Rada 61 jõudis Tallinna

07-08.2016 23 martin 1
Katrin ja Alari Allikas

Meie tütar Maarja õppis 2005. aastal Oxfordis King's Bible College's. Koju saabudes ütles ta: „Meil oli evangelismi alal üks õpetaja... sa peaksid ta kutsuma Eestisse. Keegi ei õpeta nii nagu tema. Ta nimi on Martin Ruddick.” Nädal evangelismi oli nii innustav, et õhinas Maarja oli läinud rääkima Jeesusest tänavanurgal seisvatele valgetes ürpides meestele. Hämmingus olid nii need härrad ise kui ka koolikaaslased, et valge neiu läks islami vaimulikele evangeeliumi jagama.

Sageli leiame oma kristlikus elus end ja oma kogudusi rõhutamas ühte või kahte osa Jeesuse teenimisest, kuid mitte kogu täiust.

Küsisime iseendas, et meil Pärnus on olnud väliskülalisi juba rohkelt, kas on vaja kutsuda veel kedagi? Kuid Martin tuli Eestisse külla ja sellest arenes pikaajaline sõprus. Sel ajal oli ta alustanud Inglismaal tegevust evangelistina, kaaslasteks „band of brothers” (vendade tuumik). Nad korraldasid oma piirkonna kogudustes Alfa-kursuseid ja evangeelseid koosolekuid, kuulutusreisid viisid mitmele maale.

Martin nägi kogudustes liiga sageli kiiresti kustuvat vaimustust, teenimist keset katkisi lähisuhteid ja seda, kuidas haavatud südamed haavavad kergesti teisi. Paljude kristlaste vaimulikus arengus on nagu oluline peatükk vahele jäänud, seda puudujääki püütakse katta välise aktiivsusega. Tee lahenduseni oli otsimine ja palve. Lahendus oli otse nina ees, avatud Piiblis.

Martin kommenteerib: „Jeesus tõi esile oma teenimise valdkonnad, tsiteerides prohvet Jesaja raamatu 61. peatükki. Seal on esitatud tema tegevuse kogu ulatus, see on nagu tema manifest. Sageli leiame oma kristlikus elus end ja oma kogudusi rõhutamas ühte või kahte osa Jeesuse teenimisest, kuid mitte kogu täiust. Rada 61 sai meie koguduse viisiks rännata läbi Jesaja 61. peatüki iga osa: Püha Vaim, hea sõnum, südame tervenemine, vabastus rõhumistest ja sõltuvustest, füüsiline tervenemine ja Jumala arm.”

Amazing Grace kogudus Põhja-Inglismaal ja Rada 61 kursus sündisid 2011. aastal käsikäes. Martin näeb koguduse võrdpildina Taaveti Adullami koobast, kuhu kogunevad vintsutatud ja kibestunud inimesed, kellest Issand kujundab võidukat väge. Need kuus 12nädalase kursusena läbitavat teemat toovad vabadust ja süvendavad suhet armastava taevase Isaga. Rada 61 algab osalejatele sõnadega: „Siin olge vastuvõtjad, ärge mõelge teiste teenimisele. Teenimine tuleb edaspidi!” Nende koguduses osaleb nüüdseks ligi 250 inimest, tuumikus on ka mitmed eestlased. 23 lapsed

Martin jätkab: „Oleme näinud inimeste eludes nii palju uuendust ja läbimurdeid, et tahtsime seda õnnistust teiega jagada. Nii sündis Rada 61 konverents. See on õnnistuste ja Püha Vaimu kogemuste intensiivne nädal, lühikaader meie koguduse kursusest Inglismaal. Me palvetame, et Issand kasutaks seda ühe vahendina paljudest, et valmistada oma kogudust ärkamiseks, mis algab sinust ja minust.”
Nädala jooksul kuulsime palju julgustavaid lugusid ja kommentaare osavõtjatelt.

Helina Voogne Tallinnast: „See nädal on olnud parim investeering minu elus.”

Katrina Saagim Pärnust: „Sellel konverentsil täitusin Püha Vaimuga.” Ta kirjeldab, kuidas ta vabanes valumõtteist oma isa suhtes, kes temast kunagi ei hoolinud, ja sai avada oma südame Jumalale.
Sille Varblane Viljandist: „Need kuus päeva ei jäänud minu jaoks vaid ülevateks hetkedeks, see nädal oli justkui nutuorust läbiminek. Olin nagu Jumala operatsioonilaual. Püha Vaim tõi minevikust esile haigetsaamised, mille peale ma polnud enam mõelnudki, kuid mis esile kerkides olid väga valusad. Läbi andestamise said need mu elust kõrvaldatud. See oli hinge sügav puhastus ja tervendus. Pisaraid tõi ka arusaamine, et olen uskunud saatana valesid enda kohta ja pole ka mõistnud tõeliselt, milline on Jumala Isa armastus. Konverentsijärgsel hommikul olid „haavavalud” kadunud, suur rõõm ja rahu täitsid mind, ma olen vaba, terve ja väga õnnelik!”

Konverentsil nägime naist, kes esimesel päeval sai liikuda väga vaevaliselt, kuid järgmisel päeval ütles rõõmsalt: „Kõik on hästi! Käisin täna jalgsi poes!” 24 kristjan karl
Sille kirjeldab oma kogudusekaaslase lugu pikemalt: „Minuga koos konverentsil olnud armas õde Agnes Viljandist koges Jumala füüsilist tervendust. See naine oli 16 aastat vaevelnud insuldi tagajärgede käes. Käsi, mis oli olnud küünarvarrest kõverdatult kramplikult kõhu peal, sõrmed rusikas, seisab nüüd sirgelt külje peal, käsi liigub osaliselt, sõrmed liiguvad ja on juba isegi esemeid hoidnud. Õla-kaelapiirkond, mis oli varem veidi küürus asendis ja ei võimaldanud selle piirkonna liigutamist, liigub nüüd nii, et see sale naine saab ajada oma selja sirgu ja pea püsti. Jalg, mis oli kõik need aastad võimaldanud vaid pöia peal seismist, mis tingis väga tõsise ja silmatorkava lonkamise, saab seista ja käia nüüd täistalla peal. Agnese tervenemine pole veel 100 protsenti nähtav, sest jalg peab saama tugevamaks, et kõndida tavaliselt, ja käe liikuvus pole veel teise käega võrdne, kuid ime Agnese elus on väga ilmne. Jeesus on vabastanud selle naise haiguse köidikutest. Tänu Issandale!”

Paul King, Amazing Grace koguduse meeskonna liige: „Vaimulik kliima muutub, kui me kuulutame evangeeliumi julgelt ja autoriteediga, mis on meil Püha Vaimu võidmise läbi. Nädala kulgedes täitusid evangeelsed õhtud inimestega ja kahju oli näha neid lõppemas – kuid milline lõpp see oli! Seal oli rõõmu, pisaraid, naeru ja meeleparandust ning veel nädala viimastel hetkedel tulid neli venda ja andsid oma elud Kristusele. Ustav ja tänulik ema seisis nende kõrval. Evangeelium päästab 2016. aastal ikka veel, halleluuja!”

Rada 61 konverents ja evangeelsed õhtud toimusid 1.–6. augustini Tallinnas Salme kultuurikeskuses. Inglismaalt oli tulnud 78 inimest. Nad teenisid sõnaga, muusikaga ja praktiliselt, korraldasid lastetööd, keetsid teed, palvetasid inimeste eest. Hommikustele kursustele registreerus ligi 80 inimest.

Korraldajad loodavad, et järgmine Rada 61 konverents toimub tuleval aastal Tartus. Nad näevad selles nädalas Eesti koguduste võimalust oma inimeste varustamiseks ja treenimiseks.