Uuskasutuskauplus – uutmoodi „koguduse rajamine”

03/2018 02 rapla pood
Laura Maide, Sõbralt Sõbrale turundus- ja kommunikatsioonijuht

Märtsi alguses täitus Rapla vabakoguduse pastor Matthew Edminsteri pikaaegne unistus – nende linnas avati Sõbralt Sõbrale uuskasutuskauplus.
Juba aastaid on Edminsteri südamel olnud soov luua koguduse juurde keskkondi, mille läbi saaks kogukonda teenida. Selline nägemus istutati temasse juba noorena, kui ta õppis teoloogilises seminaris, mille eesmärk oli evangeelselt võimestada erinevatel elualadel töötavaid inimesi. „Idee sellest, et töö- ja usuelu võiksid käia käsikäes, juurdus minusse täielikult,” ütles ta. Jälgides kõrvalt Sõbralt Sõbrale kauplusi ja sotsiaalseid projekte, tekkis nägemus paljundada midagi sarnast ka siia. „Mind paelus see, et Sõbralt Sõbrale pole lihtsalt poekett, vaid sotsiaalne ettevõte, mis toetab abivajajaid,” ütles ta. Nii pöördus ta ettevõtte juhi Meelis Kibuspuu poole, küsides, kas nad ei tahaks laieneda Raplasse.

02 matt miriam„See ettepanek tuli väga õigel hetkel, sest olime võtnud sihi, et aastaks 2020 võiks meil Eestis olla 20 kauplust,” ütles Kibuspuu. „Ennekõike tahtsime olla igas maakonnakeskuses, mistõttu Rapla sobitus meie visiooni suurepäraselt,” lisas ta. Ka kohalike jaoks tundus ajastus suurepärane. „Linna parim uuskasutuskauplus oli just kinni pandud, meile pakuti suurepärast poepinda ja lisaks oli koguduses mitu evangeelselt motiveeritud naist, kes ootasid uusi väljakutseid,” jutustas Edminster.

Pastor, kes on nüüdsest ka poe juhataja, tõdeb, et varasemat ärikogemust tal ei ole, kuid mingis mõttes on uuskasutuskaupluse alustamine justkui uue koguduse rajamine. „Siin saame kontakti inimestega, kes kunagi koguduse teenistustele ei jõuaks. Saame neid omas keskkonnas vastu võtta, teenida ja osutada neile Kristuse armastust igapäevase elu kontekstis,” jutustas ta. Edminster lisas, et läbi poe võib kujuneda uusi võimalusi, jõudmaks kohalike noorte, perede ja eakateni.

Kuigi pood on olnud avatud vaid loetud päevad, võivad kõik kolm müüjat – Evelin Oja, Urve Düüna ja Janne Ahnefer – tõdeda, et huvi kaupluse vastu on suur. „Inimesi on üllatanud Sõbralt Sõbrale ettevõtmise professionaalsus ja loomulikult ka sotsiaalne pool,” räägivad nad. Meie tunnuslause „Ühendame andja ja saaja rõõmu!” on saanud elavaks juba selle lühikese ajaga. Inimesed on olnud usinad kasutama võimalust tuua kodus seisma jäänud asjad annetusena kauplusesse.

Kuna pood asub septembris avatava uue riigigümnaasiumi kõrval, pannakse esimesel aastal rõhk noorteni jõudmisele. „Plaanime algatada koostööprojekte ning võimaldada noortele vabatahtlikku ja suvetööd,” ütleb Edminster. Ta lisab, et Rapla on küll väike koht, kuid selleks, et kõigi inimesteni jõuda, on vaja erinevaid lähenemisviise. Sõbralt Sõbrale saab olla neist üks.