5/2008 Toivo Tänavsuu, Oleviste kogudus
Oleviste koguduse muusikajuht Kersti Kuusk räägib, kuidas Jumal andis talle visiooni, luua kirikutööst pisut kõrvalejäänute baasil ülistuskoor.
Kuidas sai Sinust Oleviste muusikajuht?
30 aastat saab sellest, kui ma end muusika ja selle kaudu ka Jumala teenistusse andsin. See kutse, Jumala kutse, tuli Urve Pihlaku kaudu, kes ärgitas meid tookord koos Taimi Kopliga tegema Haapsalu koguduses noortekoori. Kümme aastat olin kammerkoor Gloria dirigent, kus võisime teha põhjalikku ja detailset tööd Eesti vaimulike heliloojate teostega.
Mõni asi kestab, mõni muutub, mõni saab otsa. Ühel hetkel tundsin, et mul pole enam midagi anda. Võtsin aja maha ja vaikisin umbes seitse aastat.
2004. aasta sügisel kutsus Oleviste koguduse vanempastor Siim Teekel minu abikaasa Üllari kiriku haldusjuhiks. Astusime mõlemad Oleviste kogudusse. 2006. aasta veebruaris palus vanempastor mind muusikatöösse.
Kuidas said selguse, et see amet on sulle?
See vaikuse aeg oli tegelikult „kõrbeaeg", kus otsisin innukalt Jumalat. Käies Valguse Tee vabakoguduses, olin justkui kasvuhoones: kogusin enda sisse ega andnud midagi välja.
Ükskord kutsuti meid abikaasaga ootamatult ette ja palvetati meie pärast. Pärast eestpalvet kuulsin justkui Jumala häält ütlemas: „Tõuske üles!" See oli selge teadmine, et temaga koos läheme uutesse ülesannetesse. Jumal oli mind ette valmistanud. Ja ehkki pärast seda üritasin ikka veel tõrjuda kutseid ja kohustusi, olid need sõnad mul meeles.
Mida nõuab muusikajuhi amet?
Minu ülesanne on koordineerida koguduse muusikatööd, paigutada soliste, ansambleid ja koore kavasse. Saan kaasa aidata mulle olulistes muusikasuundades, nii klassikalises muusikas kui ülistusmuusikas.
Püüan hoolitseda selle eest, et koguduse muusikud saaksid koos laulda ja musitseerida, on need siis jaanipäevad, laagrid või jõulud.
Mille järgi valid kogudusse muusikat?
Pean aru saama ja pastoritega konsulteerima, milline on koguduse muusikaline tellimus ja ootus. Mitmeid ideid erinevatelt inimestelt on Jumal juhtinud ja esile toonud. Muusikakollektiivide ja ülistusjuhtide rohkus on Oleviste suur rikkus. Kokku on meil seitse koori, pluss ansamblid ja projektikoorid. Igaüks neist annab oma parima.
Kuidas sündis Sinu enda ülistuskoor?
Kui tulin Olevistesse, küsis vanempastor, kas mul on pakkuda mingit muusikalist täiendust – tuua kogudusse muusikat juurde? Tagasi mõeldes olin toona eluga niivõrd rahul ja arvasin, et ei peagi midagi tegema. Kuid sellele kutsele tundsin käsku vastata. Alustasime nelja tüdrukuga bändi saatel – minu tütar ja tema sõbrannad, seejärel tuli terve mu pere, mõned mu õpilased.
Jumal andis 2005. aasta jaanipäeva ettevalmistades minu südamesse ülistuskoori visiooni. Kutsusin neid, keda polnud ammu kirikus näinud ja noori kristlasi, kellega tutvusin koguduses. Sain Jumalalt ka mõned konkreetsed nimed. See oli imeline Jumala juhtimine! Ta ei tee vahet, kui täiuslikud või head me oleme, ülistust lauldes saame olla Tema ligiolus, muutuda ja kasvada.
Kes laulavad ülistuskooris?
Üsna mitmed pered, abielupaarid, emad ja tütred, isad ja pojad, mitmed firmajuhid, pangatöötajad, ajakirjanik, nõunik, mõned õpetajad, õpilased.
Kuidas on koor kasvanud ja arenenud?
Mitmed inimesed on jaganud oma kogemusi, kuidas laulude läbi Jumal neid kõnetab. On inimesi, kes vahel lihtsalt ei saa laulda, sest neil voolavad pisarad. Koori pühendumine ja huvi Jumala Sõna vastu on aja jooksul kasvanud. Kooriproovid pole lihtsalt laulmised, vaid osadus, kus inimesed saavad üles tõstetud. Me jagame oma südant, Jumala imed sünnivad, inimesed paranevad. Ma näen, et koori inimesed juurduvad ja saavad tugevamaks Jumalas.
Samuti oleme arenenud muusikaliselt palju ja laulame ka keerulisemaid partiisid. Tänu Jumalale, sest kedagi pole koori kutsutud ainult tema muusikaliste võimete järgi.
Kus on ülistuskoor seni esinenud?
Lisaks teenimisele oma koguduses astusime üles 2006. aastal Tartus EKB Liidu suvefestivalil, eelmisel aastal laulsime Põlva Karismaatilises Osaduskirkus ja Jaanimõisa kalmistupühal. Oleme külastanud Haapsalu, Allika ja Kalju kogudusi ning tänavu osalesime I ülestõusmipüha jumalateenitusel Helsingi Saalemis.
Oleme näinud, et Jumal kasutab meid, kuulajad on saanud õnnistatud ning Jumal on ka meid endid õnnistanud.
Millised esinemised ootavad kooril ees?
Juulis tahaksime minna suvetuurile Hiiumaale. 11. juulil laulame Jausa palvelas väga vanu laule üritusel "Esiisade laulud ja priilaste lood". Nii idee algataja Kaie Kant, selle õhtu juht vanempastor Siim Teekel, kui ka mina oleme Jausa küla isade lapsed.
13. juulil astume üles EKB Liidu suvefestivali lõpujumalateenistusel ülistuskooriga ning laulame kaasa ühendkooris „Hiidlased ja sõbrad". Pühapäeva pärastlõunal teenime Käina kalmistupühal.
Mida tähendab Sinu jaoks ülistuskoor?
On tohutu eesõigus olla mingi grupi inimeste jaoks lihtsalt olemas – mulle läheb nende inimeste käekäik väga korda. Minu eestpalvetes on nad kõik. Hea on koos laulda!