Juudi rahvamuusika ansambel Keshet

03/2017 24 siauliai 2006
Serhiy Kravchenko (tõlge vene keelest Kristi Jörberg)

„Trööstige, trööstige minu rahvast, ütleb teie Jumal” (Js 40:1).

Muusikalise grupi Keshet (heebrea keeles vikerkaar) ajalugu kestab juba kaks aastakümmet. Kõik algas 1993. aastal Tartus. Noori kristlastest muusikuid ajendas looma just sellise helikeelega ansamblit sisemine kutse, Jumala sõna kõnetas.

See oli unustamatu kogemus, eriline ajahetk. Nägime suurt hulka juute endisest Nõukogude Liidust tagasi pöördumas oma esiisade maale. Sündmused, mis siis aset leidsid, osutasid igivanadele prohveteeringutele, mis puudutasid juutide tagasipöördumist „põhjamaalt” (Jr 16:15). Läbi muusikalise tegevuse, ühendatud armastuses Iisraeli vastu, soovisime selles osaleda. Selgeks õpiti heebreakeelsed laulud, juudi rahvatantsud, ansambli koosseisu kuulusid erinevad instrumendid: kitarr, flööt, viiul, löökpillid. Esimene ülesastumine ansamblina toimus 14. mail 1994. aastal Tartus Saksa Instituudis, kohale tuli sadakond kuulajat.

Jeremija 16:16 räägitakse kalameestest, keda Jumal saadab laialipillutatud rahva juurde. Selles kirjakohas nägime äkki iseennast. Järgnesid viljakad koostööaastad Juudi Agentuuri Sohnut ja kristliku heategevusorganisatsiooniga Operatsioon Jabotinsky, aidates juute tagasi pöörduda Iisraeli. Mõtleme tänutundega möödunud ajale ja sellele, mida Jumal on teinud erinevates riikides läbi Kesheti kontserttuuride 23 tegutsemisaasta jooksul.

Kuid kõige olulisem on olla selles, mida Jumal teeb täna! Teame kindlalt, et Jumal on meid kutsunud teenima tema rahvast Iisraelis. „Rääkige Jeruusalemma meele järgi ja kuulutage temale…” (Js 40:2). Täna on uksed avanemas meie jaoks Iisraelis. Apostel Paulus ütles: „Ma küsin siis: Kas nad on komistanud, et nad kukuksid? Mitte sugugi! Vaid nende väärsammu tõttu on paganatele osaks saanud pääste, et teha Iisraeli lapsi kiivaks” (Rm 11:11). Keshet on instrumendiks Jumala käes, et tunnistada tema armu Jeesuses Kristuses kogu Iisraelile! Aastate jooksul on Jumal meid valmistanud selleks teenistuseks.

Keshetit tuntakse nii Eestis kui ka väljaspool juudi muusika autentse esitajana, seda nii ajaloolis-kultuurilises kui muusikalises mõttes.
Ansambli 22 tegutsemisaasta jooksul on antud sadu kontserte Eestis, Soomes, Rootsis, Norras, Lätis, Leedus, Venemaal, Iisraelis, Moldovas, Ukrainas, Brasiilias, Gibraltaril.

Keshet on teinud koostööd Iisraeli suursaadikute ja suursaatkondadega nii Soomes, Lätis, Leedus kui ka Ukrainas.

Heades suhetes ollakse mitmete juudi organisatsioonide ja kogukondadega Eestis, Iisraelis, samuti endise Nõukogude Liidu maades, kelle üritusi ja pühasid on ansambel muusikaga sisustanud.

Ansambel esines 2005. aastal Eesti ja Iisraeli presidentide ja delegatsioonide ametliku kohtumise pidulikul vastuvõtul Kadrioru lossis.
Keshet on välja andnud kaks plaati – Shiro Shel Aba (1997), The Story (2005).

Eelmisel sügisel sai selgeks, et tuleb astuda järgmine samm – sõita kogu grupiga Iisraeli, et laulda seal juutidele, ja eriti neile, kes on üle elanud holokausti. Esimene reis, mille soovime korraldada Kesheti poolt loodud mittetulundusühingu Iisraeli Sõbrad kaudu, toimub 20.–27. märtsil sel aastal. Esinemiste ajad ja kohad on juba kokku lepitud. Kristuse kogudusel Eestis on võimalus meid toetada nii palvetes kui ka finantsidega, et saaksime olla õnnistuseks ja Jumala armu tunnistajateks kogu Iisraeli jaoks.
MTÜ Iisraeli Sõbrad www.keshet.ee Facebook: keshet.tartu
Reg.nr. 80051023
IBAN: EE692200221015742297 SWIFT kood/BIC: HABAEE2X

Ansambli koosseis:
Kunstilised juhid: Serhiy & Liudmyla Kravchenko
Klahvpillid: Matis Metsala
Viiul: Liudmyla Kravchenko
Trompet/flügelhorn/šofar: Mihkel Metsala
Klarnet/saksofon: Martin Kuusk
Kontrabass: Tõnis Teras
Kitarr: Serhiy Kravchenko
Löökpillid: Aleksandra Kremenetski
Lauljad: Serhiy & Liudmyla Kravchenko, Kristi Jörberg, Eve Toomiste