05/2018
Laura Maide, Sõbralt Sõbrale turundus- ja kommunikatsioonijuht
Fotod: Johanna Rosenvald.
Üks igapäevasemaid ja hingelähedasemaid valdkondi Sõbra Käe töös on Narva lastetoa tegevuse toetamine. Põhilisteks ja väljapaistvamateks koostöökohtadeks on laagrid ja töömalevad, 365-sünnipäevad ja koolivaheaja-ekskursioonid. Aga tegelikult on igapäevaelu ja koolitööd-tegemised, mis on Niina kindlates kätes ja hoolivas südames, veelgi olulisem osa seal tegutsevate laste eludes.
Narva lastetoa juhataja Niina Jakovleva on sotsiaaltöös olnudjuba rohkem kui nelikümmend aastat. Tõsi küll, tema jaoks on see rohkem igapäevaelu kui töö – vähemalt viimased kümme aastat.
Kohalike noorte aitamine on saanud võimalikuks tänu Niina pikaajalisele pühendumisele.
„2007. aastal avas uksed Narva lastetuba,“ alustab Niina lugu oma tänasest südameprojektist. „Kohaliku ühiselamu seinale kinnitatud reklaami peale tulid kohale esimesed huvilised,” räägib ta. Organiseeritud puhke- ja vabaajategevused ning suhtlemis- ja eneseväljendusoskuste arendamine paelus kohalikke noori sedavõrd, et üha rohkem lapsi ja noori jõudsid aegamööda lastetoa keskkonda.
„Meie külastajad on enamasti pärit paljulapselistest peredest, kus on tihti vaid üks vanem või kasvatajateks hoopis vanavanemad,” jutustab Niina. „Kusjuures paljud neist on töötud ja tarvitavad alkoholi või narkootikume,” lisab ta. Lastetuba on sellistes tingimustes kasvavate noorte jaoks hea ja turvaline puhkepaik. Üheskoos tehakse koolitöid, mängitakse laua- ja sportmänge, arendatakse käelisi oskusi, valmistatakse süüa, korraldatakse ühiseid üritusi ja väljasõite.
„Koostöö Sõbralt Sõbrale ettevõttega on pakkunud Narva lastele võimalust mitmel korral aastas puhata ja veeta toredasti aega Nuutsaku laagrikeskuses, kus nad eesti noortega lõimuvad,” räägib juhataja. „Lisaks saame Sõbralt Sõbrale abiga pakkuda peredele puuduolevaid esmatarbekaupu, nagu seda on riided ja jalanõud,” lisab ta. Nähes praktilisi armastustegusid ja Niina head südant, on lapsed hakanud huvi tundma ka Piibli lugemise ning kristlike pühade tähistamise vastu. „Oleme sellise partnerluse eest äärmiselt tänulikud,“ ütleb Sõbralt Sõbrale juhataja Meelis Kibuspuu. „Kohalike noorte aitamine on saanud võimalikuks tänu Niina pikaajalisele pühendumisele ja hoolimisele,“ lisab ta.
Sõbra Käsi on mõelnud, kuidas anda Narva noortele kaasa eluks midagi sellist, mida koi ega rooste ei riku – laagrist saadud eesti sõbrad ja keeleõppimise toetamine on kindlasti üks väärtuslikest ja aegumatutest varadest. Lisaks sellele oleme arvamusel, et koostööoskused ja üldse erinevate tööde tegemise oskus on midagi sellist, mis kahtlemata aitab elus paremini hakkama saada. Seepärast olemegi juba kahel kevadel teinud talgupäevade „Teeme ära” raames töömalevat meie armastatud laagripaigas Viljandimaal Nuutsakul koos vene ja eesti noortega. Tublide vabatahtlike ja käelist tööd oskavate ja armastavate meeste abiga on laotud ja lõhutud puid, koristatud metsaalust, värvitud seinu ja tehtud kõike muud, mis eluks kogemusi annab. Kasu sellest on kahtlemata kõigipoolne ja rõõmu ühisest töötegemisest jagub alati kuhjaga. Jalgpallilahingud, õhtused lõkke ääres laulmised ja lugude rääkimised ning üksteisele oma keele õpetamine on ka oluline ja suhtumist mõjutav osa noorte eludes.