Otsing

12/2008 Janek Mäggi

„Jeesus astus poodi sisse. Pani mõned asjad korvi. Jüngreid ei olnud lähedal. Ta otsis taskust raha ja maksis ära. Ta lasi asjad ära pakkida. Ta pani kingitused kuuse alla ja ootas. Lapsed leidsid kingitused üles. Nad said väga rõõmsaks! Jeesus mõtles, et küll on tore, kui saab nii lihtsalt kellegi meele rõõmsaks teha."

Nii võiks kõlada väljavõte ühest päris tavalisest lasteraamatust, kus peategelaseks on Jõuluvana. Mina arvan, et Jeesus käitub sarnaselt. Ta tunneb rõõmu sellest, kui meie tunneme rõõmu. Kingituste saamine on tore isegi täiskasvanute jaoks, rääkimata lastest. Mulle meeldib kohtuavalt kingitusi saada! See on põnev! See on tunnustus. See on kinkija armastuse väljendus.

.

Sageli kuulen, kuidas halvustatakse jõuluaega: üks tilu-lilu käib igal pool, kõik on kommertsiks pööratud jne. Ometi heliseb sellel ajal väga tugev kristlik sõnum – tehke head, sest meilegi on head tehtud. Jeesus on kingitus. Jumal tegi meile kingituse. Lunastus on suur ja suurepärane kink. Jeesus kinkis meile oma elu, igavese elu.

 

Mul on alati hea meel, kui sa tuled!

Meil, kristlastel on vahel tõrjuv hoiak sellesse, mis ühiskonnas meie ümber toimub. Tegelikult ei pruugi see alati olla üdini halb, see võib-olla isegi hea, kui me oskame sellesse õieti suhtuda ja seda ära kasutada.

Jõuluajal kostub „kristlikku" pahameelt rohkemgi, kui muul ajal. Me peame silmakirjalikeks inimesi, kes käivad kirikus ainult jõulude ajal. Kuid tegelikult on ju tore, et nad tulevad! Kasvõi ainult korra aastas. Kasvõi ainult jõulude ajal. Nad kuulevad ju Jumala Sõna.

Paulus märkis, et kui keegi kuulutaks evangeeliumi ka kiusu pärast, siis on tal ikkagi hea meel. Peaasi, et kuulutab. Kui kaubanduskeskustes reklaamid vilguvad, siis nad tuletavad väga paljudele meelde, et on jõulud. Ja väga paljud teavad ja tajuvad, et sellel on kristlik tähendus – nad teavad, et see on Jeesuse sünnipäev.

Jeesuse sünnipäev meeldib mulle väga. Nii suurejoonelist sünnipäevapidu ei pea minu teada mitte keegi. Keegi ei kutsu oma sünnipäevale kõiki inimesi, isegi kontvõõraid. Hüljatuid ja vaevatuid. Kõiki.

See sünnipäev on eriline just ka selle poolest, et ta kestab sageli pool aastat. Algab juba suve teises pooles, kui maailma pealinnade uhkemad kaubamajad avavad oma jõulukorrused ning lõpeb jaanuari lõpus, kui viimased ehted ära korjatakse ja kuused tuleroaks lähevad.

 

Evangeeliumi tõhusaim reklaamikampaania

Paremat evangeelium kuulutamise aega kui jõulud on raske leida. Jõulude kristliku tähenduse varjujäämine saab olla vaid meie, kristlaste vähese aktiivsuse süü. Sest kui me oleksime aktiivsemad, võtaksime rohkem sõna ja korraldaksime rohkem üritusi, siis see sõnum kajaks kaugemale ja mõjusamalt.

Jõulude ajal kuulavad ka usust kaugemal olevad inimesed vaata et hea meelega Jumala Sõna. Ja kas me tõesti julgeme öelda, et see ei tee oma tööd?! Teeb. Teeb. Teeb. Ükski sõna, mis on välja läinud, ei pöördu tagasi tühjalt, vaid toob esile vilja. Kui see sõna on Jumala Sõna, on tema vili hea.

Kui me näeme, et jõuluaeg on oma eesmärgist kõrvale kaldunud, peame meie - mina ja sina - seda tagasi kallutama.

Jõulude ajal peab inimesi meeles pidama. Jõulukaart on tähtis. Sest Jeesus on meid meeles pidanud. Jõulude ajal peab inimestega suhtlema, sest Jeesus suhtleb meiega. Püüdes tema sarnasuse poole, muudame jõuluaja – suurejoonelise evangeeliumi kuulutamise reklaamikampaania – eesmärgipäraseks. Kui me näeme, et ta on oma eesmärgist kõrvale kaldunud, peame meie – mina ja sina – seda tagasi kallutama. Kui igaüks meist teeb väikse teo selles suunas, saab nendest väikestest tegudest kokku suur. Kui tublid oleme, väga suur.

Jeesus lunastas meid vaesusest, haigusest ja surmast. Oma ristisurma läbi. See oli tema kingitus meile. See väljendas tema armastust. Hinges tunnen, et meil on sama kohustus. Väljendada oma kingitustega armastust oma lähedaste vastu.

 

Jeesusele kingitused meeldivad

Sest kingituse suurus seisneb selles, kui palju on kinkija sellesse pannud oma hinge, oma isikupära, oma hoolivust. Jeesus ei andnud meile kinkekaarti, et mine poodi ja osta, mida ise tahad. Raha meil ju on, selles ei ole küsimus. Ja kui ei ole, saame teenida. Või kelleltki küsida. Ta andis iseennast – kõik, mis tal oli. Oma elu. Me ei vaja kinkekaarti, me vajame kinkijat ennast. Parim kingitus väljendab jäägitut pühendumist ja armastust. Tema väärtus on igavene.

Sest kingituse suurus seisneb selles, kui palju on kinkija sellesse pannud oma hinge, oma isikupära, oma hoolivust.

Ainus võimalus mõista, miks Jeesuse sünnipäev on meie aasta kõige olulisem sünnipäev, on anda ka endast kõik. Jeesus ei rääkinud sellest, et me peaksime käima kotiriides ja tuhas – et olla Jumalale meelepärane. Ta rääkis sellest, et me peame tegema üksteisele head.

Mäletate lugu sikkude ja lammaste eraldamisest? Matteuse evangeeliumi 25:37-40 seisab: „Siis vastavad õiged talle: "Issand, millal me nägime sind näljasena ja toitsime sind, või janusena ja jootsime sind? Millal me nägime sind kodutuna ja võtsime su vastu, või alasti ja riietasime sind? Millal me nägime sind haigena või vangis ja tulime su juurde?" Ja kuningas vastab neile: "Tõesti, ma ütlen teile, mida te iganes olete teinud kellele tahes mu kõige pisematest vendadest, seda te olete teinud mulle." Alati me ei teagi, kui suur võib olla mõne näiliselt ilmaliku teo vaimne kaalukus.

Tehkem kingitusi. Pangem neisse oma hing. Tehkem neid, nagu me teeksime neid armastusest oma lähedaste ja Jumala vastu. Jõuluajal eriti. Jeesus kutsus meid oma sünnipäevale. Tähistame seda koos. Meil on, mille üle rõõmustada. Kellele ei ole, kuulutame talle rõõmusõnumit. Läbi kingituste. Läbi armastuse. Sõnumit igavesest elust. Jagame seda. Kõigile.

Uudised

2022-8-detsember

22 Detsember 2022
2022-8-detsember

SISUKORDEKB Liidu tööharude jõulutervitusedKuidas aidata siis, kui ei tea, kuidas aidata? Sõbralt Sõbrale Kolm sammu jõuluime südamesse Ermo Jürma Heldur Aas – pehme südame, suure usu ja teotahtega mees Mari-Vivian...

Piibliseltsi Jõulumargid 2022

22 Detsember 2022
Piibliseltsi Jõulumargid 2022

Detsember 2022 Jaan Bärenson, Eesti Piibliseltsi peasekretär Mööduva aasta hõimunädala teemaks oli „Sild üle aegade“. Jumala rahvana mõistame seda mõtet tõeliselt. Meie Jumal on igavene. Piibliselts on püüdnud jagada Piibli sõnumit...

Nelly Polli toimekad jõulud Eluringikeskuses

22 Detsember 2022
Nelly Polli toimekad jõulud Eluringikeskuses

Detsember 2022 Daire Tiigivee, Eluringikeskuse asejuhataja Nelly Poll, Tartu Eluringikeskuse värske elanik, võtab oma 73ndad jõulud vastu vastavatud eakatekodus. Nelly, jaga mõnda eredat jõulumälestust oma elustEesti Vabariigi taassünniga sain ka mina...

Raskete päevade rõõm

22 Detsember 2022
Raskete päevade rõõm

allikakirjastus Detsember 2022  Pastor Osvald Tärgi jutlusi on ilmunud Eestis palju, kuid rohkem on kindlasti veel arhiiviriiulitel. Sellesse kogumikku on valitud kimp jutlusi aastatest 1939–1943, kui ajad olid keerulised ja...

Jõuluime sünnib puhtas südames

22 Detsember 2022
Jõuluime sünnib puhtas südames

Detsember 2022 Ermo Jürma, Mooste koguduse pastor Jõulud toovad inimesi kokku ja õnnestuvad ka rasketes oludes. Nii oli see juba Jeesuse sünni juures. Kas ei võinud Joosep tunda, et teda ei...

Kehra ja Risttee koguduste palvepartnerlus

22 Detsember 2022
Kehra ja Risttee koguduste palvepartnerlus

Detsember 2022 Indrek Luide, Kehra koguduse pastor Tartu Kristlik Risttee Kogudus ja Kehra Kogudus olid 2022. aastal palvepartnerid. Tegutsedes 21 aastat tagasi EKB Liidu misjonisekretärina, oli mu südames palav igatsus ‒...

Ilmatsalus on, mida uudistada

22 Detsember 2022
Ilmatsalus on, mida uudistada

Detsember 2022 Hele-Maria ja Rando Kangro, 3D Kogudus Pärast 20aastast pausi on Liidu kogudused sirutunud Ilmatsalu alevikku. Meie korraldatud Ilmatsalu Alfa lõpetas 10 osalejat!See oli 90ndatel, kui Tartu Kolgata baptistikogudus rajas...

Ühe ööga muutus kõik

22 Detsember 2022

Detsember 2022Heili Meibaumi kogumikust „elumõttelõngakera“ (2022) ühe ööga muutus kõikpaar aastatuhat tagasikui valgus pimeduse keskelpaistis võimsaltsedasiet tulid kummardamatargad idamaaltja tulid rumaladning jätsid mahaisetehtud jumalad

Aastavahetus

22 Detsember 2022

Detsember 2022Linda Sool Hea on lõpetada aastaüheskoos meil Loojaga.Igast päevast kandnud läbiTa meid oma rahuga. Me ei taha nuriseda,kui see aasta möödub nüüd.Hea on hetkeks seisatada.Minna otse – see me...

Üks laul läks lendu

22 Detsember 2022

Timo Lige ÜKS LAUL LÄKS LENDU 1 Üks laul läks lendukeset eestimaist talve.Keset sompus ja halli argipäeva.Üks laul läks lendujõulude lävepakul,et leida südant, mis täis muret ja vaeva.Üks laul läks...

Linke