Mis on pastoril EKB Liidust kasu?

03/2015 18 kuressaares 07
Ermo Jürma, Mooste baptistikoguduse pastor

EKB Liidu aastakonverents on foorum, kus enamus meie pastoreid näeb üksteist silmast silma. Ligi neli aastakümmet on need kokkutulekud mulle palju tähendanud. Jällenägemise eel mõtlesin sellele, mida Liitu kuulumine on mulle kui pastorile andnud? Punkte kokku lugedes sain neid rohkem, kui algul arvasin.

Majanduslik toetamine

10 aastat tagasi loodud Pastorite Fondi eesmärgiks on Liidu koguduste pastorite toetamine.

2007. aastal asutatud Eesti Koguduste Partnerid kinkisid tunamullu kõigile suvefestivalile tulnud pastoritele nahkköites kantslipiiblid ja mullu saime tänu neile osta kogudusele ülisoodsa hinnaga noortepiibleid.

Juba aastakümneid on Liit vahendanud jõulude paiku Toronto koguduse toetust eakatele töötegijatele.

Sõbralt Sõbrale kauplustes on antud pastoritele hinnasoodustust.

Osaduse pakkumine

Minu enda ja terve meie koguduse pidupäevadeks on olnud Liidu juhtide külastused. Tänu vendlusele lisanduvad siia teiste koguduste külalised, muusikud ja seminaristid.

Vaimulikuks enesetäienduseks on kevadised ja sügisesed töötegijate õppe- ja osaduspäevad. Seal käsitletakse iga koguduse juhti puudutavaid teemasid. Pastorite statuut sätestab ka minu kohta: „Pastor võtab osa Liidu koolitustest."

Eraldi väljatoomist väärivad pastoriperede laagrid – ideeküllased vestlusringid, vastastikune jagamine, maitsev toidulaud, lõkkeõhtu, öine saun ja ujumine tähistaeva all.

Suvefestivalide ajal toimuv Teekäija ja Allika kirjastuse (tasuta) hommikusöök pastoritele annab sissevaate meie Liidu häälekandja köögipoolele ja tutvustab aasta jooksul ilmunud olulisi raamatuid, mida oma kodukoguduses edasi levitada.
Kuna need üritused on aasta kalenderplaanis varakult kirjas, olen enamusel nendest osalenud.

Koguduste palve- ja osadusvõrgustikku on loositud juba aastaid – vastastikustest külastustest on terve Mooste kogudus lausa vaimustunud ja mind kui pastorit on see mitme kaugema ametivennaga lähendanud.

Aastate eest, kui Liit järjekordselt välismaa sõpruskogudusi vahendas, arenes meil töine partnerlus Baunatali baptistikogudusega Saksamaal (nemad on meid külastanud ja toetanud palvela akende vahetamisel jne). Olen jõudnud ka ise nende juurde.

Informatsiooni vahetamine

EKB Liidu Kalender annab igale päevale sõnumi ja on läbi aastate juhatanud minu jutluste teemavalikut. Seda oma Piibli kõrvalt avades näen, et seal on veel palju olulisi andmeid.

Igakuiselt saabub mu lauaarvutisse Karjase kiri, mis hoiab kätt kogu Liidu ja eriti selle juhtide teenimistööl.
Aastakonverentsiks valmiva Aastaraamatu olen iga kord täistähelepanuga läbi lugenud.

Liidu häälekandjal Teekäija on pastori soodushind.
Liit on lisaks üldlistile „Dialoog" loonud eelkõige pastoritele ja koguduste juhatuste liikmetele operatiivse info vahetamiseks listi „Kogudused".

Kogu eelnev pakett on pastori eest enamasti juba kinni makstud või küsitakse väikest omaosalust.

Tallinna kantselei on Kagu-Eestist päris kaugel, kuid juba pealinna sõitmata olen tänaste sidevahenditega saanud sealt asjalikku nõu kogudusetöö vaimulikes, juriidilistes ja majandusküsimustes. Kui sellist võrgustikku ei oleks, siis mõne nädalaga minu elu palju ehk ei muutukski, aga aja möödudes kuhjuks küll hulk vastamata küsimusi.

Õhus on aga ka vastupidine küsimus: kui kättesaadav olen mina ise Liidule olnud, kui kiiresti nende kirjadele vastanud, mis on Liidul minust kasu olnud? Kuid see poleks käesoleva artikli teema.

Olen siiralt huvitatud saama lugejate tagasisidet samadel teemadel, et üksteiste kogemustest õppida.