7-8/2009 Jüri Kuuskemaa, kunstiajaloolane
Omal ajal öeldi, et kirikuid ehitati Issanda auks ja linna iluks. Eks nüüdki kerki kirikute sööstukad tornid häirimatus rahus turistliku ja kaubandusliku mesilastaruna sumiseva Tallinna vanalinna kohal, osutades igaviku poole.
Kirikute avarad ja kõrged ruumid on arhitektuuripsühholoogiliselt mõeldud selleks, et meid argisaginast välja tuua ning sundida pisimurede asemel mõtlema millegi aatelisema, ülevama, igikestvama peale.
Tallinna linn on uuel eesti ajal, vaatamata sellele, milline erakond parajasti võimul, juba aastaid finantseerinud ja korraldanud programmi Tallinna Kirikurenessanss. Kiiduväärseima tolerantsusega sealjuures. Ei mingit erakondlikku, rahvuslikku ega konfessionaalset vahetegemist. Projekti raames on krohvitud ja värvitud, paigatud ja parandatud hooneid, konserveeritud ja restaureeritud inventari tõepoolest aukartust äratavas mahus.
Kirikurenessansi osaks on olnud ka süstemaatiline orelite lisamine ja restaureerimine – alates Toomkiriku ning Jaani kiriku vanadest orelitest kuni uute ehitamiseni, millest kaht saab esmakordselt kuulda äsjaalanud Tallinna rahvusvahelise orelifestivali raames.
Tänavuse muusikasuve augustikuiste tähtürituste hulka kuulub ka spetsiaalne kontserdisari "Tallinna Kirikurenessanss", mida juba kuuendat aastat korraldab muusikaühing Crescendo.
Augusti igal neljapäeval saab Tallinna renoveeritud kirikutes kuulata hinge kosutavat muusikat ja nautida kontserdipaiga ilu.
Kirikurenessansi kontsertsarja programm hõlmab sel aastal nii sajanditevanust muusikat kui kaasaegseid töötlusi. 6. augustil esineb Arsise kellade ansambel Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus. 13. augustil laulab omakorda vene õigeusu meesansambel Credo Toomkirikus. 20. augustil avaneb huvilistel võimalus tutvuda äsjarestaureeritud Nõmme Saksa Lunastaja kirikuga, kus esinevad Kadri Hunt ja Weekend Guitar Trio. 27. augustil on Püha Vaimu kirikus kontsert „Põhjala saarte hääled III", Villu Veski, Tiit Kalluste ja Taavo Remmeli vahendusel. Kirikus on muide jätkuvalt näitus kiriku XVII ja XIX sajandi vitraažidest. Kõik kontserdid algavad kell 18.00 ning on tasuta sissepääsuga.
Lisainfo kontsertide ja esinejate kohta kodulehelt www.crescendo.ee.
***
Sarja esimene kontsert toimub Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus. Niguliste kiriku läheduses asuv hoone on olnud mitmete ajaloosündmuste tunnistajaks. Üsna kohe pärast reformatsiooni rajasid Tallinna varakad luterlased Rüütli tänavale suurejoonelise Uue seegi hoonekompleksi, mis oli mõeldud tõbiste, santide ja põgenike majutamiseks. See maja anti 1716. aastal linna poolt Rootsi-soome kogudusele. Hoonel küll puudus sakraalhoonele kohane torn, kuid avar ja valgusküllane võlvsaal võimaldas pühakoja toredasti sisse seada.
Üle kahesaja aasta tegutsenud kirik kaotas oma koguduse 1944. aastal, mil siinsed rootslased asusid hirmust peatselt saabuva Punaarmee ees Rootsi. Nõukogude võim muutis kiriku spordihooneks. Siin poksiti, maadeldi, tõsteti kangi ja katuse all mängiti lauatennist.
On imetlusväärne, milline uus metamorfoos on toimunud pärast Eesti taasiseseisvumist eestlaste, eestirootslaste ja rootslaste tihedas koostöös. Pärast inventari ja kogu ruumistiku täielikku restaureerimist on kasutusele võetud võimas keldristik, kuhu mahuvad nii koguduse abiruumid kui ka erakordselt huvitav rootsi-eesti kirikukunsti muuseum.