6/2009
Teekäija küsimustele vastasid ühiskoori üldjuht Merle Lend ja muusikasekretär Tähti Lehtsaar.
Mida andis sulle (tervele koorile) eesti- ja venekeelne laulmine?
(Merle) Festivali kooris oli lauljaid nii eesti kui vene rahvusest. Paljudele oli teises keeles laulmine uus kogemus. Aga töö kandis vilja. Isegi kui kogu tekstist sõna-sõnalt aru ei saanud, siis laul tuli südamest. Kakskeelne laulmine ühendas nii lauljad kui ka kuulajad ühtseks pereks.
(Tähti) Erinevates keeltes laulmine on alati hariv. Paljudele eesti noortele oli see esmatutvus vene keelega. Loodan, et sõnum oli kuulajatele arusaadav.
Kuidas täitusid sinu ootused muusikaliselt?
(Merle) Ootused ja lootused täitusid. Oli võrratu näha lauljate pühendumist ning valmisolu töötada ühiselt Jumala riigis. Festivalile eelnesid mitmed kooriproovid, samuti sai tehtud abistavad materjalid laulude õppimiseks. Suur tänu igale lauljale! Väga olulist rolli festivali kordaminekul täitis palve!
(Tähti) Võimsalt! Laulda suures kooris koos orkestriga vaimulikke laule Jumalale kiituseks – seda võimalust pole meil kahjuks mitte sageli. Imetlen Merle ja Lehari organiseerimisvõimet ja olen Jumalale tänulik iga laulja eest.
Iseloomusta palun repertuaarivalikut?
(Merle) Ühiskoori repertuaaris oli erinevat stiili muusikat – klassikalist ja kaasaegsemat helikeelt. Repertuaar oli kaunikõlaline ning kaasahaarav. Lauljatelt on tagasisidet, et need teosed leidsid koha südameis ning mitmed palad kõlavad veel pärast festivali nende meeltes.
(Tähti) Laulud olid väga erinevad ja täiendasid üksteist suurepäraselt. Mõne laulu puhul tuli konkreetse seade võlu esile alles Saku Suurhallis koos orkestriga. Samas oleme enamust laule laulnud oma väikese kooriga ka kodus.
Kas põhjamaa koorilt mažoorse laulu puhul rõõmsat nägu saada oli raske?
(Merle) Mäletan Saku Suurhalli esimesest ühisproovist mitmeid väsinud ning tuimasid nägusid, kuid festivalil see enam nii ei olnud. Oli tore näha, kuidas lauljad andsid muusikas olevat sõnumit edasi kogu hingest. Jumala armastus peegeldus vastu nii lauljate silmadest kui ka südametest.
(Tähti) Kui laulja kogu südamega "kuulutab, et Jumala riik on siin" ja laulab austust Jumalale, siis lähevad ka silmad särama.
Algkoolis õpitud Krõlovi valm rääkis kvartetiliikmete (ümber)istumisest – kas festivalikoori harjumatu asetus õigustas end / kuidas te selleni jõudsite?
(Merle) Festivalil olnud kooriasetus õigustas end. See oli küll traditsioonilisest mõnevõrra erinev, aga tuli kasuks erinevate häälerühmade võimendamisel. Sellise paigutuse põhjustasid ka mitmed tehnilised vajadused.
(Tähti) Paraku jäävad eesti koorides mehed arvuliselt naistele alla, seega peab neid ju esile tõstma. Kuigi kaasaegse helivõimenduse puhul pole eriti vahet, kus häälerühmad asetsevad, usun siiski, et koorijuhtidel oli kogu koorist heakõlaline ülevaade.
Millisena näed sina koorilaulu tulevikku Eestimaa kogudustes?
(Merle) Festivali koori kokku pannes sain ma selgema pildi koguduste kooridest. Meil on nii 40-50-liikmelisi koore kui ka väikseid ansambleid. Arvan, et koorilaulul Eestimaa kogudustes on tulevikku ning julgustan kõiki koguduse muusikuid rohkem üksteisega koostööd tegema.
(Tähti) Nii kaua, kui on innustunud koorijuhte, on ka lauljaid ja seega koorilaulul tulevikku. Murekoht on ehk see, et oleks vaja kirikunoori, kes lähevad õppima koorijuhtimist. Niisama on ka tore koos laulda, aga koorilaulu arenemiseks on vaja kõrgharidusega koorijuhte.
Kas ühiskoori lauljad ise ootavad mõnd järellaulmist? Vahest CD tegemist?
(Merle) Tagasiside lauljatelt on olnud väga innustav. Minuni on jõudnud soove, et 500-liikmeline ühendkoor võiks lähiajal taas laulda. Küll Jumal juhib meie samme, mõtteid ja tegusid.
(Tähti) Tehniliselt on ehk võimalik Lootuse festivali koori esinemistest CD teha. Sama koosseisu kokku saada on raske, aga kindlasti on mitmetel kooridel plaanis aeg-ajal oma jõude ühendada, et midagi suuremat ette kanda. Juba 11.-13. juunil 2010 on Tartus Vaimulik laulupidu.
Mis köitis sind festivali välismuusikute puhul?
(Merle) Arvan, et iga osaleja koges endale südamelähedast muusikat. Väga emotsionaalne ning südamlik oli John ja Anne Barbouri esitus. Ühendkooril oli hea meel teha koostööd suurepärase pianisti Huntly Browniga. Rõõm oli taas kohtuda sõpradega Soomest – ansambel Exit. Loomulikult oli imeline kohtuda Michael W. Smithiga, kellega koos laulis kogu Saku Suurhall. Festivalil oli palju muusikuid nii Eestist kui ka välisriikidest, aga tore oli tunda ühist osadust Jumala teenimisel ning Jumala perekonda kuulumist.
(Tähti) Väga innustav oli näha-kuulda, kuidas muusikud on oma anded Jumalale pühendanud ja seda nii hingestatult ja sütitavalt edasi annavad. Võõrkeelse teksti puhul läheb ju osa sõnumist kaduma. Parem side tekkis siis, kui sai kaasa laulda neid laule, mis eesti koguduste repertuaaris juba kasutusel on. Koorilauljana sain päris lähedalt kaasa elada jazzpianisti uskumatule sõrmeväledusele. Samas nautisin ka tema teenimisvalmidust koori klaverisaatjana.
.