Kogudus versus pastor

01/2012

Ermo Jürma, Teekäija toimetaja

Novembris ilmus Teekäijas anonüümne kaastöö: „Kas sa austad oma pastorit?" See artikkel ajendas esitama küsimusi mitme koguduse juhatuse esimeestele. Valisin keskmise suurusega kogudused (kus pastor ei täida ka juhatuse esimehe ülesandeid) ja püüdsin lahkelt saadetud vastuseid terviklikumaks ülevaateks koondada.

Kas pastoril on kogudusega tööleping?

Pastoril on kirjalik tööleping (vahel vaid paber, et on tööle võetud). See on (väga) lakooniline ega sisalda üksikasjalikku tööülesannete loetelu. Nende fikseerimist on küll arutatud, aga pole suudetud adekvaatset loetelu luua.

On veel üürilepinguid koguduse korteri kasutamiseks.

Kas te maksate pastorile palka?

Pastor saab palka, mis mullu jäi pisut alla Eesti keskmise. Maksame vastavalt sisemisele õiglustundele.

Jah ja palga osana korterilaenu tasumise kompensatsiooni. Meil ei ole pastoraati, mis sobiks tervele perele elamiseks. Jäi kolm võimalust – leida pastor nende seast, kel elukoht olemas, osta korter/maja või maksta palka, mis võimaldab korteri laenuga osta. Kui pastor peaks teenima meid kogu oma elu, siis on tal kuskil pensionipõlve veeta.

Maksame vähem kui miinimumpalk, lisaboonuseks on elamine koguduse majas.

Kas pastoril on autokütuse kompensatsioon?

Isikliku auto kasutamisel tööülesanne täitmisel saab ta kompensatsiooni sõidulehe alusel. Jah, on ka igakuine autokompensatsioon. Ta saab 64 eurot kuus.

Lisaks saab ta toetust kommunaalarvete tasumiseks.

Kas pastoril on korraline puhkus?

Pastoril on 4 nädalat puhkust, mille ta võtab tavaliselt suvel kahes osas. Kui palju suudab ta sellel ajal koguduse asjadest eemal olla, jääb tema südametunnistusele. Kui teda on teistesse kogudustesse kutsutud, siis me seda puhkusena ei arvesta. Oma kogudus sellisel pühapäeval koju ei jää ja teenistus toimub iga ilmaga. Õnneks ei ole ta mitte väga tihti ära.

Sisuliselt on pastoril üks suvekuu vaba, aga alati pole seda puhkusena vormistatud.

Kas pastor võtab osa EKB Liidu täiendkoolitustest?

Meie pastor võtab osa täiendkoolitustest õppides ja õpetades, kutsudes teisigi koguduseliikmeid kaasa.

Huvi korral on ta ikka osalenud. Rohkem on küll GLS seda ülesannet täitnud.

Ei ole kursis; võib-olla ta ei informeeri juhatust nendest osavõtust, makstes ise koolitusetasud. Töötegijate õppepäevadel on ta vahel osalenud.

On inimesi, kes ohkavad kergendatult, kui nende nime kuukavas ei ole. Kas te toetate oma pastori ettevõtmisi?

Kuukava arutab läbi tööharujuhtide kogu.

Üldiselt küsib pastor enne kuukava koostamist inimeste võimalusi ja n-ö teadmata sinna küll keegi ei satu. On ka liikmeid, kes on alati valmis kaasa teenima ja kelle "ohkamised" on teistsugused...

Neid kergendusohkeid on, kuid loodan, et pastor kõike ei kuule. Kuukava tegemisel tahtsime teda aidata ja osaliselt selle koostamise endi peale võtta, kuid ta ei andnud otsa käest ära.

Meile endile tundub, et suures osas me toetame teda. Kuidas see pastori poolt vaadatuna tundub, ei tea.

Ausalt öeldes: suure entusiasmiga kaasaminejaid alati ei ole. Kui pastoril on mõne ürituse korraldamiseks idee, siis peab ta ka palju ise ära tegema.

Kas teie pastor teenib oma ametis rõõmuga?

Suurt masendust küll välja ei paista. Pigem talle meeldib see töö, siiamaani isegi meie koguduses.

Tahaks uskuda, et see nii on, kuigi ega tal alati kerge küll ole. Peale pühapäevastel teenistustel osalemise on raske inimesi kaasa haarata midagi tegema. Raske, aga õnneks mitte lootusetu.

Kas teie koguduses on suhtes pastoriga „midagi eeskujulikku", mida Teekäija võiks edastada?

Enamasti pastor informeerib kogudust ette, kui tal on vaja kuskil külalisena kõnelda.

Kord nädalas on lähedal elavatel vendadel võimalus ühiseks palveks.

Kogudus püüab luua kõik võimalused pastorile (ja ta perele), et ta saaks keskenduda vaimulikule tööle.

Aastaid tagasi ostsime jalameheks jäänud pastorile toimiva auto. See teenis mõned aastad, kuni välismaa sõbrad järgmise autoga toetasid.

Pastori motivatsioon ei sõltu ainult majanduslikust poolest, mis ilmselt on tagasihoidlik ja ei konkureeri enamasti palkadega tööjõuturul. Väikese lisasüsti annab ka mõni sõbralik kartulikott või kinkekaart.

Eelmine juhatuse esimees ütles, et ta on pidanud oma ülesandeks olla pastori selja taga ja toetada (niikaua kui pastor päris rappa ei lähe). Olen pidanud koos teise vennaga pastori kohta käivate kuulujuttude allikaid ja põhjusi otsima.

Lisaboonus meie kogudusele on see, et pastor valdab IT-asjandust, koosolekutel saame kasutada erinevaid lahendusi ja tema hoolitseb ka kodulehe eest. Enamus koguduse liikmetest toetab pastorit, ometi võiks seda rohkem näidata ka oma sõnade ja tegudega.

Me palvetame pastori ja tema pere eest – eks see olegi üks erilisemaid asju üldse.

Võetakse nii loomulikuna, et pastor on olemas ja teenib kogudust, aga tegelikult on see suur õnnistus.

.