Kask, kes minu palvel koori juhatas ning eelnevalt ka kaks pikka proovi läbi viis. Kuna Margusega ühendavad mind mitmed koos töötatud aastad Kõrgemas Usuteaduslikus Seminaris, arvasin teadvat, kelle dirigendikäe alla minu muusika läheb ja kuidas see kõlama hakkab. See, et Margus aga nii huvitavaid lahendusi leidis ja koori lühikese ettevalmistusajaga nii kenasti kõlama pani, oli üllatus kõigile.

Tänusõnu väärivad ka kontserdi õnnestumisel abiks olnud Paavel Liik ja Marko Hõrak, kes abistasid arvutitehnikaga ning sündmuse salvestasid. Minu abikaasa Andres korraldas kutsete ja kontserdi plakati valmistamise, pani kokku laulude vahele põimitud palvetekstide valiku ning aitas kooripartiid nootidesse kirjutada. Pastor Peeter Tamm ja pühapäevakooli juht Inge Kikkas koos abikaasa Andrusega seisid hea selle eest, et osalistel oleks pärast kontserti ka midagi laual. Usun, et koostegemise rõõm ja sellega kaasnenud õnnistus andsid innustust asjaga edasi minna ning õppida ära ka need laulud, mis seekord esitamata jäid.
Inimesed vajavad aasta pimedaimal ajal oma argimurede keskel Jumala puudutust, õnnistust ja lootust – sellest janust andsid tunnistust kuulajaist täidetud kogudusesaal ja südamlik tagasiside minu kolleegidelt Elva gümnaasiumist ning koguduse liikmetelt. Suur tänu kõigile osalistele ja kuulajatele!