Sünnipäevameeskond 365

12/2015 19 indiaanlased 1
Mirjam Link, SA „Sõbra Käsi” juhataja

Vennad Taavi ja Toivo on sünnilt sügisepoisid. Tänavu oktoobris-novembris oli mõlemal eriti tähtis verstapost – Taavi sai 5aastaseks ja Toivo poole vanemaks – 10aastaseks. Selleks, et laste peod meeldejäävalt tähistatud saaksid, tuli appi ka 365 sünnipäevameeskond.
Taavi sünnipäevakohaks sai Tartu Mänguasjamuuseum ja teemaks indiaanlased. Suur vend Toivo oli Taavile rääkinud, et indiaanlased jooksevad palju ringi ja ratsutavad – tõenäoliselt sobis teema just seepärast tegutsemishimulisele Taavile. Sõpru ja pereliikmeid kogunes peole täpselt sama numbri jagu kui Taavil vanust – ja nii sobis sünnipäevalapsele väga hästi, sest ta eelistab väikest ning turvalist seltskonda. Esimene avastamisrõõm mööduski lastel ringi joostes ning kindlasti ei jäänud nad oma rõõmuhõisete ja huilgamisega indiaanlastele grammi võrragi alla. Sünnipäevaruumis olid lastele mängimiseks ja uudistamiseks indiaani telk „Tipi“, erinevad riided ja peakatted, loomanahad ja tööriistad, samuti sõiduvalmis kepphobused.

Selleks, et laste peod meeldejäävalt tähistatud saaksid, tuli appi ka 365 sünnipäevameeskond.

Mõnusa jutuvestmise käigus said lapsed teada, et indiaani lastel polnud üldsegi lasteaedu ega koole, aga ometi olid nad väga targad ja nutikad –, sest nad kuulasid kogu aeg vanemate hõimukaaslaste lugusid ja tarkuseteri. Samuti õpiti üheskoos viipekeelt ja selgeks saadi sellised tähtsad sõnad nagu „tere“, „sõber“, „ratsutama“, „rahu“. Indiaanlastel võis elu jooksul nimi mitu korda vahetuda – kindlasti siis, kui lapseeast täiskasvanuks saadi, aga vahel rohkemgi (näiteks siis, kui mõni mees lahingus millegi võimsaga silma paistis). Kõik sünnipäevalised said endale peo ajaks ise valitud indiaani nimed – näiteks Maru Koer, Jooksev Tuul, Väle Lehm ja Naerev Rebane. Veelgi enam aitas teemasse sisse elada indiaani-sulgedega ehitud peaehe, mille igaüks endale ise meisterdas ja hiljem mälestuseks koju kaasa võttis. 19 synnipaevalauas 1

Loomulikult ei puudunud peolt nii olulised osad nagu sünnipäevalaul, küünalde puhumine ja sõpradega koos tordi söömine – ja kui väsinud sünnipäevalaps kodutrepist üles suundus, oli tema vankumatuks sooviks kõik kingitused oma väikses süles ise üles tassida. Et ikka kindlam oleks.
Toivo 10. sünnipäev sai usaldatud Tähetorni ja Hullu Teadlase kindlatesse kätesse –, et poisteväel ikka piisavalt seikluslikkust jaguks. Erinevatest peole eelnenud viperustest hoolimata (sünnipäevalaps jäi haigeks ja mitmed külalised olid trennidega hõivatud ning kõigile sobivat aega oli äraütlemata raske leida) läks kõik suurepäraselt. Kohale tulid kõik kutsutud sõbrad ja poiste energia tahtis Tähetorni katuse kohati taevatähtedeni tõsta. Esimene küsimus valges kitlis Hullule Teadlasele oligi see, kas ta ikka on piisavalt hull – muidu pole ju põnev... Igatahes said poisid tema eestvedamisel Tähetorni ja tähti uudistada, erinevaid masinaid uurida-vaadata ning 10aastastele iseloomulikke maailma-avastamise-küsimusi küsida.

Kõige põnevamaks osutus erinevatest juurikatest ja puuviljadest elektri tegemine – iga poiss pani traadi, klemmide ja kartulite abiga väikese elektripirni vooluringis põlema. Seesama võidurõõmus tuluke hõõgus noorte külaliste silmis ka Tähetornist novembriöösse koduteele minnes – ja tõenäoliselt vaatab iga poiss edasises elus valgust-tekitavat kartulit söögilaual hoopis teise ning lugupidavama pilguga.