Nüüd süttib küünlaid tuhandeid

12/2011 Tähti Lehtsaar, EKB Liidu muusikasekretär

Nüüd süttib küünlaid tuhandeid

ja öö nii valgeks saab

ja taevas tähti miljoneid

nii kaunilt säramas.

Taas üle kogu maailma

käib sõnum auline,

on sündinud Poeg Jumala,

kes Päästjaks kõigile.

Täht Petlemmast on säramas

veel täna ilmale,

toob rahu, lootust, õnnistust

ta iga majasse.

Nüüd tehke lahti südamed

kõik jõulurahule,

et igas hinges särama

lööks jõulutäheke.

Laulu sõnade ja viisi autor Emmy Kristina Köhler sündis 22. mail 1858 Stockholmis ja suri 2. veebruaril 1925 Stockholmi lähedal Frestas. Ta oli õpetaja, kirjanik ja helilooja. Ta on õpetanud muuhulgas ka kuningas Gustav V last prints Erikut lugema ja kirjutama. Siiski on laul „Nüüd süttib küünlaid tuhandeid" ainuke, mis on temalt läbi aegade meieni jõudnud. Esimest korda avaldati laul ajalehes Korsblomma aastal 1898. 1986 valiti laul rootsi lauluraamatusse Den svenska psalmboken.

"Nu tändas tusen juleljus" laulab jõulude ajal iga rootslane, nii kirikus kui koolis; nii kodus kui lasteaias. Samuti ei saa Lucia-päev (13. detsember) hakkama ilma selle lauluta.

Rohkem kui sada aastat pärast laulu loomist on Emmy Köhleri kodukirikus järjekordne Lucia-rongkäik. Lucia-koori 20 last on ehitud küünaldega, kirikumuusik Lena saadab neid klaveril. Äkki, programmi lõpuosas, minestab laps, kes oli Lucia rollis ja kukub kivipõrandale koos oma pead ehtinud küünaldekrooniga. Iga kirikuline on ehmunud, lapsed puhuvad ära oma küünlad (nagu neid on varem õpetatud – kui midagi peaks juhtuma) ja õpetajad tegelevad vaese Lucia-tüdrukuga. Lena mängib rahulikult ja aeglaselt vähemalt 15 korda „Nüüd süttib küünlaid tuhandeid" ... Väike tüdruk, kellele oli nii nalja pärast enne kontserti öeldud, et kui midagi Luciaga juhtub, oled sina uus Lucia, läheb teiste laululaste keskele. Lapsed süütavad uuesti küünlad ja laulavad laulu lõpuni. Siis tuleb programmi viimane laul ja lapsed väljuvad kirikusaalist.

Lena räägib, et tundis, kuidas muusika tõi rahu, hoidis ära kaose, aitas lastel end koguda ja kontserti jätkata. „Nüüd tehke lahti südamed kõik jõulurahule, et igas hinges särama lööks jõulutäheke."

.