Otsing

12/2009 Janek Mäggi, ajakirjanik

„Ärgu olgu teil ühtki muud võlga kellegi vastu kui ainult võlg üksteist armastada; sest kes armastab teist, on Seaduse täitnud" (Rm 13:8).

Teekäija toimetaja Ermo Jürma kirjutas mulle nii: „Kaugel sa oled oma artikli kirjutamisega Teekäija Jõuluajakirja? Kavas on praegu pealkirjaks "Miks on vahel nii raske lasta end armastada?", see võib muidugi varieeruda." Ma ei ole kaugel. Alustan. Ja mis siin ikka varieeruda – kui selline mõte toimetajal tekkis, siis tuleb sellest lähtuda. Lähme teele.

Esmalt – kas me peaksime üldse laskma end armastada – eriti kui me ei taha, et keegi meid armastab? Selline õigus meil on. Armastusest võib keelduda. Vahel me lihtsalt ei taha. Ja kõik. Ja see ei tundu raske mitte sellepärast, et armajastaja on ebameeldiv või vastumeelne, vaid seepärast, mis on meie sees. Meie halvad isikuomadused, mis sunnivad meid tegema asju, mida me hiljem häbeneme. Vahel kohutavalt häbeneme.

Aadam ja Eeva ei lasknud Jumalal end armastada – nad tegid, mis oli Jumala armastuse vastu ja pidid Eedeni aiast lahkuma. Juba esimesed inimesed alustasid inimkonna senikestvat võitlust Jumala armastuse vastu. Võitlust, millest me minu meelest pole kasu saanud. Ainult kahju. Kuid tegelikult – nad ju armastasid Jumalat, aga nad ei lasknud Jumalal armastada ennast.

Inimene saab ise valida – kas lasta enda armastada või mitte, kas armastada või mitte. Armastada on lihtsam kui olla armastatud.

Armastamine on isekam tegu – hoolimata sellest, kas teine pool tunneb sama või mitte, ei saa keegi meilt meie tunnet võtta. Kuid olla armastatud – eriti kui see, kes meid armastab, ei pruugi olla see, keda meie armastame – on kuninglik-jumalik oskus. Suuremeelsus. Suursugusus.

Staaritsemine väljendab lugupidamatust

„Teine on see: Armasta oma ligimest nagu iseennast! Mingit muud neist suuremat käsku ei ole" (Mk 12:31).

Kuidas nii? Vaatame maailmas ringi. Nii palju on staare, keda rahvas armastab, kellel on pöörased fännid, kuid kes ise ei pea oma fännidest üldse lugu. Ülbus ja üleolevus saadavad neist paljusid. Olgu põhjused selleks missugused tahes.

„Staaritsemine" tähendab meie jaoks seda, et meid rabab, kui hoolimatult keegi suhtub inimestesse, kes temast hoolivad. Vahel me staaritseme Jumalaga ka. Nagu Aadam ja Eeva. Tunneme ennast liiga kindlalt selle suhtes, kes meid armastab. Kuid alati ei tähenda see, et kui keegi meid armastab praegu, et ta saab seda teha ka tulevikus – kui me teeme, mis meile pähe tuleb. Jumal ei saanud. Aadam ja Eeva pidid Eedeni ajast lahkuma.

Me ei taha võtta vastu armastust, mida meile pakutakse. Me tahame midagi erilisemat ja enneolematumat. (Süüa vilja, mille söömise tagajärgi me teame, aga me ei usu.) Ja vahel, kui me seda otsime, me jäämegi otsima. Kui meenutada Jeesuse tähendamissõna: „Millal me nägime sind näljasena või janusena või kodutuna või alasti või haigena või vangis?" (Mt 25:44).

Samapalju kui me vajame, et saaksime armastada, vajame seda, et me saaksime armastatud olla. Et keegi pühendub just meile. Peab just meid kõige kallimaks. Kõige armasmaks. Unikaalseks. Jumal peab. Meie Jumalat alati mitte.

Selles, kui meid armastatakse, on palju väärtusi. Palju väikeseid imesid. Seda tasub hinnata. Mitte ainult sellepärast, et see austab armastajat. Mitte ainult sellepärast, et meil on sellest emotsionaalne ja vahel ka materiaalne kasu. Vaid ka sellepärast, et endast hoolida laskmine õpetab meid hoolima ka teistest. Kui sa tead, kui head on vanaema pühapäevahommikused pannkoogid, tahad neid pannkooke teha ka oma lastelastele.

Jeesus hoolib ka hoolimatutest

„Ja kirjatundja ütles talle: "Hästi, Õpetaja, sa ütlesid tõtt, et tema on Ainus ja ei ole teist peale tema; ja armastada teda kogu südamega ja kogu mõistusega ja kogu jõuga ning armastada ligimest nagu iseennast on palju rohkem kui kõik põletusohvrid ja muud ohvrid." Ja Jeesus, nähes, et kirjatundja vastas arukalt, ütles talle: "Sa ei ole kaugel Jumala riigist." Ja keegi ei julgenud teda enam küsitleda" (Mk 12:32-34).

Piibel õpetab meid armastama ligimest nagu iseennast. Kui me armastame ennast, siis teame, kuidas armastada teisi. Kuid ta õpetab ka seda, kuidas olla armastatud. Kuidas austada inimesi, kes meist hoolivad. Ja armastuse all mõtlen ma jumalikku agape armastust, seda kõige suuremat ja tähtsamat tunnet, millel maailm püsib.

Jõulude aeg on eriline aeg kõigi inimeste jaoks. Teha kingitusi. Olla koos. Saada taaskord kokku üle pika aja. Valmistada üksteisele rõõmu. Kuid eriti eriline on ta kristlaste jaoks. See on sünnipäev. Inimese ja Jumala Jeesuse Kristuse sünnipäev. Meie Päästja sünnipäev.

Jeesus on meile kõige suuremaks eeskujuks ka selles, kuidas olla armastatud. Kuidas käituda sellega, kes meid üle kõige armastab. Jumal Isa armastas oma Poega üle kõige. Jeesus vastas armastusega, mis on armastatud olemise oskuse suurim väljendus. Ta tegi armastuse tegusid: võitis kiusatused (see on suurem tegu, kui kahetseda ja saada andeks) ja palus, et Isa, sinu tahe sündigu. See oli ristisurm – meie pärast.

Jeesus hoolib ka neist, kes temast ei hooli. Tema armastus ei saa otsa, isegi siis, kui me ta hülgame. Kui me ta salgame kolm korda, nagu seda tegi Peetrus. Ta andestab. Andestab. Andestab. Kui me seda tahame. Kui me andeks palume. Andeks palumise võime on üks komponent oskusest olla armastatud.

Tegelikult ei ole raske ei armastada ega olla armastatud. On vaja vaid tahet. Kristlase privileeg ongi see, et tahet võib selle puudumisel paluda Jumalalt. Ei tohi lihtsalt korjata endasse kibestumisi ja pettumusi. Ja kui neid on, tuleb neist üle saada. Jumala abiga. Ning armastada. Ja olla armastatud. Lubada ennest armastada.

Uudised

2023-4-juuni

02 Juuli 2023
2023-4-juuni

SISUKORD  Eluringikeskus usaldab igal päeval, et Jumal varustab Daire Tiigivee Koos Jeesusega ka saunalaval Matthew Edminster Püha Vaim toob Jeesuse kõigi inimesteni Ermo Jürma Joel Keernik – kitsikuses saab Jumala...

Rakvere Karmeli kogudus tähistas Jumala heldust

02 Juuli 2023
Rakvere Karmeli kogudus tähistas Jumala heldust

Juuni 2023Gunnar Kotiesen, Karmeli pastorFotod: Karmeli arhiiv Rakvere Karmeli kogudus tähistas Jumala headust ja heldust – tänus vaadati minevikku ning usus tulevikku. Sel kevadel oli koguduse aastapäev jagatud lausa kahele...

Aeg õppida ja aeg lõpetada

02 Juuli 2023
Aeg õppida ja aeg lõpetada

Juuni 2023 Kaisa Tamme, KUSi magistrant Juunikuus kaitsesid Kõrgemas Usuteaduslikus Seminaris oma lõputöid 5 tudengit ja diplomi sai ka talvel kaitsnud Edite Supe. Triin Kasemaa: „Jumalateenistuste vormid ja ühislaulu roll Eesti...

In memoriam Timothy Keller

02 Juuli 2023
In memoriam Timothy Keller

Juuni 2023 23.09.1950–19.05.2023 Hiljuti lahkus taevakoju üks kristliku kirjandusmaailma suurkujusid, pastor Timothy Keller. Tema surma puhul tegi USA endine president George W. Bush avalduse: „Mul on õnn, et sain teda tundma...

Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

02 Juuli 2023

Juuni 2023 Kolmainu Jumal, kes sa oled maailma ja inimkonna oma Poja kaudu lepitanud, halasta oma loodute peale, kes jälle sõdivad ja surma külvavad.Taas on tsiviilelanikud väheste võimuahnete juhtide poolt...

Pöördumine mehe ja naise vahelise abielu toetuseks

02 Juuli 2023
Pöördumine mehe ja naise vahelise abielu toetuseks

Juuni 2023 EKB Liidu aastakonverents, Tartus, 6. mail 2023 Austatud Eesti Vabariigi peaminister Kaja Kallas, Vabariigi Valitsus ja minister Signe Riisalo. Lugupeetud Eesti Vabariigi Riigikogu. Kallis Eestimaa rahvas.Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja...

Vaskmünt versus hõbemünt

02 Juuli 2023
Vaskmünt versus hõbemünt

Juuni 2023 Igor Raihhelgauz, Tallinna Vene EKB Kogudus Betaania Autori raamatust „Parem kui kuld. 2022“. Selles Piibli Õpetussõnade raamatu käsitluses on kaasanud rohkesti juudi rabide ja teiste vaimuinimeste vaatlusi.Targad jutustasid järgneva...

Vaimulike töötegijate kohtumised

02 Juuli 2023
Vaimulike töötegijate kohtumised

Juuni 2023                       Koroonaaastate pausi järel kutsus Liidu juhatus eakad vaimulikud töötegijad koos abikaasadega Tartu Eluringikeskusesse. Keskuse juhataja Ines Kerikmäe...

Suvele vastu palvemeelsuses

02 Juuli 2023
Suvele vastu palvemeelsuses

Juuni 2023 Maia Bubnov, Pärnu Immaanueli kogudus Viimasel ajal heliseb mu mõtetes ja südames Pauluse innustus: Palvetage püsivalt, valvake tänupalves! (Kl 4:2). Ehkki võin end sageli leida palvetamas, on mulle veelgi...

Õigus siduda ja lahti päästa

02 Juuli 2023
Õigus siduda ja lahti päästa

Juuni 2023 Peeter Roosimaa, Uue Testamendi õppejõud Jeesuse sõnum PeetruseleKord ütles Jeesus Peetrusele: Ma annan sulle taevariigi võtmed, ja mis sa iganes kinni seod maa peal, see on seotud ka taevas,...

Linke