787 puudustkannatavat last said jõuluüllatuse

01/2018 17 kingid narvas
Laura Maide, Sõbralt Sõbrale turundus- ja kommunikatsioonijuht
Fotod: Sõbralt Sõbrale fotokogu.

Detsembris oli Sõbralt Sõbrale taaskasutuskauplustes üle Eesti jõulukampaania „1=2” – iga jõulukingituseks tehtud ostu pealt lubas ettevõte omakorda teha paki ühele puudustkannatavale lapsele. See sai võimalikuks EKB Liidu koguduste ja välispartnerite abiga.

Kokku andis oma jõuluostust Sõbralt Sõbrale müüjatele märku 787 klienti – täpselt sama suur arv kingitusi pidi ka vähekindlustatud lasteni jõudma. Kohalikud ja Rootsi partnerid toetasid ettevõtmist jõulupakkidega, mis sisaldasid mänguasju, kooli- ja kunstitarbeid, spordivahendeid, kommipakke, riideid, ehteid jmt. Saksamaalt saabus toiduabi. Kaugematesse piirkondadesse saatsime raha, mille eest kohalikud abilised ise pakid kokku panid.
Kingitused aitasid ära pakkida ja laiali jagada vabatahtlikud mitmetest kogudustest. „Vahendaja roll oli nii tore ja emotsionaalne,” ütles pakke jagamas käinud Mari. „See rõõmu nägemine on ikka üks suur kingitus,” lisas ta.

Mari kaudu jõudsid kingitused väikese maakoha kodugrupi peredeni, kes elavad üldjuhul palgapäevast palgapäevani ja kellel jääb pigem puudu kui üle. Pakid valmistasid neile seetõttu tõelist heameelt. „Emad rõõmustasid väga toiduasjade ja laste kingituste üle – mitmed ütlesid, et poleks jaksanud neile ise miskit osta,” ütles Mari. Ta lisas, et erilist tänu tunti uutest lasteriietest. „Enamik nende perede lapsi uusi riideid endile lubada ei saa, kantakse suuremate õdede-vendade omi ja teise ringi riideid.”17 kingid kivi6lis

Ka Elme, kes käis pakke jagamas Ala Lasteaias ja Põhikoolis ning Ritsu Lasteaias, kinnitas, kui südantsoojendav oli kingitusi üle anda. „Ala kooli jõudes olid kooli- ja lasteaialapsed meid ilusti saalis ootamas. Suureks üllatuseks nad isegi esinesid meile, luuletusi lugedes ja lauldes,” ütles ta. Ritsu lasteaia pakkide üleandmist Elme pealt ei näinud, ometigi sai ta mõni päev hiljem ühelt lapsevanemalt tänu-sõnumi. Lisaks põrkas ta poes kokku teise ema ja kahe väikese lapsega, kes küsisid temalt, kas ta on Elme. „Kui vastasin jah, ulatas naine mulle lillekimbu ja ütles, et need jõulupakid olid nii õigel ajal ning nii vajalikud, kuna kogu pere oli jõulude aegu haige ning lastel olekski jõulurõõm saamata jäänud,” jutustas ta. „Vot see võttis küll sõnatuks ja pisarad silma,” lõpetas Elme.
Tänusoove on jõudnud ka Sõbralt Sõbrale meeskonna ja kogudusteni. Ühe jõuluüllatuse osaliseks saanud suurpere laps ütles, et neil oli tänu saadetud pakkidele kodus nii tore jõuluõhtu. Kingikastides leidus midagi igaühele. „Tüdrukud rõõmustasid rohkem riiete üle ja poisid mänguasjade üle, aga söök ja eriti šokolaadid ja kommid maitsesid meile kõigile väga ja riputasime neid kuuse külge ka,” jutustas tüdruk. „Iga kord, kui panen selga pusa, mis ma sellest pakist endale sain, mõtlen selle toreda õhtu peale ja tuleb soe ja tänulik tunne,” lisas ta.

Jõuluprojekt võimaldas Sõbralt Sõbrale organisatsioonil ja kogudustel taas ühendada andja ja saaja rõõmu. Oleme tänulikud kõigile, kes sellesse ühel või teisel moel panustasid. „Kõige erilisem oligi näha nii suurte kui väikeste siirast rõõmu pealtnäha väikestest asjadest,” võtab paki-jagamise projekti kokku kinke laiali viinud Mari.