Juuni 2023
23.09.1950–19.05.2023
Hiljuti lahkus taevakoju üks kristliku kirjandusmaailma suurkujusid, pastor Timothy Keller. Tema surma puhul tegi USA endine president George W. Bush avalduse: „Mul on õnn, et sain teda tundma õppida. Ma olen üks paljudest, keda on õnnistatud võimalusega saada osa Timothy Kelleri õpetustest ja armastusest.“
Timothy Keller sündis ja kasvas üles Allentownis Pennsylvanias, omandas bakalaureusekraadi Bucknelli ülikoolis, magistrikraadi Gordon-Conwelli seminaris ning doktorikraadid Westminsteri seminaris Philadelphias Pennsylvanias.
Keller, kelle ainus varasem kogemus koguduse juhtimises oli Virginia maapiirkonnas, asus 1989. aastal koos oma naise ja kolme pojaga elama New Yorki ning alustas, ilma tule ja väävlita, seda, mida ajakiri New York nimetas „teoloogiliseks enesetapuks – luua rangelt konservatiivne kristlik kirik Soodoma südames“.
„Kolleegid,“ meenutas Keller oma bestselleris „Jumala olemasolu põhjendus“ (2008, eesti keeles 2014), „olid kõhklevad, kui ma selgitasin, et uue kiriku põhialused on kristluse konservatiivsed ajaloolised tõekspidamised – Piibli eksimatus, Kristuse jumalikkus, vaimse uuenemise (uuestisünni) vajalikkus.“ Need olid põhitõed, mida suur osa vaimulikke pidas New Yorgis lootusetult aegunuks.
Kaheksa aastaga oli kogudus kasvanud enam kui 5000 liikmeni ja tõmmanud ligi tuhandeid noori. Lisaks kuulati arvukalt koguduse veebilehelt tema jutlusi. Ta kirjutas 31 raamatut. Neid on tõlgitud 29 keelde ning müüdud hinnanguliselt 30 miljonit eksemplari. Eesti keeles on Kellerilt Allika kirjastuse vahendusel ilmunud 4 raamatut: „Pillav Jumal“, „Jumala olemasolu põhjendus“, „Ebajumalad“ ja „Abielu tähendus“.
Kelleril ei olnud isiklikku televisooniplatvormi, ta ei samastanud end ühegi poliitilise parteiga. Küll aga edastas ta teravmeelseid ja õpetlikke sõnumeid – isiklikult, taskuhäälingutes, blogides ja trükis – vestluslikus toonis, mis meenutas C. S. Lewist, filosoofe Michel Foucault’d ja Thomas Kuhni, 18. sajandi Jaapani luuletajat Issat ja isegi Woody Allenit.
Ta pidas homoseksuaalsust Pühakirjaga vastuolus olevaks ning abieluvälist seksi ja aborti patuks. „Ma ei kavatse kedagi survestada,“ ütles ta 1998. aastal The New York Times’ile. „Meie suhe Kristusega peaks meid selleks ajendama.“
Tänapäeval on kirikul mitu tegutsemiskohta Manhattanil, kümneid tütarkogudusi ja Timothy Kelleril rohkelt tänulikke lugejaid üle kogu maailma. Allika kirjastus.