Kolme päevaga paremaks suhtlejaks

07-08/2018 02 hklaager 155
Laura Maide, Sõbralt Sõbrale turundus- ja kommunikatsioonijuht

EKB Liidule kuuluva Nuutsaku puhkekeskuse suvine kalender on täidetud koguduste laagrite ja suvepäevadega. Sinna vahele mahub aga üks väike, kuid see-eest oluline ettevõtmine – lastelaager „Hoolime koos“ –, kus osalevad lapsed, kellel on perekondlikust taustast tulenevalt elus vähe võimalusi. Neist paljude jaoks on tegemist suve – või isegi kogu aasta – tähtsündmusega. Sõbralt Sõbrale on selliseid laagreid korraldanud juba kaheksa korda. Viimane neist toimus 19.–21. juunil.

Ligi sadakond last tuli kokku, et kuulda ja õppida, mis on suhetes oluline, milline on üks tõeliselt hea suhtleja ja kuidas ise paremaks suhtlejaks saada. Laagri teema kandis pealkirja „Mina suhtlen, tema suhtleb, meie suhtleme“.

„Hoolime koos“ laager andis rasketest oludest pärit lastele võimaluse olla osa hoolivast ja rõõmsast perekonnast. Laagripäevad olid mitmekesised. Suhtlemist harjutati mängides, sportides, meisterdades ja näideldes. „Märkasin, et lapsed muutusid laagris olles avatumaks ning julgemaks,“ tunnustas arengut grupijuht Kulla Mellov. „Panin tähele, et nad õppisid üksteisega arvestama ning nautisid koos tegutsemist,“ lisas ta. Pingutusele aitas kaasa ka see, et laagripäevad olid telefoni- ja nutividinate vabad.

„Läbi erinevate seminaride ja piiblilugude kuulsid ja nägid lapsed erinevaid suhtlusolukordi ning said teada, kuidas nendes õigesti käituda,“ ütles grupijuht Marit Tolmusk. Psühholoog Liis Arras rääkis lastele emotsioonidega toimetulemisest. Noored teismelised õppisid Karita ja Meelis Kibuspuu käest, milline on täisväärtuslik romantiline suhe. 02 hklaager 268

Suurimat elumuutust nägime laagris aga 6–8liikmelistes väikegruppides, kus igapäevaselt koos aega veedeti. „Grupid muutusid aina kokkuhoidvamateks, kuna lastel tekkis usaldus nii teiste laste kui ka grupijuhtide vastu,“ ütles vabatahtlik Hanna Aruoja. Sügavalt vesteldi nii sellest, kuidas saada paremaks suhtlejaks, kui ka sellest, mis saab pärast surma ja kuidas Jumal teeb imesid. Laste sotsiaalsed oskused arenesid märgatavalt. „Seda eelkõige tänu pühendunud täiskasvanutele, kes on heaks eeskujuks, julgustavad lapsi kaaslastega arvestama ja sõpradega koos tegutsemisest rõõmu tundma,“ ütles Kulla. Ka grupijuht Marit kinnitas: „Oli tõesti näha, et lapsed reageerisid tähelepanule ja koos aja veetmisele väga positiivselt: tekkis usalduslik side, kus jagati enda kurbi ja rõõmsaid eluhetki. Selle kaudu sain neid enda kogemusest lähtuvalt julgustada ja kinnitada.“

Laagrist lahkusid rikkamana nii suured kui väikesed. „Laste rõõm ja tajutav väärtus, mida laagrid nende ellu annavad, annavad jõudu ka tulevikus sarnaseid üritusi korraldada“, ütles peakorraldaja Johanna Rosenvald. „Järgmine „Hoolime koos“ laager leiab aset talvisel koolivaheajal. Jõudumööda püüame lastele ja peredele toeks olla ka laagrite vahelisel ajal,“ lisab ta.