Oktoober 2023
20.12.1936–20.09.2023
Septembri viimasel päeval saadeti Oleviste kirikust viimsele teekonnale ja sängitati Tallinna Metsakalmistu mulda pastor Aamo Remmeli põrm.
Aamo-Haarand-Meego sündis 1936. aasta 20. detsembril Pärnus koos kaksikõe Siiri-Eo-Kalliga ema elu ohustanud kriisirasedusest. Isa Rudolf Remmel oli evangelist, koguduserajaja ja -karjane, misjonär, ettevõtja. Ema Klaudia sünnitas 11 last, kes kasvasid sügava usu, lootuse ja armastuse õhkkonnas, mis kujundas nende ühtehoidmist ja jumalariiklikku teenimistööd läbi aastakümnete.
Isikliku päästekindluse sai Aamo 14-aastaselt. Esimese jutluse pidas ta juba kahe nädala pärast noortekoosolekul Tammiste metsas. 7. juulil 1956 ristiti Aamo Pärnu Immaanueli Kogudusse koos 10 noorega, kelle hulgas olid ka tema kaksikõde Siiri ja noorim õde Teisi.
Aamo soov Tartu Ülikoolis arstiks õppida ei täitunud. Teda süüdistati „süstemaatiliselt“ Jumala sõna kuulutamise eest paljudes kogudustes. Mooste koguduse karjane oli pannud üles usklike üliõpilaste tuleku kuulutused. Rahvast täis palvemajja astusid partei ja komsomoli esindajad. Kursust hooldav õppejõud soovitas usust lahti öelda, kuid Aamo vastas: „Ma ei anna lubadusi, mida ma ei pea.“ KGB ülesandel rektor eksmatrikuleeris Remmeli.
1956. aastal astus Aamo värskelt avatud usuteaduslikele kaugõppekursustele. Pastor Osvald Tärk tegi ettepaneku minna kogudusekarjaseks Paidesse. 9. novembril 1958. aastal õnnistas vendluse juht Johannes Lipstok ta ametisse. Kogudusse hakkas tulema palju noori. Isiklikult „külla“ tulnud täitevkomitee esimees leidis eest täidetud palvela. Seejärel algas kõikvõimalike takistuste seadmine koguduse tööle. Aasta pärast tuli Aamol Paidest lahkuda.
Tallinnas hakkas Aamo kaasa teenima Nõmmel. Aga KGB ei kinnitanud Aamot ega tema isa Rudolfit koguduse 3-liikmelisse nõukokku, kellel koos pastoriga lubati jutlustada.
1962. aasta 1. mail kihlus Aamo Oleviste õe Viivi Sõmeriga ja 28. juulil abielluti. Sündisid pojad Taavo ja Meego ning tütred Kaja ja Eha, kes kõik on erinevate vaimuandidega rakendatud koguduslikus teenimistöös. Aamo ja Viivi eriliseks kutsumuseks oli töö noortega.
Jumal avas Aamole võimaluse õppida inseneriks TPIs. Originaalsele lõputööle puiduniiskuse mõõtja projektist omistati riiklik patent. Aamo loovat elektroonikutööd hinnati pikki aastaid EKE Projektis.
1975–1986 teenis Aamo Nõmmel abipastorina. Liidu vaimulik juht Robert Võsu läkitas teda pastoritööle Koeru (1981–1984) ja Laitsesse (1984–1986). 1986. aasta maikuus sai ta kutse Viljandi baptistikoguduse pastoriks. Leiba teenis ta elektroonika alal Viljandi KEKis. Ärkamise aegu said temast koos abikaasaga esimesed usuõpetuse õpetajad mitmes Viljandi koolis. Hulgaliselt võõrustati noori ka oma kodus. Kogudus kasvas eriti noorte arvukuselt. 1999. aastal leseks jäädes jätkas Aamo leinale vaatamata kogudusetööd, elu lõpuni jäi talle toeks tütar Eha.
Viljandi koguduse õigusvastaselt võõrandatud palvela sai Aamo initsiatiivil lõpuks Riigikohtu otsusega tagastatud ja kapitaalselt remonditud. 2008. aasta isadepäeval avati see pidulikult, samas tähistati ka Aamo Remmeli elus 50 aastat kogudusekarjase ametisse õnnistamisest.
Kuna vana palvemaja tagastamise lõpplahendust ei saadud automaatselt eeldada, vedas Aamo samal ajal eest ka uue kiriku ehitust. See võttis aastakümneid aega ja vaeva. Tänaseks on kaunis kirik kesklinnas suureks õnnistuseks kõigile viljandlastele, rääkimata kaugemalt tulijatest, kontsertidest, konverentsidest, Piiblipäevadest või KUSi iga-aastastest avateenistustest ja õppesessioonidest.
Oma vaimuliku teenimisega oli Aamo õnnistuseks paljudele. Tema evangeelsed sõnumid, elulised jutlused ja õpetuslikud piiblitunnid on toonud usule ja ehitanud üles sadu noori ja vanemaid. Temalt on õnnistuse saanud sajad abielupaarid ja lapsed. Hingehoidlike jutuajamiste ja eestpalvetega on ta toetanud loendamatut hulka inimesi. Viljandi linn nomineeris Aamo Remmelit korduvalt ka elutööpreemia laureaadi valimisel.
2015. aastal siirdus Aamo Viljandi kogudusetöölt pensionile, kolis Tallinna ja liitus Oleviste kogudusega, kus teenis sõna, palve ja ka lauljana meeskooris oma päevade lõpuni. Aamo jäi surmani vaimulikuks isaks oma perekonnale ja paljudele teistele. Suurimaks rõõmuks enne lahkumist oli talle koosviibimine oma nelja lapse, kuue lapselapse ja kaheksa lapselapselapsega. Piibel kinnitab: Pidage meeles oma juhatajaid, kes teile on rääkinud Jumala sõna; pidades silmas nende elukäigu lõppu, võtke eeskujuks nende usk! (Hb 13:7).
Meego Remmel, 3D koguduse õpetuspastor