Tänamine tasakaalustab elu

12/2010

Taavi Palm, Puka Vabakogudus

Piibel ütleb: „Vanemaid, kes hästi juhatavad kogudusi, peetagu kahevõrra austusväärseiks, eriti neid, kes näevad vaeva sõna ja õpetamisega." (1Tm 5:17) See töötas „kahevõrra" hästi 12. novembri pidulikul vastuvõtul Glehni lossis, kuhu EKB Koguduste Liit kutsus oma pastorid koos abikaasadega.

.

Staažikad töötegijad kohtuvad tihti juubelitel, aga kuidas suhtub meie liit noortesse kolleegidesse? Kuhu on noorel pastoril koos oma naisega minna? Kas väärtustatakse tema ja ta lähima abilise ja toetaja tööd? Suvistest pastoriperede laagritest on teada, et suhtutakse armastusega ja hoolivusega, uued põlvkonnad on seal pildil. Mitmed tunnistasid, et seekord oli meeldiv üllatus saada liidu presidendilt kutse, tulla tänuõhtule Glehni lossi. Meid võttis vastu kaunis klassikaline muusika, küünlavalgus, Meego Remmeli ja ta abikaasa käepigistus uksel.

Hümniga alustades tundsime kui hea on, et meie riigi hümni viimases salmis on palve Jumala poole.

Õhtu jooksul mõtlesime me sellele, mille eest saame Jumalat tänada. Paaride kaupa arutledes sai seal palju tänupõhjuseid kokku liidetud. Enamus neist võis jääda teiste eest salajasse, osa sai aga ühises lõpupalves kõigile avaldatud.

Kui elul on olemas tänu pool, siis on koorem kerge. Oluline on Jumala ees läbi mõelda, mille eest me oleme tänulikud? Milline on minu isikliku elu õnnistus? Milline on meie perekondlik tänu(ütlemine)? Milline on minu kodukoguduse tänupõhjuste rida? Millised on meie koguduste liidu ühise missiooni kordaminekud?

Kui me tänapäeval ütleme „tänan", siis kahjuks me ei mõtle enam selle algsele tähendusele. Meie eludel on ju suurem tähendus kui lihtsalt olemas olemine. Tagasihoidlik eesti töötegija vajab julgustust, et minna kellegi juurde ja öelda talle tänu – öelda seda, mis ehitab kedagi üles. Meie elu peaks olema tänulaul, mis algas enne kui me sündisime ja kestma kogu elu. Kaunikõlalise kontsertkava vahel väljendas luulekeeles seda Eelika Remmel.

Mitmed arvasid, et sellisest tähelepanust ja vastuvõtust võiks kujuneda kaunis traditsioon. Alati ei ole selleks vaja lossi, meil on ju kauneid pühakodasid ning Jumalast kingitud Püha öö ime sündis Petlemmas karjasteväljal.