Ratastool tõi elule mõtte

03/2016 23 janis
Evelyn Apinis, EEKBKLi välismisjonär Lätis

Janis Savcuks on noor mees, kes mõned aastad tagasi tüüpilise väikese maakoha noorukina ei teadnud, mida oma eluga ette võtta. Töötades autojuht-kullerina Riias, püüdis ta sobituda linnaelu raamidesse, aga tulutult. Tema elul puudusid eesmärk ja unistused. Ühel tööpäeval sõitis nende autole külje pealt sisse teine auto. Kõrvalistmel istunud Janis jäi küll ellu, aga avarii käigus murdus tal selgroog ja sellest päevast alates ei ole ta enam võimeline kõndima. Avariile järgnesid pikad kuud haiglas ja seejärel taastusravi Vaivari rehabilitatsioonikeskuses. Kui juba enne õnnetust puudus Janise elul mõte, siis perspektiiv veeta ratastoolis kogu ülejäänud elu viis noormehe depressiooni.

Jumal on teda muutnud, elule eesmärgi andnud ja aidanud tal kohaneda eluga ratastoolis.

Ühel päeval kohtas Janis rehabilitatsioonikeskuses füsioteraapia praktikanti, nimega Kaspar, kes ravivõimlemise ajal ja järel rääkis natuke ka oma igapäevatööst Riia Noorte Missiooni Wings for Wheelsi (W4W) (ee – „Tiivad ratastele“) tööharus. Kaspar kutsus Janise W4W Challenge (ee – väljakutse) suvelaagrisse, mille jooksul on liikumispuuetega inimestel võimalik kogeda nii erinevaid füüsilisi, vaimseid ja psühholoogilisi väljakutseid kui ka kuulda selget evangeeliumi.

Laagris oli Janis vaikne, endassetõmbunud, ja kuigi ta võttis osa kõigist programmis olevatest üritustest, ei paistnud ta teistega kergesti sõbrunevat. Loengute järel ja vabal ajal vestles ta Kaspariga, kellele esitas kristluse kohta väga palju küsimusi. Ta ei olnud Jumalale varem mõelnud ja laagris kuuldu pani teda sügavalt järele mõtlema. Viimasel laagriõhtul jätkasid nad arutelu ja kõneluse lõppedes soovis ta anda oma elu Jumalale.

Terve aasta ei kuulnud W4W Janisest eriti midagi, kuid järgmisel suvel oli ta jällegi laagris. Selgelt oli näha, et Janis on muutunud. Ta ei olnud enam seina ääres vaikselt teisi vaatlev mees. Tema silmad särasid, ta sõbrunes teistega. Ta kõneles sellest, kuidas tema elu oli selle aastaga muutunud. Kuidas ta oli leidnud elumõtte ja hakanud tegelema spordiga. Kui talle läbi liivase tee minemiseks abi pakuti, vastas ta: „Aitäh, ma saan siit ise läbi. Kodus hakkasin just harjutama ratastooliga kolmandale korrusele minekut.“ Selgelt oli näha, et Jumal on teda muutnud, elule eesmärgi andnud ja aidanud tal kohaneda eluga ratastoolis.

Tänu käsijuhitavale autole oli Janisel võimalik hakata käima Riias. Ta läbis W4W koolituse ja osales kõikidel üritustel, nii kuidas tervis, ilm ja auto seisukord lubasid. Järgmises Challenge suvelaagris osales ta juba personali koosseisus ja korraldas väga huvitava ning läbimõeldud orienteerumise/maastikumängu. Kõik ülesanded ja kohad oli Janis ise enne mitmeid kordi läbi proovinud ning nautis teiste üllatust, kui lasi näiteks ühes kontrollpunktis õhupüssiga õhupalle katki tulistada.

Praegu on Janis osa W4W tiimist, aga suurem osa tema ajast läheb spordile. Tema kodu lähedal korraldatud invaspordi üritusel edestas ta kuulitõukes mitmekordset Läti paraolümpia võitjat. Avastus, et ta on võimeline millekski nii suureks, pani teda tõsiselt invaspordiga tegelema.

Tänu autoõnnetusele ja ratastooli jäämisele leidis Janis Jumala ja elumõtte. Ta ei ole jutlustaja ega evangelist, aga oma muutunud eluga tunnistab ta iga päev oma sõpradele.
Oled sa kunagi mõelnud, kui palju on selliseid Janiseid Eestis sinu koguduse piirkonnas, kes on õnnetuse, haiguse või sünnitrauma tõttu ratastoolis, kuid ei ole kohtunud kellegagi, kes jagaks neile tõde Jumalast? Kui tihti tuleb liikumispuudega inimene sinu kogudusse? Kas see on koht, kuhu ta on oodatud? Kui tihti loeme lugusid või vaatame videosid Joni Eareckson Tadast ja Nick Vujicicist. Nad inspireerivad meid. Me imetleme nende tugevust ja Jumala armastust. Aga kus oleksid nad praegu, kui nendega ei oleks jagatud sõnumit Jumalast? Mida saaksid sina teha, et Eesti Janised saaksid täita neile Jumala poolt määratud missiooni?

Kui soovid rohkem teada saada W4W´ist, kuidas seda tööd toetada või kuidas saada vabatahtlikuks nende korraldatud laagrites, võta ühendust Evelyniga – See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..