12/2018
Laura Maide, Sõbralt Sõbrale turundus- ja kommunikatsioonijuht
Fotod: Peeter Lemats.
Mõeldes inimestele, kel puudub igapäevane puhas joogi- ja tarbevesi, ei jõua me tihti kaugemale Kolmanda Maailma riikidest. Tegelikkuses puudutab aga seesama mure ka mitmeid eestlasi. Antsla kogudus on leidnud üles kolm sellist perekonda, keda jõulude eel aidata soovitakse.
Kõigi kolme pere lugu on erinev – esimeses kasvab viis ja teises kaks last, mõlemal perel puudus ühtemoodi vesi nii toidu valmistamiseks kui ka pesemiseks; kolmas on eakas vanapaar, kelle kaevuvesi reostus kolibakteriga ning kellel oli juba puhtfüüsiliselt raske puhast vett kaugemalt koju tuua. „Juulist augustini oli meie koguduses külas misjonimeeskond, kes aitas korraldada laste- ja noorteüritusi ning kellega koos külastasime erinevaid kodusid,” räägib koguduse pastor Peeter Lemats. Nende külastuste käigus saadigi kontakti nimetatud perekondadega. Kuna möödunud suvi oli Eestis eriliselt soe, lõppes mitmel pool Lõuna-Eestis salvkaevudest vesi – nii pidid ka need kolm peret tooma vee kaugemalt. „See mure kõnetas kogu meie meeskonda ja Jumal avas palves oma Püha Vaimu väe ja õnnistuse, soovi aidata, toetada ning tahtejõu sellega tegelda,” jätkab pastor.
Tänaseks on kõigile kolmele perele rajatud vee- ja kanalisatsioonitrassid ning need on ühendatud linna puhta vee süsteemiga. Projekti lõpetamiseks vajatakse aga lisaressursse ja võimalusel loodetakse aidata veel neljandatki perekonda.
Antsla kogudus ei ole aga ettevõtmises üksi. Projektile on õla alla pannud Sõbralt Sõbrale organisatsioon, Kõrgem Usuteaduslik Seminar ja Kodutunde meeskond. Sõbralt Sõbrale sulges hiljuti oma vanima, üle 20 aasta tegutsenud poe Tartus, Annemõisa 2. Tühjendusmüügi käigus teenitud tulu panustati just sinna. „Mitmed kliendid maksid kauba eest oodatust rohkem, öeldes, et nii toreda projekti jaoks annavad nad hea meelega,” ütleb Hoolime Koos projektijuht Mirjam Link. KUS kutsus oma tudengeid ja õppejõude üles tavapäraste jõulukinkide asemel Antsla veeprojekti toetama. Kodutunde meeskond kinkis aga ühele perele duši- ja kööginurga.
Veeprojekt on üks paljudest viisidest, kuidas Antsla kogudus ümbritsevat kogukonda teenib. Juba viis aastat on puudustkannatavaid peresid toetatud talviste küttepuudega. „Möödunud suvel saime sel moel rõõmustada viit peret,” ütleb Lemats. Paljude projektide puhul on olnud võimalus heategevus ühendada rõõmusõnumi jagamisega. „Kaks aastat tagasi jõuluajal külastasime koguduse meeskonnaga Sangaste hooldekodu, kus sisustasime eakate vaba aega, kaunistades ühiselt piparkooke ja ehtides kuuske, samuti korraldasime neile jõulujumalateenistuse ja olime lihtsalt nende vanurite kõrval,“ räägib ta.
„Samuti oleme igal aastal 1. septembril toetanud abivajavaid peresid koolitarvetega,” lisab Lemats. Viimane projekt sai alguse ühe ema lihtsast palvest koguduse laste- ja noortelaagris. „Ühel evangeelsel õhtul jagas ta, et tema ja ta abikaasa kaotasid ootamatult töö, kuid nende kolm last vajavad sügiseks koolitarbeid,” jutustab pastor. Ühiselt palvetati ja Jumal avas uksed, nii et kolmest pakist, milles olid pinalid, vihikud, kunstitarbed ja muu kooliks vajalik, sai üsna pea sadakond. Lastele korraldab Antsla kogudus neli korda aastas – talvel, kevadel, sügisel ja suvel – laagreid, mis on alati väga rahvarohked. Sõbralt Sõbrale abiga aidatakse suurperede lapsi ka aasta sees meeles pidada ja neile järgemööda sünnipäevi korraldada.
Igal neljapäeval avame koguduses supiköögi ja kord kuus korraldame perepäevi. „Jagame lootuse sõnumit, palvetame ja sööme koos sooja toitu, üksteist toetades ning igale abivajajale toiduabi või pakke jagades,” räägib pastor. „Meie ei vali, kellele jagada, seda teeb Jumal palvete kaudu,” lõpetab ta.
Sinulgi on võimalus anda oma panus Antsla veeprojekti toetamiseks. Löö kaasa annetades: Eesti EKB Koguduste Liit, EE341010152001813008, selgitusse: Vesi koju.