Otsing

10/2009 Avo Rosenvald, Tartu Kolgata koguduse diakon

Tartu Kolgata Baptistikogudus tähistas oma kauaaegse pastori Imant Ridaliste 90. sünniaastapäeva. Lauldi omaaegseid laule, esines naisansambel, põhiosa moodustasid aga isiklikud mälestused.

Ridaliste aegne koguduse nõukogu esimees Leo Tenno seadis oma südamlikus sõnavõtus venna vaimuliku pärandi noortele eeskujuks. Pastor Leho Paldre ja diakon Allan Hallik tutvustasid Ridaliste tööd aastail 1963–1985. Sinna aega jäi ka pikaajaline viibimine kipsvoodis. Raske katsumuse ajal valmisid tal kirjutised "Sõnumid tulisest ahjust", millest sündis sari piiblitunde ärkamise teemal..

Kuulsime katkendi Ridaliste jutlusest Mt 5:14 põhjal – kogudusel olgu nähtamatu mõju (sool) kõrval ka nähtav mõju (valgus). Aktuaalsena kõlas tõdemus, et maailm ootab küll kristlastelt kõige heakskiitmist, aga meie osa olgu avalik väljaastumine kõigi valede vastu.

Kuressaare Siioni koguduse endine pastor Hermann Mäemets lisas venna eluloo esitusele mitmeid isiklikke mälestusi. Imant Ridaliste (sünninimega Alfred Piile) sündis 28. septembril 1919. aastal Ridala (tollal Sinalepa) vallas. Lapsena karjas käies pidas ta kivil seistes lammastele kõnesid – tõeline karjane juba siis! Hea diktsioon ja selge kõne sai alguse ilmselt sealt. Ka hiljem kooli kõnevõistlusel oli ta üks võitjatest.

Lapsena karjas käies pidas ta kivil seistes lammastele kõnesid - tõeline karjane juba siis!

Tema vanemad olid vennastekoguduses, isa oli "lugija-vend". Alfredil puudus algul usuline huvi. See tekkis 12-aastasena vestluses naabripoisiga. Ridala ärkamise 100. juubelil kõneles Imant Ridaliste: "Hakkasin lugema ja uurima Uut Testamenti. Mind vaevas mõte: kui Jeesus tuleb, mis siis minust saab? Ja sügisel astusin pühapäevakooli, kus oli meid 70 last. Tekkis elav huvi Piibli suhtes. Valmistusime jõuluks. Ärkamine algas peale jõulupühi külakoosolekutes, mida peeti laupäeva õhtuti. /.../ Läksin naabritallu tundi, tuba oli rahvast täis. Kuulasin teisest toast. Saadud elamus oli nii võimas, et tuli igatsus minna eestpalvele. Aga rahvast oli nii palju, ja olin arg. Kuid ahastus oli hinges. Läksin koju ja palusin lumehanges, samuti teisel päeval kooliteel... Nii algas ärkamine külatundides ja hiljem palvelas, milline oli pühapäeviti inimestest tulvil. Tuldi asja uurima, algul muigega huulil, aga üsna pea olid neil pisarad silmis. Lõpetati kõned ja kutsuti eestpalvele. Inimesed langesid patuahastuses maha ja enne ei tõusnud, kui olid saanud seesmise rõõmukülluse. /.../ Ühtki eriti nimekat äratusjutlustajat ei olnud. Evangeeliumi kuulutasid kohalikud vennad nii külatundides kui palvelas."

Ridaliste tuli elavale usule Ridala teise, majanduskriisijärgse, ärkamise laineharjal. Usuline inspireeritus ja vaimulik erksus jäid talle omaseks ja oluliseks elu lõpuni. Juba gümnaasiumiaastail kõneles ta külatundides ja evangeeliuminädalatel Lääne- ja Hiiumaal.

Õpingud Eesti Baptisti Usuteaduse Seminaris jäid aga pooleli Nõukogude võimu tulekuga. Esimene tööpõld koguduse karjasena oli Pärnus. Saksa okupatsiooni ajal oli ta Koluvere raskestikasvatatavate poiste koolis õpetaja. Ridaliste tädimees käis selles koolis ahjusid ehitamas ja küsis poistelt, et kuidas siis õpetajad-kasvatajad on? Poiste hinnang oli: „Nõlvak on kõva mees, Ridaliste pehme." Aga see "pehme mees" oli tööriist Jumala käes, kui ta elu jooksul kõneles kümnetel äratuskoosolekutel, kus paljude elud said päästetud.

Ridaliste oli kogudusevanem Pärnus, Otepääl, Elvas ja Tartus Kolgatal. Ta oli ka presbüterite nõukogu liige, mistõttu oli tal ka sügaval stagnaajal luba külastada teisi kogudusi.

Ridaliste algkooli pinginaaber dr Heino Noor meenutas, et Alfredist õhkus juba tol ajal erilist vaimset sära, mida ka klassikaaslased tunnetasid.

Liivi Rosenvald meenutas, kuidas 1960ndate salajasel lasteteenistusel Kolgatal mõjus talle julgustavalt Ridaliste tunnistus oma pöördumisest. Liivi saigi päästetud juba 10-aastaselt.

Ridaliste vanem poeg Illimar oli Ameerikast saatnud videotervituse. Tütar Imbi on lahkunud igavikku, aga jumalateenistusel viibis tema vanem poeg abikaasaga. Noorem poeg Ilo elab Hiiumaal ja tema poeg Indrek oma abikaasaga on Kolgata koguduse innukad kaastöölised.

Mälestused jätkusid kohvilauas. Saime teada, et Imant ise ei osanud öelda, mitut keelt ta valdab, kuid aru sai ta 18 keelest! Kord, kui kogudus kinkis talle enda arvates väga haruldase ja tundmatu lille, asus botaanikahuviline Imant kohe kinkijatele selle lille omadusi tutvustama. Jumal oli talle kinkinud mitmeid andeid ülevoolavalt.

Me kõik kogesime, et mälestused jumalamehest on meie südant soojendanud ja virgutanud. "Mälestus õigest jääb õnnistuseks" (Õp 10:7).

Uudised

Oleviste kahe pastori ordineerimine

28 Detsember 2023
Oleviste kahe pastori ordineerimine

Detsember 2023  Kaks aastat tagasi, 1. advendipühapäeval seati Oleviste koguduses pastoriteks Teet Uuemõis (56) ja Rait Tõnnori (35), kelle kõrval seisavad ustavad abikaasad Külli ja Hanna-Emilia. Ordineerimine toimus samuti 1. advendil, 3. detsembril 2023. Jumalateenistusel jutlustasid EKB...

Rohi mure wastu

28 Detsember 2023

Detsember 2023Andres Tettermann, Teekäija asutaja 120 aastat tagasi Kui waikib ilma kära,Öö wõtab hõlma sind,Siis algab muremüraJa peletab su und.

2023-7-detsember

28 Detsember 2023
2023-7-detsember

SISUKORD EKB Liidu tööharude jõulutervitusedRainis tõusis sõltuvuste küüsist Jumala kuningriigi kuulutajaks! Mari-Vivian EllamJeesus alustab kuulutamist Mt 4:12–17Jõulud juhatavad teed päriskoju Ermo JürmaValtrik ja Marlen kutsuvad võõraid oma jõululauda Hele-Maria KangroJõulude fenomen...

Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

28 Detsember 2023
Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

Detsember 2023  Kolmainu Jumal, kes sa oled maailma ja inimkonna oma Poja kaudu lepitanud, halasta oma loodute peale, kes jälle sõdivad ja surma külvavad.Taas on tsiviilelanikud väheste võimuahnete juhtide poolt...

Palve Lähis-Ida inimeste eest

28 Detsember 2023
Palve Lähis-Ida inimeste eest

Detsember 2023  Oktoobri alguse sündmused Lähis-Idas on väga murettekitavad. Kõigis neis maades – Iisraelis, Palestiinas, Gazas ja Liibanonis – on ka meie baptistikogudused. Euroopa Baptistiföderatsioon on neil päevadel olnud kontaktis...

Eesti Piibliseltsi jõulumargid 2023

28 Detsember 2023
Eesti Piibliseltsi jõulumargid 2023

Detsember 2023 Jaan Bärenson, Eesti Piibliseltsi peasekretär Eesti Piibliselts tähistas lõppeval aastal oma asutamise 210. aastapäeva.Piibliselts on kutsutud Jumala sõna tõlkima, tõlgendama, trükkima, ette lugema ja välja jagama. Paljude maade piibliseltsid...

EKB Liidu koguduste osadusvõrgustik 2024

28 Detsember 2023
EKB Liidu koguduste osadusvõrgustik 2024

Detsember 2023 Kaisa Tamme, EKB Liidu sekretär 1. 3D Kogudus ‒ Tallinna Piibli Kogudus2. Antsla EKB Kogudus ‒ Võru Baptisti Kogudus3. Avispea Vabakogudus ‒ Vormsi Rälby Baptistikogudus4. Eikla Priikogudus ‒ Viljandi...

Et lapsed teaksid jõulude tõelist tähendust

28 Detsember 2023

Detsember 2023Eliisa Ladva, LNK lastetöö Küünlaleegid heidavad akendele säravat valgushelki, ahjus küpseb jõulupraad ja kaminas praksub tuli – kogu kodu on täis jõuluhõngu, lapsed ja lapselapsed on peagi külla tulemas....

Jõulupalve

28 Detsember 2023

Detsember 2023 Jumal!Sina oled see, keda ma ootan;see, kes võid minu elu headuse teele pöörata.See, kes teed mind elavaks.see, kes sünnid mu südames uuesti ja nii võid teha jõulud minus...

Eesti Kirikute Nõukogu jõululäkitus 2023

28 Detsember 2023
Eesti Kirikute Nõukogu jõululäkitus 2023

Detsember 2023  Armsad kaasmaalased!„Ja Sõna sai lihaks ja elas meie keskel“ (Jh 1:14). Taas rõõmutseme selle üle, et Jumal on Armastus ja armastab meid. Lausa nii palju, et Ta on...

Linke