01/2012 Klaus Rösler / Helle Liht
Eelmise aasta detsembri alguses toimus Prahas Euroopa Baptistiföderatsiooni (EBF) tavapärane meeskonna aasta-lõpu koosolek, millest võttis esmakordselt osa ka 2011. aasta septembris presidendiks valitud saksa pastor Hans Guderian. Teekäija vahendab Hans Guderiani sõnumi EBFi meeskonnale ka oma lugejatele.
Hans Guderiani sõnul on EBFi liikmesliitudel oma koguduste ja nende liikmetega suur roll Euroopa edendamisel. EBFi kuulub 57 baptistiliitu kokku 850 000 liikmega Euroopas, Lähis-Idas ja Kesk-Aasias. See on täiesti arvestatav elanikkond EBFi piirkonnas, kelle ülesandeks on praeguse kriisi olukorras jõuda kaugemale poliitilistest ja majanduslikest püüdlustest ning täita Euroopa eluga, mida iseloomustab üksteisega suhtlemine, üksteisest hoolimine ja üksteisemõistmine.
Koguduste ülesandeks on jõuda kaugemale ka rahvuslikest huvidest, mis on nii mõneski Euroopa riigis võtnud äärmusliku vormi ja väljenduvad natsionalistlike rühmituste võidukäigus, mis seab ohtu teistest rahvustest inimeste elu ja heaolu. „Me peame üksteisele meelde tuletama, kui hea on ühinenud ja avatud Euroopa meie jaoks," on Hans Guderian veendunud. Tema sõnul ei saa enam eeldada, et kogudused väärtustavad osadust teiste maade ja teistest rahvustest kogudustega. Pärast Teist maailmasõda oli Saksa kantsleri Konrad Adenaueri (1876-1967) ja Prantsusmaa presidendi Charles de Gaulle (1890-1970) südameasjaks sõjaaja vaenlaste lepitamine. Sellel ajal innustus kogudustevaheline koostöö nendes riikides ning mitmete ühiste projektide kaudu avardus koguduseliikmete nägemus Jumala riigist. Sõjajärgselt rajati ka Euroopa Baptistiföderatsioon, mis ühendas sõja ajal vaenujalal olnud riikide kogudusi ning selle kaudu levitas ja kehastas Jumala riigi sõnumit lepitusest ja osadusest. Pärast raudeesriide langemist 1989. aastal olid nii „läänekad" kui „idakad" väga innukad kasutama saabunud vabadust ja üksteist külastama, sõprussuhteid rajama ja üksteist tundma õppima. Üle Euroopa tekkis palju sõpruskogudusi, kelle ühise töö tulemusena rikastusid väga paljude inimeste elud. Täna, 20 aastat hiljem, on see entusiasm ja teadlikkus taandumas. Poliitiliselt ühinenud ja avatud Euroopas on taas pead tõstmas individualism ja rahvusäärmuslikud ideed. Samuti kipub kaduma osadus eri riikide koguduste vahel.
„Rahu, lepitus, osadus – need on olulised väärtused, mille poole me peame jätkuvalt püüdlema ka täna," väidab Hans Guderian. Neid tuleb välja elada eelkõige erinevate koguduste tasandil ega tohi jätta ainult riigiametnike läbirääkimiste teemadeks. Hans Guderian soovitab luua ja arendada olemasolevatest veel tugevamaid sõprussidemeid kohtumiste, jumalateenistuste, puhkelaagrite ja teiste ühisprojektide kaudu. Ainult nii võib üksteist paremini tundma õppida ja ühiste jõududega ühiskonnas osadust ja üksteisemõistmist väärtustada. Ainult nii võib osa saada Jumala loodud rikkustest, millele igal maal ja rahval on lisada oma killuke. Rahvusvahelised kohtumised aitavad mõista, mida Jumal on tegemas teistes maades ja selle läbi avardada ka iseenda arusaamist Jumala riigist ja selle olemusest. „Me ei tohi jätta Euroopat ainult poliitikutele," ütleb Hans Guderian, kes näeb EBFi ühe olulise ülesandena EBFi liikmesliitude omavahelise suhtlemise ja koostöö edendamist.