11/2012
Janek Mäggi
Novembris ilmub Janek Mäggi ja Jüri Arraku ühisraamat "Pind ja palk". Kogumik sisaldab 119 Janek Mäggi poolt Vikerraadios peetud hommikupalvust aastatest 2007–2012 ning 50 Jüri Arraku vaimuliku sisuga maali ja graafilist lehte aastatest 1964–2012. Raamat tuleb müügile Rahva Raamatu ja Apollo raamatukauplustesse.
."Ilmselt ei ole kerge kantslist ega kateedrilt kuulajateni ulatuda. Ei ole sugugi lihtne alla, rahva sekka laskuda. Kui
keegi seda üritabki, kipub ta ikka kõnelema kaanani keelt, millest teised ei saa aru," kirjutab Toomas Paul raamatu eessõnas. "Kommunikatsioonibüroo Powerhouse juhataja, Eesti Kabeliidu presidendi, terava sulega kolumnisti ja luuletaja Janek Mäggi rahvusringhäälingus peetud hommikumõtiskluste raamat koos Euroopa Teaduste ja kunstide Akadeemia liikme Jüri Arraku ekspressiivsete piltidega ei pea möödarääkimist kartma. Kaks kanget rahvameest on avanud oma südame ning tunnistavad südikalt ja sütitavalt oma usku. Selle maa keeles."
Arne Hiob märgib raamatu kohta: "Võin ainult hea tundega meenutada ühiseid põnevaid vestlusõhtuid – nüüd juba läbi mitmete aastate. Jüri pole ainult maalikunstnikuna mõtte- ja kujundirikas: ta on seda ka oma vestlustes ja kirjutistes. Janek on olnud uute ideede ja vaatenurkade initsiaator, ilma et ta põlgaks või üritaks ümber lükata väärtuslikku vana. Siiski oli veidi üllatav, kui kuulsin ühe koguduseliikme suust, et näe, sinu sõber Janek Mäggi peab raadios hommikupalvusi ja mulle need täitsa meeldivad. Nüüd on neid palvusi peetud juba üle saja ning tõepoolest on aeg need raamatuna välja anda. Janek oskab selgelt kirjutada – seetõttu sobivad ka Jüri Arraku ilmekad maalid siia imehästi. Raamatu pealkirjaks on pandud „Pind ja palk" – see viitab nõustumisele Jeesusega, kes ütleb evangeeliumis, et märka pigem palki oma silmas, mitte ära otsi pindu teiste silmis. Oma mina ei tohi üle tähtsustada teiste arvel! Oleme kõik inimesed. Mulle isiklikult jäi eriti meelde 95. lugu, kus on juttu sellest, milline oli kannataja Iiobi saatus Vanas Testamendis, kes viimaks siiski pääses. „Iiob oli mees, kes läks sisse kitsast uksest," kirjutab Janek. „Kitsas uks ei tähenda ainult pääsu igavesse ellu. See tähendab ka õnnistust maises ja kaduvas elus." Jüri Arraku maal „Hiiob" kuulub samuti mu lemmikute hulka tema loomingust – umbes nii võis too mees ka välja näha. See uks, mille kaudu olen sisenenud Jüri ja Janeki juurde, pole aga olnud kitsas – vastupidi, see on olnud avar ning paljud on sealt sisse astunud. See viitab piiblisõnale raamatu lõpus, et nii mõnedki, kelle uks on külalistele avatud, on enda teadmata võõrustanud ingleid. Heade inglite kohalolul oleme meiegi arutlenud ajalikke ja igavesi asju."
"Issanda aastal 1931 avas Guglielmo Marconi Vatikani Raadio esimese saate sooviga, et tema ehitatud raadiojaam võiks kanda rahu ja õnnistuse sõnumit kogu maailmas," kirjutab raamatu järelsõnas Vello Salo. "Üsna varsti pärast seda, kui ateistlikud okupandid olid usulised raadiosaated meie maal hoopis ära keelanud, avanes minule võimalus selles samas Marconi ehitatud Vatikani Raadios kuulutada sedasama rahu ja õnnistuse sõnumit eesti keeles. Tohtisin seda teha õige mitu aastat. Ristiusu vaenlased püüdsid neid saateid jõuga vaikima sundida, kuid kadusid siis ise. Me ei tea, kui kauaks – ent meil on põhjust tänada Jumalat, et tänapäeva Maarjamaal võime jälle vabalt kuulutada ja kuulata rahu ning õnnistuse sõnumit. Soovin omalt poolt edu ja õnnistust kõigile, kes seda aulist tööd teevad!"