Piiblilaulud. Uue lauliku tulemine

1/2009 Ülle Käärikut, Ühendus Lapsed Eestis juhti intervjueeris Aapo Pukk

„Laulge talle uus laul, helistage pillikeeli rõõmuhõisetega!" (Ps 33:3).

"Kuulasin Piiblilaulude CD-d koduteel algusest lõpuni ja tunnistan, et on tõesti kvaliteetne ning sobivate lastepäraste lugudega armas asi. Ja tipp-vorm pealegi. On, mida lastele pakkuda ja koos nendega laulda." Kuressaare Siioni koguduse pastor Margus Mäemets

Mis on Piiblilaulud?

Piiblilaulude viisistamise idee oli juba ammu oodanud õiget aega ja heliloojat. Kuldsalmid on kuulunud läbi aegade lapsepõlves õpitud tarkuste juurde. Aga elutempo kiirenedes ja infohulga suurenedes on päheõppimise ind raugemas. Kõike leiab ju kiiresti mujaltki. Jumal saab aga kasutada Piibli kuldsalme erinevates elu olukordades õpitut meelde tuletades. See on võimalik vaid siis, kui need mälusügavustes olemas on.

Kuldsalmid jäävad aga tunduvalt kergemini meelde lauldes. Miks siis mitte laulda Piiblit! Nüüd on võimalikuks saanud, et iga laps saab oma Piiblilaulud. Iga laps väärib oma raamaturiiulile seda laulikut, et aegajalt kodus üle vaadata noodikirja ja laulusõnu. Plaati kuulates jõuab sõnum ka teiste pereliikmeteni. Piiblilaulud sobivad ka jumalateenistuse laste osasse ja lasteteenistusel ühislaulmiseks.

Iga pühapäevakooli tunni kavasse kuulub tavaliselt piiblilugu, kuldsalm päheõppimiseks, laulu- ja kordamiseaeg, palvehetk ja koosmõtlemise aeg. Lisaväärtuse tunnile annavadki need Piiblilaulud. Suurepärane abivahend ka sellele õpetajale, kes ise väga meeleldi ei laula. Laulikus on 26 laulu, mis on viisistatud Maris Lendi poolt. Kuldsalme laulavad solist Jaan Arder ja laululapsed Jaani kirikust. Igale laulule sellel CD-l järgneb fonogramm kaasalaulmiseks.

Kuidas on Piiblilaulud vastu võetud?

Laulikut ja CD plaati esitleti Tallinna Jaani kirikus 7. detsembril 2008. Esitlusel said sõna EELK peapiiskop Andres Põder, Jaan Bärenson Eesti Piibliseltsist, EMK superintendent Taavi Hollman, praost Jaan Tammsalu. Erakordse tänu pälvis laulud seadnud Seppo J. Järvinen ning salvestustiim Viive ja Enno Mäemets. Maris Lend ja laululapsed koos solist Jaan Arderiga rõõmustasid valikuga lauludest. Lauluraamat ja CD on saanud kujunduse kunstnik Aapo Pukilt.

Võin öelda, et kõik, kes on selle noodiraamatu plaati kuulanud, on ainult kiidusõnu öelnud. See ongi erakordne selle raamatu juures, et Jumal ise on oma Sõna andnud meile laulda.

Anneli kirjutas Kirjaklubisse: "See on ikka hea laulik küll, mitu asja saan korraga. Kõigepealt on see nagu piiblitund, kui ma kuulan Jumalast. Siis on see nagu laulutund, kui ma kaasa laulan. Aga laulikut hoian ma küll hoolega, sest mulle meeldisid need pildid väga. Ma kirjutasin oma nime ka sellesse laulikusse. Aga kas ma oma õele ka saaksin selle lauliku, tema ei ela meiega koos."

Eve Padar Peeteli kogudusest: "Ma olen 17-18 aastat tagasi olnud peaaegu iga lauliku loomise juures, kui hakkas levima kristlik eestikeelne kirjasõna. Kindlasti vajab lauluvara uuendamist, eriti tänuväärne on Piibli kuldsalmide viisistamine. Ka meie laululastele kuluks Piiblilaulud ära, jäävad ka edaspidiseks reliikviaks koju. Seetõttu pooldan originaallauliku soetamist, mitte lõputuid koopiaid. CD plaat kuulub tänapäeval pea iga väljaantava lastelauliku juurde, igal juhul hea kohe viisi õppida."

Mare Tamm Elvast: "Meie õpetajad alustavad nende lauludega sellel pühapäeval, aga meil on ka lapsi, kes tellisid CD endale koju ja osa laule juba peas."

Kristel Elmi Sindist: "Suur tänu, sain Piiblilaulud kätte. Kuulasin kõik kohe algusest lõpuni ära. Vaimustav, et meil on nüüd selline võimas asi, mida kasutada. Seal on nii erinevaid piiblisalme, et sealt leiab kindlasti midagi igaks tunniks. Jumalale kõige suuremad tänud ja loomulikult ka vaevanägijatele."

Kas jõuludega 2008 sai Piiblilaulude aeg läbi?

Piiblilaulud võiks kuuluda iga pühapäevakooliõpetaja töövahendite hulka. Nüüd on kätte jõudnud see aeg, et lastetöö juhid saaks alustada koos lastega kuldsalmide laulmist.

Paljudel kogudustel on see vajalik raamat juba olemas. Hoolitsetakse selle eest, et igal õpilasel oleks oma laulik. Lapsed võtavad ta rõõmuga koju kaasa, et järgmises tunnis jälle targem olla. Ja kindel on see, et Jumal armastab neid, kes teda kiidavad.

Selle kauni lauliku väljaandja on Ühendus Lapsed Eestis. Räägi meile paari sõnaga sellest ühendusest.

Ühendus Lapsed Eestis (ÜLE) esindab suurimat kristlikku rahvusvahelist lasteorganisatsiooni maailmas Child Evangelism Fellowship (CEF – Laste Evangelisatsiooni Ühendus). Oleme mittetulundusühing ja meie tegevus sõltub hea tahtega inimestest ja lahketest annetajatest.

Ühenduse eesmärgiks on õpetada lastele kristlikke põhimõtteid ja koolitada selleks õpetajaid. Teeme koostööd erinevate kogudustega, kes tahavad toetada lapsi nende igapäevastes muredes ja rõõmudes. Usume, et pühapäevakoolid ja usuõpetus on 21. sajandilgi väga vajalikud ning antud piibliõpetus annab hea aluse kogu eluks.

Kas ÜLE saab jõuda iga lapseni?

Eesmärk on mõelda nii avaralt, et oma palvetesse ja plaanidesse oleksime kaasanud kõiki Eestimaa lapsi. Iga lapse mure ja valu peaks olema mõistetud ja abikäsi ulatatud. ÜLE eesmärk on innustada kristlasi panema tähele last enda kõrval ja olema talle eeskujuks. Poisid ja tüdrukud meie kõrval vajavad tunnustamist ja julgustamist.

Milline näeb välja teie ühenduse igapäevatöö?

Meil on Kirjaklubi. Selle kaudu oleme jõudnud tuhandete lasteni kõigis Eesti maakondades. Kirjaklubi posti teel saadetud piiblitunnid on ka kõige kaugemates külades saanud lugemiseks kogu perele. Piiblitundide seeriaid on erinevas vanuses lastele. Peale 10 õppetunni läbimist saab iga laps kauni tunnistuse.

Anname välja raamatusarja „Iga päev koos Jumalaga". Neid raamatuid ilmub kokku 1000 päevaks. Igas raamatus leidub lugemist kaheks kuuks. Seal on mõtisklus ja küsimus iseseisvaks vastamiseks. Laps võib end ise premeerida lehekülje lõppu kleepsu lisamisega. Seda võib teha ka pühapäevakooli õpetaja või lapsevanem. Nii harjub laps vaikset aega pidama.

Mida tooksid esile ÜLE lastetöömaterjalide hulgast?

Äsja laulikuks saanud ja tuntust koguv Piiblilaulud, imeline raamatute sari "Iga päev koos Jumalaga", tasuta trükis "Saa tuttavaks Kuningaga!", evangeelse sisuga voldikud lastele, Franklin Grahami lugu „Kohtu hea samaarlasega", sõbrapäevaks "Anna, mida suudad", misjonijutt Hudson Taylorist, piiblitundide seeria Paulusest, suveprogrammiks "Sõnadeta raamat", lastelaagriteks „Kaljukotkas" ja rikkalikult muud.

Kas igast kristlasest võib saada hea lastetöötegija?

Heaks lastetöötegijaks saab ainult see kristlane, kellel on Jumala poolt isiklik kutse.

Meie omalt poolt teeme koolitusi ja seminare. Toon siinkohal ära olulisemad neist: "Operatsioon Jõululaps" järeltöö seminarid, Laste Efektiivse Õpetamise kursused, pikapäeva koolitused Hea Sõnumi ringi alustamiseks, laagrikursused, suvemisjonäride seminar, kooliaasta avaseminarid. Ülevaade www.lapsedeestis.ee Lastekoduleht www.avastajad.net

 

.