Kas sa austad oma pastorit?

11/2011

Pastor ehk hingekarjane – ilus sõna. Soovin järgneva kirjatükiga puudutada mõnd momenti, mis kriibib mu hinge. See on ka üks põhjusi, miks minu nimi toimetaja nõusolekul artikli alt puudub. Ma ise ei kuulu pastoriperesse, olen tavaline koguduseliige.

18 pastorid

Suhtumine autoriteetidesse

Tänapäeval kurdetakse autoriteetide puudumise üle igas eluvaldkonnas. Aga sa ise võid austust teadlikult tekitada. Eriti kui tegemist on väärikate isikute või institutsioonidega. Esmalt meenuta, kuidas pastori või köstri prototüüp on naeruvääristatud meie kirjanduses, menufilmides või anekdootides. Me oleme matsi-rahvas, kes naljalt kedagi endast targemat ei austa. Hoiatuseks on näited Piiblist – usklik inimene peaks nendega alati arvestama. Taavetil oli aukartus autoriteetide suhtes. Kui tal oli võimalus ja teda ka ärgitati „konkurenti" tapma, siis ta keeldus, kuna tegemist oli Issanda võitud kuningaga. See on üks Vana Testamendi kaunitest eeskujudest.

Kõlab kaunilt, kui proua-härra nime ette käib. Mõnes koguduses öeldakse pastor Peep või pastor Teet, kuid on kogudusi, kus nii öelda ei või – "Mis pastor? Peep või Teet ja kogu lugu!" kurjustab mõni.

Pastori igapäevane leib

Mida koguduseliikmed pühapäeva lõunaks söövad? Muukeelses maailmas naljatatakse, et magustoiduks on tavaliselt „pastori jutlus". Ehk siis kriitika. Siin on paralleele ka Eestiga. Aga kahjuks mitte ainult paralleele. Kui kogudus oma pühapäevast moorpraadi naudib, siis mõnes pastoriperes polegi midagi eriti süüa. „Kevadine nõgesesupp on päris maitsev," rääkis üks meie oma pastoriproua. Masendav? Aga kas sa oled kunagi pastoripere lõunale kutsunud? Kartuleid keetnud, kotlette praadinud ja ülejäänud koogi kaasa pakkinud? Moosipurgi või õunakorvi autosse poetanud? Vanem generatsioon teab, millest ma räägin.

Mida sa oled oma pastori heaolu nimel teinud? Miks seda on vaja teha? Pastorit tuleb austada ja mitte ainult sõnades. Pigem vastupidi, Augustinuse sõnadega öeldes, „kui vaja, siis ka sõnadega". Kui sa kurdad, et tal on aed korrast ära ja peenrad räämas, siis vii talle lilletaimi ja paku ennast abiks. Võib-olla on ta väsinud kolimistest; elu uues kohas – taas tuleb otsast alata. Ei jaksa enam. Kui sina aitad seda olukorda muuta, õnnistab Jumal kogu linna kauni pastoraadiga. Oled sa oma abi pakkunud kasvõi lapsi hoidma? Või oma muid oskusi rakendanud?

Vääriline palk

Kas sa pead toetama kõiksugu abiorganisatsioone, kui su oma hingekarjasel on vajadused? „Tehke head kõigile, aga ennekõike usukaaslastele," juhatab Pühakiri väga selgelt.

Kas pastoril ja tema perel on materiaalseid vajadusi? Me maksame talle ju palka ning pealegi, keegi pole siin rikas! Aga ... milline on hea palk? Kas sinu pastori peamine mõttemotiiv peaks olema: Kust-leida-raha-uute-talvekummide-ostuks? ... või: Mis-teemal-peaks-järgmisel-pühapäeval-jutlustama? Kumb valik domineerib?

Tema silmis võib sageli olla hirm, sest kui kodus midagi ootamatut juhtub, siis raha ei ole. Ta ei saa seda kurta, mees ikkagi ... Sa tahad ju oma pastori silmis näha pigem rõõmu, positiivset ärevust! Üks Eesti kogudus maksis pastorile minimaalset palka, kuid matustele ja laulatusele teise ilma otsa pidi ta sõitma omal kulul. Aga mis siis saab, kui tuleb hambaarstile minna? Kui pesumasin vajab väljavahetamist? Kui kogudus on väike ja ei suuda vähemalt keskmist palka maksta, tuleb muu lahendus leida.

Mõtle ka sellele, millal ja kas pastor puhkab? Tead, mõni nendest ei valda seda kunsti, aga kui sina valdad, siis kutsu ta oma suvilasse või reisile oma autoga. Miks mitte pakkida kerge piknik ja võtta koos ette kosutav sõit loodusesse?

Igal jutlusel on hind

Jutlus on veel täiesti eriline teema. Siia rubriiki mahuvad lisaks pastorile ka ilmikjutlustajad. Mõni pastor on loomupoolest hea ja ladus jutlustaja, teine mitte. Mõni vajab rohkem ettevalmistusaega, teine vähem. Taevast jutlused üldjuhul alla ei saja, nendega tuleb aega veeta. Kas jutlusel on hind? Siin Maarjamaal on suhtumist seinast seina. Olen näinud inimesi naerma puhkemas, kui sellist teemat puudutada. „Mis mõttes – hind?"

Jutlustamine on koguduse süva-vaimulik kasvatamine ning seda tuleb eriliselt väärtustada. Vaimne töö on kaunis raske, sellest lähtuvalt on jutluse ettevalmistamine veelgi raskem. Seda heas mõttes – nagu sünnitus – vaevale järgneb vääriline tasu.

Ükskõik millised on sinu kriteeriumid pastorile, teda on vaja toetada. Ole tänulik oma pastori eest ja lähtu oma käitumises Piibli printsiipidest.

.