Tartu Kolgata koguduse muusikast

11/2011 Tähti Lehtsaar, Kolgata koguduse muusikajuht

Tartu Kolgata kogudus tegi endale 110. juubeliks toreda kingituse – koguduse erinevate muusikakoosseisudega CD "Jumal räägib".

Koguduse muusikajuht Tähti Lehtsaar, kust tuli mõte panna mitu erinevat koosseisu ühele plaadile?

Mõned aastad tagasi kingiti mulle Rootsis taoline suure koguduse kirju plaat. See oli välja antud ka juubeli puhul ja sinna juurde kuulus veel paks koguduse tegemisi tutvustav pildiraamat. Huvitav, et enne polnudki mulle sedasorti plaati kätte juhtunud. See pani mõtte liikuma, sest meie koguduses tegutsevad ka hästi erinevad muusikakoosseisud. Hiljem sattus mu kätte veel paar sellist plaati, mis oma lihtsuses ja mitmekesisuses innustasid mõttega edasi tegelema. 15 lehtsaar tahti 2011

Kas see on nüüd väga üle oma varju hüppamine, et kogudus annab välja CD?

Eks ta tegelikult on küll, aga ma julgustan siiski, et tasub ette võtta. Ma arvan, et plaat on oluline just koguduse enda jaoks. Väga vajalik on koguduses toimuvat kaasaegsete vahenditega ajaloo jaoks salvestada ja ma usun, et seda ka enamikus kogudustes tehakse. Kas sellest tuleb siis ametlikum plaat või säilitatakse materjale muul viisil, see sõltub juba koguduse võimalustest. Loomulikult on plaat ühe hetke jäädvustus, aga juubelid ongi toredad selliste hetkede jaoks.

Millised muusikakoosseisud tegutsevad praegu Kolgata koguduses ja kas nad kõik jõudsid ka plaadile?

Plaadil on kokku seitse koori ja ansamblit. Lisaks tegutsevad veel mitmed ülistusansamblid, aga kuna need koosseisud pidevalt vahetuvad, siis oleks kunstlik olnud ainult lindistamiseks ühte koosseisu kokku panna.

Ülikoolilinnas on põnev ja samas muusikaliselt ka raske, kuna tegemist ei ole ju aastaid samas koosseisus laulvate kooride ja ansamblitega, vaid inimesed vahelduvad pidevalt.

Kammerkoor on järjepidevalt tegutsenud juba alates 1967. aastast. Hetkel võiks teda isegi jälle tagasi nimetada noortekooriks. Laulame mitmekesist neljahäälset koorimuusikat, nii a cappella, klaveri saatel kui ka koos ülistusansambliga. Kord kuus osaleme kodukoguduse jumalateenistustel. Lisaks sellele oleme andnud avalikke kontserte Eesti kirikutes ning Saksamaal, Lätis ja Peterburis.

Solistina laulab sellel plaadil Tuuli Lehtsaar, keda saadab Lauri Lehtsaar.

Vanamuusikaansambel „Tuli Taevast" alustas 2006. a Tõnu Sepa juhendamisel Tartus Vaikuse Muusika Stuudios. Tudengitena osalesid ansambli liikmed aktiivselt Kolgata koguduse tegevuses. Nüüd on paljud liikmed juba Tartust kaugemal, aga ikka leitakse võimalusi koos musitseerimiseks.

Naisansambel tuli esimest korda kokku 1999. a jõulude ajal Anne Vildi juhatamisel. Laulame koguduse teenistustel ja külastame meelsasti armsaid Eesti kogudusi. Kaugeim reis on meid viinud Peterburi.

Meeskoor saab kokku 1-2 korda aastas – eriti tähtsate sündmuste puhul.

Tähe lastekoor alustas 1992. a. Osaleme aktiivselt Juhhei lastekoori tegevuses, kellega oleme andnud kontserte paljudes Eesti linnades ning ka Soomes ja Ungaris. Tänu koguduse rohkearvulisele lasteperele oli 2008. a vajadus alustada eraldi Tähe mudilaskooriga. Laulame isadepäeval, jõulude ajal ja emadepäeval oma koguduses; külastame naaberkogudusi. Osalesime ka 2009. a Tartu laulupeol.

.